Jak wykonać remont łazienki. Poradnik

redakcja.regiodom
Remont łazienkiJeżeli remontując łazienkę decydujemy się na wymianę starych płytek, to po ich skuciu musimy wyrównać podłoże, by nowa okładzina z płytek była estetyczna i trwała.
Remont łazienkiJeżeli remontując łazienkę decydujemy się na wymianę starych płytek, to po ich skuciu musimy wyrównać podłoże, by nowa okładzina z płytek była estetyczna i trwała. Baumit
W łazience straszą cię popękane fugi, stare płytki, nierówna podłoga, pleśniejący sylikon? To sygnał, że należy pomyśleć o remoncie łazienki.

Po kilkunastu, a czasem nawet po kilku latach użytkowania każda łazienka wymaga remontu. Jeżeli chcemy przeprowadzić remont w okresie jesienno-zimowym, to pamiętajmy, że wykonując "mokre" prace w pomieszczeniu musimy zadbać o jego dobre wietrzenie. Mimo grzania, które częściowo przyspiesza wiązanie i wysychanie, konieczne jest częściowe otwieranie okien w mieszkaniu, by usunąć nadmiar wilgoci z powietrza. W innym razie nastąpi skraplanie pary wodnej na ścianach i na oknach. Mokre powierzchnie mogą uniemożliwić lub przedłużyć kolejne prace remontowe. To samo dotyczy schnięcia farb, zapraw klejowych czy fug – mówi Maciej Iwaniec, ekspert firmy Baumit.

Radzimy: Jak zapobiegać parowaniu szyb w mieszkaniu

Remont łazienki to spory wydatek i kłopot w zamieszkiwanym lokum, dlatego robimy go raz na długi czas. Warto więc się do niego dobrze przygotować. W pierwszej kolejności musimy ustalić budżet, opracować projekt łazienki i ustalić kolejność prac remontowych.

Gdy plan jest ustalony, nadchodzi moment skucia starych płytek ze ścian oraz podłogi. Powierzchnie pod nimi mogą być krzywe. Przed ułożeniem nowych płytek ściany i podłogę należy zagruntować i wyrównać tak, aby miały zachowany poziom i pion. W tym celu sprawdzi się elastyczna i wodoodporna zaprawa wyrównująca oraz preparat gruntujący rozważnie dobrany do rodzaju i chłonności podłoża. Wykańczanie pomieszczenia rozpoczynamy od ścian.

Warto wiedzieć: Kiedy należy stosować grunty i farby podkładowe

Wybór i zakup płytek ceramicznych to połowa sukcesu

Okładzina z płytek będzie spełniała swoje funkcje tylko wtedy, jeśli zostanie ułożona zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, z wykorzystaniem dobrej jakości materiałów.

Remontując łazienkę warto pamiętać o wykonaniu właściwej hydroizolacji co najmniej stref mokrych pomieszczenia, czyli podłogi oraz miejsc wokół wanny, kabiny prysznicowej oraz umywalki. W tym celu można użyć np. folii w płynie. Same płytki są wprawdzie odporne na wilgoć, jednak słabym punktem okładziny są fugi, przez które woda łatwo przenika i wsiąka w podłoże. Brak zabezpieczenia przed wilgocią może prowadzić do tworzenia się brzydkich zacieków, pojawienia się pleśni, a nawet odspajania płytek. Powłokę wodochronną otrzymuje się poprzez dwukrotne nałożenie folii w płynie. Można nakładać ją wałkiem lub pędzlem. Wiele zależy również od właściwego uszczelnienia naroży, szczelin dylatacyjnych, przejść rur instalacyjnych czy też miejsc styku podłogi i ścian.

Po nałożeniu pierwszej warstwy folii w płynie miejsca (narożniki) najbardziej narażone na przenoszenie ewentualnych ruchów konstrukcji okleja się specjalnymi taśmami siatkami częściowo gumowanymi, po czym nanosi drugą warstwę folii w płynie. Na tak przygotowaną powierzchnię możemy położyć wybrane płytki ceramiczne.

Ogromny wpływ na jakość i trwałość okładziny z płytek ma użyty klej

– W łazienkach, bardzo dobrze sprawdzają się podstawowe kleje typu C1T lub C1TE. Są jednak sytuacje, kiedy musimy sięgnąć po klej wyższej klasy – elastyczny lub charakteryzujący się wysoką przyczepnością. Jeśli w łazience planujemy układać płytki wielkoformatowe, bądź też zdecydujemy się w niej zamontować ogrzewanie podłogowe, zaprawa klejowa, jaką użyjemy do układania płytek, powinna mieć odkształcalność S1 lub S2 oraz podwyższoną przyczepnością C2. Na ten ostatni parametr powinniśmy zwrócić uwagę także wtedy, gdy kleimy glazurę na płyty gipsowo-kartonowe bądź stare okładziny ceramiczne i lamperię. Jeśli płytki mają być mocowane na ścianach, zawsze warto zwrócić uwagę, czy zaprawa klejowa ma określony parametr T, oznaczający zmniejszony spływ. Płytki ścienne zaleca się mocować od góry do dołu używając do tego zapraw cienkowarstwowych. Natomiast przy płytkach podłogowych najlepiej nakładać klej zarówno na podłoże, jak i na płytkę. W ten sposób będzie ona lepiej przytwierdzona do podłoża, a cała okładzina bardziej odporna na obciążenia – podpowiada ekspert.

By spoina nie zepsuła efektu

Efekt aranżacyjny, jaki możemy osiągnąć stosując elegancką, stylową okładzinę ceramiczną, bardzo łatwo zepsuć niewłaściwie dobierając spoiny wypełniające przestrzeń między płytkami. W łazience z powodzeniem sprawdzą się bardzo popularne elastyczne zaprawy na bazie cementu, dostępne w szerokiej palecie barw. Fuga pod kolor płytek wywoła efekt harmonii i jednolitej przestrzeni, pozbawionej zbędnych podziałów. Ma to znaczenie szczególnie przy urządzaniu małej łazienki, bowiem widoczne linie pomniejszają optycznie wnętrza.

Przeczytaj również: Jak optycznie powiększyć małą łazienkę 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom