Jak zadbać o dobrą wentylację w domu

redakcja.regiodom, PRoteina PR i firma Vilpe
Kratka wentylacyjnaSkuteczna wentylacja pomieszczeń mieszkalnych to taka, która spełni wymagane normy i zapewnia wymianę całkowitą powietrza w pomieszczeniach w ciągu dwóch godzin.
Kratka wentylacyjnaSkuteczna wentylacja pomieszczeń mieszkalnych to taka, która spełni wymagane normy i zapewnia wymianę całkowitą powietrza w pomieszczeniach w ciągu dwóch godzin. Dospel
Dobra wentylacja pomieszczeń w domu nie polega jedynie na otwieraniu okien, ponieważ zapewnia jedynie efekt chwilowy. Mówimy o ty, co warto wiedzieć o systemach wentylacji.

Komfort czystego i świeżego powietrza w naszym domu nie jest już dziś luksusem ale warunkiem stawianym jako standard nowoczesnego budownictwa. Co zatem warto wiedzieć, zanim zdecydujemy o wyborze instalacji wentylacyjnej? 

Przeczytaj również: Osuszacze powietrza do walki z wilgocią w mieszkaniu 

**Świeże powietrze w domu na dwa sposoby

W budownictwie stosowane są dwie metody wentylacji:

  • grawitacyjna (naturalna) – oparta na naturalnej wymianie powietrza, 
  • mechaniczna – pracująca z wykorzystaniem centrali wentylacyjnej. 

Wentylacja grawitacyjna

W przypadku wentylacji naturalnej obieg powietrza odbywa się dzięki różnicy temperatur pomiędzy powietrzem znajdującym się w budynku i na zewnątrz. Wentylacja taka działa poprzez właściwy przepływ powietrza przez wszystkie pomieszczenia w domu. Skuteczność i poprawność działania wentylacji grawitacyjnej zależy w głównej mierze od dobrze wykonanego projektu kanałów oraz zastosowania odpowiednich materiałów. Niewłaściwa długość przewodów wentylacyjnych lub ich słaba izolacja termiczna przyczyniają się do spadku jej wydajności.

Często popełnianym błędem w przypadku wentylacji naturalnej jest montaż kominków nieizolowanych (przeznaczonych wyłącznie do wentylacji instalacji kanalizacyjnej). Daje to pozorne oszczędności. Ciepłe, wilgotne powietrze wędrując do góry dociera do nieizolowanego kominka, gdzie napotyka na niską temperaturę w wyniku czego skrapla się i osadza na przewodach wentylacyjnych ściekając po nich z powrotem do mieszkania. Dodatkowo, przy ujemnych temperaturach powoduje to zamarzanie zawilgoconych przewodów. Kominki nieizolowane i zbyt niskie oprócz zagrożenia,że zimą zamarzą, narażone są także na zasypanie śniegiem, co w efekcie powoduje zablokowanie całej wentylacji.

Decydując się na system wentylacji grawitacyjnej warto więc zwrócić uwagę głównie na właściwy wybór kominka i zastosować zalecane w tym przypadku kominki izolowane o odpowiednio dobranych średnicach (fi 125 mm; fi 160 mm) i wysokości (min. 50–70 cm) ze szczelnymi przejściami dachowymi. Koszt kompletu: kominek + przejście waha się od 300 do 500 zł.

Wentylacja mechaniczna

Obecnie preferuje się rozwiązania oparte na systemach wentylacji mechanicznej. Właściwy obieg powietrza, uzyskujemy dzięki wykorzystaniu urządzeń, takich jak: elektryczne wentylatory wywiewne lub rekuperatory. Wentylacja mechaniczna pozwala na ukierunkowanie w domu strumieni powietrznych w taki sposób, aby powietrze z pokoi mieszkalnych i sypialni przemieszczało się do pomieszczeń z zanieczyszczonym i wilgotnym powietrzem, a stamtąd było wyprowadzane na zewnątrz. Przy takiej organizacji powietrze z toalety czy kuchni nie rozprzestrzenia się w innych pomieszczeniach.

Ten sposób wentylowania pomieszczeń zapewnia właściwą cyrkulację niezależnie od warunków atmosferycznych i temperatury na zewnątrz. Jest również bardziej efektywny w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. Ma także zalety ważne z punktu widzenia projektowania wnętrz. Wyprowadzenie przewodów wentylacyjnych w połączeniu z kominkami lub wentylatorami jest znakomitą alternatywą dla murowanych, zespolonych duktów wentylacyjnych (wymuszających stosowanie zasad dotyczących rozplanowania pomieszczeń w budynku) i daje dużą większą swobodę pozwalając na projektowanie ich w dowolny sposób.

Istnieją też systemy wentylacji z zastosowaniem rekuperatorów, które umożliwiają odzyskanie do 90 procent energii z powietrza wywiewanego, co przyczynia się do znacznego ograniczenia kosztów ogrzewania. Minusem jednak w przypadku tego rozwiązania są wysokie koszty inwestycji sięgające nawet kilkunastu tys. zł.

Co zamiast rekuperatora?

Polecaną alternatywą w przypadku wentylacji mechanicznej jest zastosowanie specjalnych wentylatorów dachowych. Ich koszt jest znacznie niższy. Średnio dla domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 100 mkw. wystarczą dwa takie kominki wentylacyjne (cena za szt. to ok. 1500 zł). Zapewniają one dobrą wentylację niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz (co jest warunkiem w przypadku metody grawitacyjnej). 

Takie wentylatory można również połączyć z okapem kuchennym, by zminimalizować hałas, jaki powstaje podczas tradycyjnego okapu kuchennego. W tym rozwiązaniu funkcję silnika pracującego w okapie przejmuje silnik zamontowany w wentylatorze dachowym podłączonym do okapu w kuchni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom