Jak wybrać projekt domu, by dom był funkcjonalny

tooba.pl
Rzut parteru domu z poddaszem użytkowymNa funkcjonalność wnętrz wpływa wiele czynników, którym warto uważnie przyjrzeć się przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie projektu. Aby wybrać ten idealny projekt, trzeba wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich członków rodziny. Należy przy tym pamiętać, że z czasem wymagania mogą zmieniać się, projekt więc powinien zakładać możliwość dostosowania domu do zmieniających się potrzeb.
Rzut parteru domu z poddaszem użytkowymNa funkcjonalność wnętrz wpływa wiele czynników, którym warto uważnie przyjrzeć się przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie projektu. Aby wybrać ten idealny projekt, trzeba wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich członków rodziny. Należy przy tym pamiętać, że z czasem wymagania mogą zmieniać się, projekt więc powinien zakładać możliwość dostosowania domu do zmieniających się potrzeb. projekty.regiodom.pl
Idealny dom powinien odpowiadać naszym gustom architektonicznym, pięknie się prezentować i przy tym – mieć funkcjonalne wnętrze. Wybierając projekt domu trzeba więc zwrócić uwagę na wiele istotnych elementów. Przyjrzyjmy się tym, które mają wpływ na funkcjonalność pomieszczeń.

Komfortowe wnętrza kojarzą się z dużym metrażem oraz wyraźnym rozdziałem stref na dzienną oraz prywatną. O ile posiadanie domu o imponującej powierzchni nie zawsze wchodzi w rachubę, to drugi warunek jest możliwy do spełnienia niemal w każdym przypadku.

Cenne informacje: Budujemy dom energooszczędny. Jak zdobyć dofinansowanie 

Obecnie większość gotowych projektów domów zapewnia podział na dwie, czytelnie wydzielone części. W budynkach piętrowych lub z poddaszem użytkowym zazwyczaj reprezentacyjną część dzienną tworzy parter, a na piętrze znajdują się pokoje prywatne domowników. W budynkach parterowych również najczęściej wyodrębnia się dwie części. Granicę w tym przypadku może tworzyć na przykład centralnie usytuowany korytarz.

Otwarty salon

Częstym rozwiązaniem proponowanym przez architektów jest połączenie salonu z jadalnią oraz kuchnią. Każda z tych opcji ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Trudno jednoznacznie wskazać przewagę którejś wersji. Wszystko zależy od osobistych preferencji i potrzeb domowników.

Otwarty pokój dzienny ułatwia aranżację i powoduje, że wnętrze zyskuje na przestronności. Jednak połączenie reprezentacyjnego salonu z kuchnią sprawia, że zapachy gotowanych potraw i hałasy pracujących urządzeń mogą przeszkadzać osobom przebywającym w salonie. Każdy więc musi sprawę przemyśleć indywidualnie i dokonać wyboru pomiędzy poszczególnymi opcjami. Ewentualnie można zdecydować się na projekt, w którym możliwe jest częściowe wydzielenie kuchni za pomocą drzwi przesuwnych.

Cenne uwagi na temat aranżacji: Kuchnia otwarta czy zamknięta - wady i zalety obu aranżacji 

Schowki i łazienki

Analizując układ wnętrz w swoim przyszłym domu, warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie pomieszczeń gospodarczych. Kotłownia, pralnia, garderoba i spiżarnia sprawią, że każdy sprzęt znajdzie swoje odpowiednie miejsce. Łatwiej będzie nam zachować porządek i utrzymać wygląd pomieszczeń zgodny z ich przeznaczeniem.

Zazwyczaj im więcej pomieszczeń pomocniczych, tym lepiej. Jeśli w projekcie nie znajdziemy takich wydzielonych schowków, a oferta podoba nam się ze względu na inne walory, to warto przyjrzeć się, czy istnieje możliwość zaadaptowania na pomieszczenia pomocnicze strychu na poddaszu.

Stosunkowo najmniej uwagi inwestorzy przykładają do obecności w projekcie miejsc na duże szafy wnękowe. Tymczasem warto to uwzględnić, aby w przyszłości móc cieszyć się praktycznie umeblowanymi wnętrzami.

Innym istotnym szczegółem jest obecność łazienek przy sypialniach. Zwłaszcza, gdy do budynku ma zamiar wprowadzić się rodzina wielopokoleniowa, to dobrze jest zastanowić się, czy stosując niewielkie zmiany w projekcie, przy sypialniach będzie można wygospodarować dodatkowe łazienki i garderoby. Dzięki temu stworzy się wnętrza, w których każdy domownik znajdzie swój prywatny zakątek.

Prosta forma

Na funkcjonalność domu wpływa nie tylko wielkość, rodzaj i liczba pomieszczeń, ale także bryła budynku oraz jego usytuowanie na działce. Jeżeli dom zostanie umieszczony w ten sposób, że pokój dzienny znajdzie się od strony północnej, to duże przeszklenia tarasowe zupełnie nie spełnią swej roli.

Jeśli chodzi o bryłę domu, to na wyróżnienie zasługują proste formy. Klasyczny budynek o zwartej bryle będzie łatwiejszy do ogrzania i zapewni więcej wygody niż rozłożysta budowla. Dwuspadowe dachy prezentują się przy tym może nieco mniej szykownie niż wielospadowe, ale oferują za to więcej przestrzeni użytkowej na poddaszu i co istotne są dużo tańsze w budowie.

Polecamy bazę gotowych projektów domów: projekty.regiodom.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom