Jak za pomocą mozaiki szklanej niedrogo odnowić łazienkę - poradnik

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
mozaika szklana w łazience"Opatrzone" wnętrze warto ożywić mozaiką szklaną w kolorach pasujących do kafelków. Wybór mozaik jest ogromny, z mnóstwem różnorodnych kształtów i odcieni.
mozaika szklana w łazience"Opatrzone" wnętrze warto ożywić mozaiką szklaną w kolorach pasujących do kafelków. Wybór mozaik jest ogromny, z mnóstwem różnorodnych kształtów i odcieni. Ilona Burkowska
Czy można za 300 złotych odnowić 10-letnią łazienkę w bloku? Można, i to bardzo prosto. Cuda działa mozaika szklana, nowa fuga i zwykła emulsyjna farba.

Wymiana glazury to kucie, hałas, bałagan... No i niemałe koszty. Co więc zrobić, jeśli opatrzyła się nam stara łazienka i mamy dość płytek, na które są z nami od lat, a nie stać nas na remont i wymianę płytek?

Zobacz również: Mozaika i jej rodzaje. Dlaczego warto zainwestować w te małe płytki 

Powinniśmy łaskawszym okiem spojrzeć na mozaikę szklaną. Jest stosunkowo niedroga i za jej pomocą można niemalże całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia. I to samemu! Przemalowanie ścian tez działa cuda. Wystarczy więc trochę elementarnej wiedzy oraz dobry pomysł.

1. Kolor

Na początek postanowiliśmy, co zmieniamy. Ponieważ wszechobecna zieleń już nam się znudziła, postawiliśmy na zawsze modną i elegancką biel. Zarówno na ścianach, suficie, jak i w spoinach między kaflami. Wnętrze postanowiliśmy ożywić mozaiką szklaną w kolorach pasujących do kafelków. Wybór mozaik jest ogromny, z mnóstwem różnorodnych kształtów i odcieni. Są dostępne w marketach budowlanych oraz w internecie. My znaleźliśmy takie, które nam się podobały, pasują do zielonej umywalki oraz mają przystępną cenę.

2. Fugi

Ponieważ uznaliśmy, że zmienimy kolor fug na biały, remont rozpoczęliśmy od zlikwidowania starych fug. Stare, miejscami wyszczerbione i zapleśniałe fugi delikatnie wyskrobaliśmy. Fakt - było to zadanie bardzo mozolne, czasochłonne i brudzące (fuga strasznie pyliła), ale zielonej fugi nie dało się pokryć białym preparatem do renowacji fug.

Takie środki dostępne są w marketach budowlanych. Ich minusem jest jednak to, że nie zawsze dokładnie pokrywają kolorowaną powierzchnię, szczególnie podczas zmiany koloru z ciemniejszego na jaśniejszy, doskonale za to sprawdzą się w roli renowatora używanego w celu odnowy koloru.

3. Mozaika szklana

Naszej łazience, ponieważ kafle są szarozielone, postanowiliśmy dodać blasku za pomocą mozaiki w różnych odcieniach zieleni, a także bieli z brokatem. Uznaliśmy, że mozaika będzie tylko delikatnym dekorem – dlatego postanowiliśmy położyć jej wąski pasek tuż nad starymi płytkami i szerszy, na mocno już zniszczonych kaflach przy wannie.

Można też położyć mozaikę przy lustrze, umywalce, wannie albo ostrożnie skuć kilka płytek (czasami, jeśli dawno nie remontowaliśmy, trzymają się „na włosku") ze ściany i w to miejsce wkleić mozaikę. Koszt jednego plastra o wymiarach 30x30 cm to ok. 30–50 zł. W naszej wersji: 27 zł za jeden plaster.

Czytaj też: Mozaiki - to jest modne 

4. Układanie mozaiki

Przed przystąpieniem do montażu mozaiki odpowiednio przygotowaliśmy podłoże - nad kaflami zerwaliśmy stare listwy wykończeniowe, bo mozaika położona na listwach nie prezentowała się ładnie. Zagruntowaliśmy podłoże i szpachlą zębatą nałożyliśmy warstwę kleju do glazury tak, by nałożone płytki były na równi z kaflami. Siateczkę, na której przymocowane są elementy mozaiki porozcinaliśmy nożyczkami i dopasowaliśmy szerokość i długość dokładnie taką, jakie były nam potrzebne.

Do układania szklanych mozaik warto zastosować klej specjalnie do tego przeznaczony. Jego struktura sprawi, że światło ładniej będzie się odbijać od powierzchni.

Przymocowaliśmy paski mozaiki i mokrą szmatką usunęliśmy resztki kleju. Przy wannie, na starą obudowę z kafli nałożona została warstwa kleju, na to paski mozaiki.

Po 24 godzinach po przyklejeniu mozaiki, zabraliśmy się za fugowanie. Fugę położyliśmy na całej powierzchni glazury w łazience - cieńszą warstwę w miejscach „wydrapanej" zielonej fugi. Miejsca, których nie wypełniła fuga, uzupełnione zostały silikonem (np. na styku wanny z płytkami).

Zobacz także: Mozaika: jak ułożyć kompozycję 

5. Malowanie ścian w łazience

Później zostało nam dokładne wymycie płytek z resztek fugi oraz dwukrotne pomalowanie ścian i sufitu. Specjalnym preparatem do odnawiania ceramiki łazienkowej posmarowaliśmy też odpryski w wannie.

Aby dopełnić obrazu odświeżonej i odnowionej łazienki wymieniliśmy także mocno sfatygowane już baterie w wannie i umywalce. Koszt remontu - fugi, farby, mozaiki, kleju - bez baterii to ok. 300 złotych. I tydzień popołudniowej pracy. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom