Jak urządzić małą łazienkę, by była funkcjonalna i łatwa w utrzymaniu w czystości

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Mała łazienka w jasnych kolorachJeśli łazienka jest mała, lepiej zdecydować się na płytki ścienne i podłogowe w jasnych odcieniach..
Mała łazienka w jasnych kolorachJeśli łazienka jest mała, lepiej zdecydować się na płytki ścienne i podłogowe w jasnych odcieniach.. midascode (Pixabay.com)
Nawet mała łazienka może być przytulna, funkcjonalna i łatwa w utrzymaniu w czystości. Dobrze zaprojektowana, choć niewielka łazienka, będzie cieszyła domowników.

W małej łazience kluczową decyzją jest wybór pomiędzy wanną i kabiną prysznicową. Od tego zależy dalsza aranżacja pomieszczenia. Wanna zajmuje więcej miejsca, ale zdecydowanie łatwiej utrzymać ją w czystości. Dla osób starszych jest też bezpieczniejsza w użytkowaniu. Ponadto jest też lepszym rozwiązaniem, gdy mamy małe dzieci. Niektórzy jednak nie wyobrażają sobie "zalegania" w wannie i wolą szybki, orzeźwiający prysznic.

Przeczytaj:Lepsza wanna czy kabina prysznicowa 

Wanna do małej łazienki

Jeśli wybór padnie na wannę, można zdecydować się na modele, które są krótsze, ale głębsze. Czasem można spotkać na rynku wanny, w których przyjmuje się od razu pozycję siedzącą. W czasach PRL były one często na wyposażeniu niewielkich łazienek w małych mieszkaniach w wieżowcach. Dodatkowo wannę można zabudować, tworząc pod nią niewielki schowek na przykład na używaną odzież, czekającą w kolejce do prania lub też środki czystości.

Kabina prysznicowa do łazienki małych rozmiarów

Zwolennicy kabiny prysznicowej, powinni kupić taką, która będzie miała przezroczyste, szklane ścianki. Te nie będą ograniczały widoku w łazience. Najlepiej, jeżeli będą gładkie, by łatwo było je myć. Kabinę najlepiej ustawić w rogu łazienki – zajmie mniej miejsca, choć jej użytkowanie może być mniej komfortowe.

Zobacz wideo: Szybki i niedrogi remont małej łazienki 

Brodzik w łazience

Przy naprawdę niewielkich rozmiarów łazienkach warto postawić na sam brodzik, który osłaniany będzie w czasie kąpieli zasłonką lub w ogóle można wyznaczyć miejsce na prysznic z odpowiednio wyprofilowanym spadkiem ku odpływowi wody. W tego typu rozwiązaniach najlepiej zastosować odwodnienie liniowe.

Płytki do małej łazienki

Same kafle to niejako standard wykończenia łazienki. Jeśli jest ona mała, lepiej zdecydować się na ich jasne odcienie. Nie dość, że jasne kafelki łatwiej utrzymać w czystości i nie widać na nich każdej smugi, to nie ograniczają one optycznie przestrzeni.
W małych łazienkach korzystne jest układanie płytek do pewnego poziomu, a nie do samego sufitu. Aby pozbyć się problemu z rantem, na którym zbierałby się kurz, można zlicować płytki ze ścianą uzupełniają przestrzeń nad płytkami płytami gipsowo-kartonowymi. 

Okno w łazience

W przypadku, gdy łazienka ma okno, trzeba je maksymalnie odsłonić, by wpadało do niej dużo światła. Przy łazienkowych okienkach nie sprawdzają się zasłonki. Lepiej postawić na żaluzje lub roletki, jakich używa się tylko wtedy, gdy w łazience bierze się kąpiel i gdy obawiamy się wzroku wścibskich sąsiadów.

Sedes podwieszany

W małej łazience – jeśli jest taka techniczna możliwość – warto rozważyć instalację podwieszanego sedesu. Zajmuje on co prawda nieco więcej miejsca – bo zbiornik na wodę pozostaje wbudowany w ścianę, a do tego doliczyć trzeba zabudowę z płyty karton gips. Takie rozwiązanie ma jednak swoje plusy: dzięki wbudowaniu WC w ścianę uzyskać można dodatkową półkę w łazience.

Utrzymanie czystości podwieszanego sedesu jest o wiele prostsze, niż tradycyjnej stojącej miski ustępowej. Wiele osób próbuje oszczędzić miejsce w łazience kosztem umywalki, decydując się na zakup modelu niewielkich rozmiarów. Oczywiście, taka umywalka ma swoje plusy i czasem jest po prostu koniecznością. Nic innego pomiędzy kabiną prysznicową a ubikacją się nie zmieści.

Umywalka w łazience mikrych rozmiarów

Jeśli jednak się zmieści – warto zdecydować się na możliwie dużą umywalkę. Wszystko przez to, że mała zdecydowanie źle wpływa na czystość łazienki. Każde wystawienie dłoni czy twarzy poza umywalkę będzie powodowało kapanie i brudzenie podłogi. Warto wziąć również pod uwagę, że w małej umywalce, przy niewielkich rozmiarów kranie, ciężko będzie napełnić wodą miskę czy chociażby konewkę do podlewania kwiatów.

Poczytaj też: Garść wskazówek na temat mebli łazienkowych

Jeżeli jest to możliwe, to warto zamontować umywalkę w rogu łazienki, przez co zajmie mniej miejsca, a przestrzeń zostanie optymalnie wykorzystana. Wykorzystując dostępną przestrzeń warto pod umywalką zainstalować niewielką szafkę na kosmetyki – podwieszaną, by łatwo myć pod nią podłogę.

Jak jeszcze zaoszczędzić miejsca w niewielkim pomieszczeniu

Dobrze przyjrzeć się grzejnikowi. Jeśli w łazience jest zainstalowany stary, żeliwny kaloryfer żeberkowy, można wymienić go na stylową drabinkę. Nie tylko zajmie mniej miejsca, ładniej wygląda, ale służyć może też jako suszarka.

Na grzejniku drabinkowym można zamontować dodatkowo nakładkę z wieszaczkami na ręczniki.
Na grzejniku drabinkowym można zamontować dodatkowo nakładkę z wieszaczkami na ręczniki. fot. mk 

Istotne jest również dobranie odpowiednich drzwi wejściowych. Pamiętajmy, że te obowiązkowo muszą otwierać się na zewnątrz. Tam, gdzie to możliwe, można skorzystać z dobrodziejstw, jakie oferują drzwi harmonijkowe, przesuwne lub łamane. Takie rozwiązania nie zajmują przestrzeni w przedpokoju, który również często "nie grzeszy" pokaźnymi rozmiarami.

Wentylacja małej łazienki

Drzwi muszą być zaopatrzone w solidną kratkę wentylacyjną lub otwory. Niestety w małych łazienkach często borykamy się z problemem braku odpowiedniej wentylacji i niedostatecznym usuwaniem wilgoci. Jeśli zaniedba się wentylację, para skraplać się będzie na kafelkach nie tylko pozostawiając brzydkie zacieki, ale z czasem doprowadzić może do rozwoju grzyba w pomieszczeniu. Wentylację warto wspomóc instalując wentylator w wywietrzniku, który wymusi wymianę powietrza. Ma to szczególne znaczenie, gdy w łazience będzie stała jeszcze pralka. 

Warto wiedzieć: Jak pozbyć się grzyba ze ściany w łazience 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom