Jak zaoszczędzić podczas budowy domu? Kilka porad

Agata Kaźmierczak
Dom jednorodzinnyPrzy budowie domu należy przede wszystkim pamiętać, że zazwyczaj przyjdzie nam w nim mieszkać przez długi okres, a za nieroztropny plan możemy płacić latami.
Dom jednorodzinnyPrzy budowie domu należy przede wszystkim pamiętać, że zazwyczaj przyjdzie nam w nim mieszkać przez długi okres, a za nieroztropny plan możemy płacić latami. Agata Kaźmierczak
Na jakości materiałów budowlanych i elementów wykończeniowych na pewno nie warto oszczędzać. Oto kilka prostych sposobów na to, by wydatki nie przewyższały domowego budżetu, ale wymarzony dom był wykończony w terminie.

Znalezienie kompromisu pomiędzy wybudowaniem domu, a możliwościami naszego portfela nie jest proste. Nieoczekiwane wydatki często powodują, że termin ukończenia budowy wydłuża się. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla osób chcących szybko zamieszkać w nowym budynku będzie wykonanie kosztorysu oraz szukanie oszczędności na każdym etapie budowy domu.

Działka budowlana to początek

Cena działki będzie najniższa, jeżeli zdecydujemy się na małą powierzchnię gruntu oraz lokalizację oddaloną od aglomeracji miejskiej. Jednak musimy pamiętać, że tym samym wzrosną koszty dojazdu do pracy i szkoły. Bywa, że cena ziemi jest niższa, ponieważ nie ma na niej dostępu do mediów. Przed kupnem takiej działki budowlanej trzeba przeanalizować, czy taka inwestycja się nam opłaci. Czy w ostatecznym rozrachunku koszt zakupu i uzbrojenia takiej działki nie będzie bardzo wysoki.

Przeczytaj również: Jak przekształcić działkę rolną w działkę budowlaną  

Pomyśl o zmianach, zanim zaakceptujesz projekt domu

Jeśli cięcie kosztów jest niezbędne, najkorzystniej jest przystąpić do niego jeszcze na etapie projektu. Zastosowanie zmian w rozmieszczeniu i liczbie pomieszczeń, rezygnacja z niepotrzebnych balkonów czy piwnicy przyniosą spore oszczędności.

Rozpatrując budowę domu podpiwniczonego powinniśmy bezwzględnie wziąć pod uwagę miejscowe warunki gruntowe. Pamiętajmy, że wysoki poziom wód gruntowych, może być przyczyną zalewania piwnicy. A to natomiast zaowocuje często wysokimi kosztami remontu. Oczywiście budując dom możemy ustrzec się przed okresowym zalewaniem piwnicy, jednak ponosimy wtedy, często spory, koszt inwestycyjny np. na drenaż i ciężką izolację przeciwwodną.

Zobacz: Projekty domów i zadaj pytanie ekspertowi

Z doświadczeń kilku osób, które w ostatnim czasie wybudowały dom wynika, że np. korzystniejsze dla budującego jest uwzględnienie garażu od razu w projekcie, niż wybudowanie go w późniejszym terminie jako tzw. dobudówkę. Takiego rozwiązania nie uwzględnił podczas budowy pan Jan z Zielonej Góry, który garaż do swojego domu dobudował po kilku latach. Wtedy musiał na nowo zgłosić się do architekta z prośbą o wykonanie projektu. Gdyby architekt wykonał projekt od razu, razem z domem, byłby tańszy.

Warto zapamiętać, że prostsze rozwiązanie jest na pewno bardziej ekonomiczne.
Przed sfinalizowaniem inwestycji warto pomyśleć o liczbie pokoi. Często zdarza się tak, że przynajmniej jeden pokój w domu jest zazwyczaj niewykorzystany, ale uwzględniony w projekcie. Czy warto taki pokój mieć? Otóż nie! Przekonał się o tym pan Andrzej z Gorzowa, który po ukończeniu budowy zauważył, że pokój na piętrze pozostaje niewykorzystany, a zimą ogrzać go trzeba.

Im mniej skomplikowany dach, tym zasobniejszy portfel

Każdy dach z dużą liczbą załamań będzie bardziej skomplikowany w wykonaniu i jest droższy niż prosta, dwuspadowa konstrukcja. Im więcej skosów, tym więcej pieniędzy wydamy na pokrycie dachu dachówką lub innym materiałem. Chodzi zaś nie tylko o większą ilość materiału pokrywającego, ale także o koszt usługi firmy, która będzie zakładała pokrycie. Podobnie jest z kształtem domu. Im bardziej nietypowy, tym więcej z pieniędzy ubywa podczas jego realizacji.

Zwróć uwagę na liczbę osób w domostwie i ich potrzeby

Decydując się na projekt, bardzo istotne jest przeanalizowanie potrzeb domowników i przystosowanie do nich metrażu. Nie warto budować domów dużych, gdy rodzina liczy np. 3 a nawet 4 osoby. Dziś modne stały się małe, ciasne, ale własne domki. Zauważmy, że nowoczesne domy są skromniejsze w metrażu, za to estetyczniej wykończone w wewnątrz. Mimo to Polacy budują jeszcze często w myśl zasady „zastaw się, a postaw się", wybierając tym samym budynki o większej powierzchni użytkowej niż wynikałoby to z rzeczywistych potrzeb rodziny. Tymczasem zrezygnowanie z dodatkowych łazienek, pokoju gościnnego czy obszernej garderoby nie obniży komfortu użytkowania, a znacząco zmniejszy koszty budowy.

Czytaj też: Polacy wolą budować sobie sami 

Ceny materiałów budowlanych warto porównać przed inwestycją

Materiały budowlane stanowią największą część kosztów całej inwestycji, więc to na nich zazwyczaj się oszczędza. Przed dokonaniem zakupu warto porównać oferty producentów, zwracając uwagę na parametry techniczne. Pamiętajmy jednak, że najtańsze rozwiązania mogą okazać się pozornym zyskiem, jeśli weźmie się pod uwagę ich niską jakość i problemy, jakie mogą wiązać się z tym w przyszłości.

Czytaj teżZakup materiałów budowlanych. Lepiej w hurtowni, czy przez internet  

Ogrzewanie na gaz czy piec węglowy?

Często za nieprzemyślane oszczędności przychodzi zapłacić później – podczas użytkowania domu. Dlatego to podczas budowy domu należy zainteresować się ogrzewaniem. Ogrzewanie na gaz czy piec węglowy? Z tym problemem do dziś boryka się wielu ludzi. Na gaz ogrzewanie jest droższe, ale wygodniejsze. Na węgiel tańsze, ale trzeba włożyć w to więcej pracy.

Pan Marek wybudował dom, lecz piec umiejscowił poza budynkiem, w kotłowni oddalonej od domu ok. 10 metrów. Tym samym musiał drożej zapłacić za założenie takiego systemu grzewczego. Dodatkowo w czasie zimy musi wychodzić poza dom, by napalić w piecu. Dziś twierdzi, że to nie było dobre rozwiązanie.
Warto więc zawczasu wziąć pod uwagę np. koszty ogrzewania wybierając energooszczędne materiały i dobrze wszystko zaplanować. Przykładowo, różnica w cenie okien o bardzo dobrej izolacyjności zwróci się w postaci niższych rachunków już po około 7 latach, w dalszej perspektywie czasu przynosząc dodatkowy zysk. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom