Jak walczyć z upałem na poddaszu? Poznaj rodzaje rolet i dowiedz się, w jaki jeszcze sposób ochłodzić pomieszczenie

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Latem wiele osób zmaga się z wysokimi temperaturami, szczególnie na poddaszach. Warto pomyśleć o rozwiązaniach, które pomogą zmniejszyć upał w pomieszczeniu, zapewniając tym samym przyjemne warunki do życia.
Latem wiele osób zmaga się z wysokimi temperaturami, szczególnie na poddaszach. Warto pomyśleć o rozwiązaniach, które pomogą zmniejszyć upał w pomieszczeniu, zapewniając tym samym przyjemne warunki do życia. Pexels/Max Rahubovskiy
Każdy, kto ma przytulny kącik na poddaszu, dobrze wie, jak trudno wytrzymać w nim w czasie upałów. Walka z gorącem może być trudna, ale istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc obniżyć wysoką temperaturę i uczynić najwyższe piętro w domu bardziej komfortowym. Sprawdź, co możesz zrobić, aby upał na poddaszu nie przekreślił radości z przebywania w najprzytulniejszym miejscu domu.

Spis treści

Rolety rozwiązaniem na upał na poddaszu

Jeżeli na dachu twojego domu zamontowane jest okno i w dodatku od strony południowej, to latem na poddaszu możesz mieć naprawdę tropikalne warunki. Czy to oznacza, że w okresie cieplejszych miesięcy nie da się normalnie korzystać z najwyższego piętra w domu? Nic z tych rzeczy! Dzięki odpowiednim przesłonom okna oraz kilku sprawdzonym trikom, wygrasz walkę z upałem.

Sprawdź, jakie rolety sprawdzą się w twoim domu!

Rodzaje rolet wewnętrznych:

  • rolety zaciemniające – są często wybierane przez osoby, którym zależy na jak największym zacienieniu pomieszczenia. Zewnętrzna strona rolet pokryta jest specjalną powłoką odbijającą światło. Materiał umieszczony jest w kasecie, obsługiwanej za pomocą dolnej belki. Roleta przesuwa się w prowadnicach i można ją ustawić na dowolnej wysokości,
  • rolety plisowane – mogą być wykonane z półprzepuszczalnej tkaniny, redukującej dopływ światła. Rolety plisowane charakteryzują się unikalną konstrukcją składającą się z harmonijki złożonej z fałd materiału. Pozwala to na swobodne regulowanie poziomu światła słonecznego na poddaszu. Ponadto rolety plisowane są łatwe w montażu i demontażu,
  • rolety zaciemniająco-plisowane – składają się z dwóch tkanin: górnej – zaciemniającej oraz dolnej – jasnej półprzezroczystej. Mogą mieć różne mechanizmy sterowania, np. łańcuszek, sprężyna lub napęd elektryczny.

Z kolei rolety zewnętrzne pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz całego budynku, działając niejako jako bariera termiczna: blokują promieniowanie słoneczne i chronią przed nadmiernym nagrzewaniem. Mają też dodatkowe zalety, a których warto wspomnieć:

  • chronią przed hałasem z zewnątrz;
  • zwiększają bezpieczeństwo antywłamaniowe;
  • zapewniają całkowite zaciemnienie poddasza;
  • dostępne są w różnych kolorach i wzorach, które można dopasować do stylu budynku;
  • wyposażone są w mechanizm automatycznego sterowania, co wpływa na wygodę użytkowania.

Uff jak gorąco – sięgnij po alternatywne rozwiązania

Gdy tylko temperatura za oknem wzrasta do +30, szukamy pomysłów, jak ochłodzić mieszkanie i poprawić komfort życia. Ochrona przed upałem na poddaszu to szczególne wyzwanie. Dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić, aby ograniczyć nagrzewanie się poddasza.

Nie gotuj w ciągu dnia
Staraj się unikać korzystania z dużych źródeł ciepła, takich jak piekarnik lub kuchenka gazowa, które mogą zwiększać temperaturę na poddaszu. Jeśli masz taką możliwość, obiad przygotuj wieczorem, tak aby w ciągu dnia tylko go odgrzać.

Pomyśl o nawilżaczu powietrza
Urządzenie to jest stosunkowo niedrogie i proste w obsłudze. Z pewnością nie daje takich efektów jak przenośny klimatyzator pokojowy, ale na przyjemne uczucie rześkości możesz liczyć.

Kup sobie kwiat!
Niektóre rośliny doniczkowe znane są z tego, że nawilżają powietrze w pomieszczeniach. Są to m.in.:

  • Fikus benjamina,
  • Palma arekowa,
  • Epipremnum złociste,
  • Aloe vera,
  • Paprotka,
  • Pająkowiec.

Warto pamiętać, że choć te rośliny mogą pomóc nawilżyć powietrze w pomieszczeniach, to nie zastąpią one właściwej wentylacji i utrzymania odpowiedniej wilgotności wewnątrz budynku.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom