Rolety zewnętrzne - kiedy warto, a kiedy nie można ich zamontować?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Roleta zewnętrznaRolety zewnętrzne redukują hałas, szczególnie dokuczliwy w centrach miast. Ale nie zawsze można je zamontować. Ich montaż na zabytkowych budynkach wymaga uzgodnień z konserwatorem
Roleta zewnętrznaRolety zewnętrzne redukują hałas, szczególnie dokuczliwy w centrach miast. Ale nie zawsze można je zamontować. Ich montaż na zabytkowych budynkach wymaga uzgodnień z konserwatorem Hans (Pixabay.com)
Osoby, które mieszkają na niższych kondygnacjach, zwłaszcza na parterach czy w suterenach, nie mają wątpliwości, że montaż rolet zewnętrznych to dobry pomysł. Podchwytuje go coraz więcej właścicieli mieszkań, choć niektórzy napotykają opór ze strony sąsiadów.

Rolety zewnętrzne sprawdzają się zimą, ponieważ stanowią pierwszą barierę przed chłodem z zewnątrz, jednocześnie chronią pomieszczenie przed utratą ciepła. Oszczędności, w porównaniu do okien bez rolet, są znaczne i pozwalają na częściowy zwrot kosztów takiej inwestycji w ciągu kilku lat. Latem z kolei rolety zewnętrzne przyczyniają się do utrzymania niższej temperatury w pomieszczeniach, zabezpieczając wnętrza domów i mieszkań przed silnie operującym słońcem. Ma to znacznie, bo w większości polskich mieszkań, w tym tych znajdujących się w starym budownictwie montaż klimatyzacji jest utrudniony lub niemożliwy.

Warto przeczytać:Kiedy i jak można zamontować klimatyzację w mieszkaniu

Tam, gdzie klimatyzacja jest zainstalowana, rolety zewnętrzne również znajdą zastosowanie. Ich zsunięcie sprawi, że pobór mocy potrzebnej do obniżenia temperatury we wnętrzach będzie niższy niż w przypadku braku rolet.

Ochrona przed włamaniem i hałasem z ulicy

Na niższych piętrach rolety zewnętrzne zabezpieczają również mieszkanie przed spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Dodatkowo stanowią barierę dla złodziei (choć nie muszą być to od razu drogie rolety antywłamaniowe). W centrach miast, przy ruchliwych ulicach zewnętrzne rolety dodatkowo ograniczają hałas dochodzący do mieszkania (szacuje się, że solidnie wykonane i zamontowane rolety potrafią zniwelować hałas nawet o kilkanaście decybeli), jak i ograniczają zanieczyszczenia dostające się z ulicy.

Rolety zewnętrzne zapewniają komfort snu i popołudniowej drzemki. Nawet najlepsze żaluzje nie zapewnią całkowitego zaciezmnienia w mieszkaniu. Jeśli ktoś, by zasnąć potrzebuje ciemności i spokoju, zapewnią mu go rolety, które w ogóle nie przepuszczają światła.

Rolety zewnętrzne chronią także szyby w oknach przed celowym czy przypadkowym uderzeniem jak i stolarkę okienną przed opadami deszczu, śniegu i innymi warunkami atmosferycznymi. Pozwalają więc wprost przedłużyć życie stolarce okiennej, wykonanej zarówno z drewna jak i PVC.

Wady rolet zewnętrznych

Do wad rolet zewnętrznych zaliczyć trzeba ich cenę – w przypadku wielu okien i wyboru bardziej zaawansowanych modeli (z moskitierą, zdalnie otwieranych i zamykanych, z otworami wentylacyjnymi) to kosztowna inwestycja. Niektóre modele rolet zewnętrznych, jak rolety podtynkowe wymagają zaplanowania ich montażu już na etapie projektu. Gdy mieszkanie czy dom zostanie zbudowane nie można ich już będzie zamontować. Z kolei na budynkach objętych opieką konserwatorską wymagana jest zgoda konserwatora na ich używanie. Ten wyda zgodę o ile okna wychodzą na podwórko, ale będzie miał wiele wątpliwości, gdy chodzić będzie o fronty kamienic.

Przeczytaj poradnik: Montaż prostego monitoringu domu lub mieszkania

Temat zgód jest najbardziej zapalnym punktem takich inwestycji. O ile w domach jednorodzinnych montaż rolet zewnętrznych jest autonomiczną decyzją właściciela, to już w spółdzielniach mieszkaniowych czy wspólnotach sprawa nie jest tak oczywista.

Znany jest casus spółdzielni mieszkaniowej w Gnieźnie, która w imieniu swoich mieszkańców poskarżyła się na działania tamtejszego powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Ten w budynkach mających urządzenia z otwartą komorą spalania (tzw. „junkersy") wydał zakaz montowania rolet zewnętrznych ze względów bezpieczeństwa (chodziło o zakłócenia w wentylacji pomieszczeń). Po skargach i odwołaniach ostatecznie mieszkańcy mogli je zamontować. Nadal jednak wiele spółdzielni wymaga od swoich lokatorów złożenia podania na piśmie z prośbą o zgodę na montaż rolet. I nie zawsze ta zgoda jest wydawana, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wspólnot mieszkaniowych. Przepisy w tym kontekście są nieprecyzyjne, ponieważ elewacja budynku jest już elementem wspólnym budynku i ingerencja w jej strukturę (a za taką uznać można rolety i kasety w których się chowają) wymaga zgody zarządu wspólnoty lub spółdzielni.

Sprawy nie rozjaśnia fakt, że roboty budowlane, które polegają na instalowaniu urządzeń mających do 3 metrów wysokości (a do takich zalicza się m. in. rolety zewnętrzne) nie wymagają ani zgłoszenia, ani tym bardziej wydania pozwolenia na budowę. Dlatego w imię dobrosąsiedzkich stosunków (we wspólnocie mieszkaniowej) i tzw. świętego spokoju ze spółdzielnią, warto zamiar montażu rolet zawczasu zgłosić i wystąpić o zgodę na jego wykonanie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom