Jak zlikwidować przypalenia na płycie indukcyjnej? Ta metody ułatwią życie! Sprawdź, jak bezpieczne wyczyścić indukcję i jej nie porysować

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Systematyczne usuwanie z powierzchni płyty indukcyjnej przypaleń, mokrych plam, tłuszczu i resztek jedzenia to kluczowy warunek, żeby indukcja działała prawidłowo i szybko nie uległa awarii.
Systematyczne usuwanie z powierzchni płyty indukcyjnej przypaleń, mokrych plam, tłuszczu i resztek jedzenia to kluczowy warunek, żeby indukcja działała prawidłowo i szybko nie uległa awarii. Cottonbro/Pexels.com
Przypalenia na płycie indukcyjnej zdarzają się każdemu użytkownikowi tego nowoczesnego urządzenia. Czyszczenie indukcji to jednak nieatrakcyjna czynność, dlatego nie chce nam się robić tego regularnie. Jak bezpiecznie usunąć przypalone resztki jedzenia ze szklanej powierzchni płyty? Jak zrobić to bez zarysowań i użycia silnych środków chemicznych? Podsuwamy sprawdzone sposoby na wyczyszczenie płyty indukcyjnej.

Płytę indukcyjną łatwo utrzymać w czystości, jeśli regularnie o nią dbamy. Systematyczne usuwanie z jej powierzchni, przypaleń, mokrych plam, tłuszczu i resztek jedzenia to kluczowy warunek, żeby płyta działała prawidłowo i szybko nie uległa awarii. Przypalone resztki jedzenia na powierzchni indukcji nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale mogą być źródłem bakterii i brzydkiego zapachu podczas gotowania. Sprawdź, jak usunąć przypalenia z płyty indukcyjnej, żeby przy okazji nie zniszczyć.

Regularne czyszczenie płyty indukcyjnej

Warto już podczas gotowania na bieżąco usuwać z powierzchni płyty zupę, mleko czy kompot, które wykipiały. Wystarczy na chwilę wyłączyć indukcję i delikatnie wytrzeć np. papierowym ręcznikiem płyny z powierzchni szkła.

Jeśli dodatkowo po każdym zakończeniu gotowania i ostudzeniu pól grzewczych przetrzemy powierzchnię płyty wilgotną gąbką lub ściereczką z mikrofibry, unikniemy późniejszej trudnej walki z zabrudzeniami. Jeśli jest to tylko woda lub kompot, to nie ma potrzeby używać detergentu. Jeśli plamy są tłuste, warto wykorzystać do czyszczenia np. płyn do naczyń. Na koniec zastosujmy płyn do szyb i suchą ściereczkę, żeby wypolerować szklaną taflę indukcji.

Niezawodny skrobak do płyty indukcyjnej

Jeśli jednak nie umiemy być konsekwentni i regularnie usuwać resztek z powierzchni płyty indukcyjnej, do zlikwidowania zeschniętych plam z jedzenia warto wykorzystać tzw. skrobak, dedykowany do tego typu urządzeń.

Skrobak do płyt indukcyjnych to niewielkie i proste akcesorium, które można kupić w Sieci w cenie już od 5 zł. Pomaga on łatwo i bezpiecznie usunąć zeschnięte plamy z jedzenia i tłuszczu z powierzchni płyty. Wystarczy wziąć go do ręki i próbować delikatnie zdrapać wszystkie plamy z tafli szkła, trzymając skrobak pod kątek ok. 45 stopni. Nie trzeba przy tym używać specjalnie siły. Już po chwili wszystkie nieczystości powinny być oderwane od powierzchni płyty. Następnie należy je usunąć z tafli np. za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem i standardowo wyczyścić płytę. Na koniec polerujemy szklaną powierzchnię z wykorzystaniem np. płynu do szyb i suchej szmatki z mikrofibry.

Sprawdzona domowa pasta z sody i octu

Innym skutecznym sposobem na łatwe usunięcie przypalonych resztek jedzenia z powierzchni płyty indukcyjnej jest babcina pasta z sody oczyszczonej i octu. Wystarczy wymieszać dwie łyżki stołowe sody oczyszczonej i 100 ml octu, po czym nanieść miksturę na przypalony plamy. Po 20-30 minutach usuńmy pastę z powierzchni płyty gąbką lub ściereczką. Wszystkie plamy powinny bezpowrotnie zniknąć. Następnie wyczyśćmy płytę płynem do indukcji lub szkła i wypolerujmy. Indukcja powinna znowu błyszczeć jak nowa.

Nigdy nie używajmy do czyszczenia płyty indukcyjnej:

  • zmywaków wykonanych ze stali (tzw. druciaków),
  • chropowatej strony gąbki do zmywania naczyń ze ścierną powierzchnią,
  • noży i innych ostrych narzędzi.

Mogą one bowiem porysować powierzchnię, co nie tylko źle wygląda, ale może też pogorszyć działanie urządzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom