Grzyb na ścianie w łazience - jak się go pozbyć

redakcja.regiodom, Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA
Grzyb na ścianieAby skutecznie pozbyć się zagrzybienia, musimy zadbać o usunięcie przyczyny jego powstawania. W przeciwnym razie zmora wróci.
Grzyb na ścianieAby skutecznie pozbyć się zagrzybienia, musimy zadbać o usunięcie przyczyny jego powstawania. W przeciwnym razie zmora wróci. Śnieżka
Łazienka jest miejscem szczególnie narażonym na wystąpienie zagrzybienia. Dobre warunki dla rozwoju grzyba stwarzają panujące w niej warunki - wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza. Przy braku dobrej wentylacji grzyb na ścianie murowany.

Żeby skutecznie wyeliminować grzyby i pleśnie w łazience, należy zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia. A gdy problem już się pojawi, warto wykorzystać specjalne preparaty antygrzybiczne.

Grzyb na ścianie nie tylko źle wygląda, ale i szkodzi

Zagrzybienie na ścianach łazienki nie tylko negatywnie wpływa na estetykę wnętrza. Może być również szkodliwe dla zdrowia domowników. Grzyb pojawia się najczęściej w wyniku źle lub wcale niedziałającej wentylacji, niewłaściwej izolacji przeciwwilgociowej ścian lub niedostatecznego ogrzewania pomieszczenia. Niewielka z reguły przestrzeń łazienki, w której zbiera się duża ilość pary wodnej, to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni.

Usunięcie przyczyny zagrzybienia to podstawa

Aby skutecznie walczyć z grzybem, po pierwsze musimy dokładnie rozpoznać "przeciwnika", z którym mamy do czynienia. Są pewne niepokojące sygnały, które powinny skłonić nas do działania. Jednym z nich może być np. pojawianie się na ścianach łazienki niewielkich, czarnych kropek.

Warto przeczytać: Czym grozi zatykanie kratek wentylacyjnych

Pamiętajmy, że trwałe usunięcie zagrzybienia wymaga przede wszystkim wyeliminowania przyczyny jego powstawania. W przeciwnym razie, problem może (a raczej będzie) powracać, nawet w przypadku użycia najlepszych metod i preparatów.

– Powstawanie wykwitów na ścianie czy suficie łazienki ma konkretną, często niewidoczną na pierwszy rzut oka przyczynę, którą należy zlokalizować i usunąć – tłumaczy Krzysztof Kędzior, Główny Specjalista ds. Aplikacji i Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA. – Najlepsze efekty przynosi szybka reakcja, zanim jeszcze grzyb rozprzestrzeni się na większej powierzchni – dodaje ekspert.

Zagrzybienie może być wywołane np. zawilgoceniem ścian przez przeciekającą rurę lub ciągłym zalewaniem danego fragmentu ściany. Ważną rolę w jego powstawaniu odgrywa też brak odpowiedniej wentylacji łazienki. Widoczne na ścianach i sufitach wykwity często kryją za sobą również problem niewłaściwej izolacji termicznej budynku. Jednak wtedy niezbędne może okazać się wykonanie docieplenia ścian i zamontowanie skutecznego systemu ogrzewania.

Jak eliminować wykwity na ścianie

Gdy wyeliminujemy przyczyny powstawania zagrzybienia, przystępujemy do usunięcia widocznych na ścianie skutków. W większości przypadków nie ma potrzeby skuwania zainfekowanych fragmentów powierzchni.

 Jedna z przyczyn zagrzybienia: Przemarzanie ścian w mieszkaniu

– Jeśli tynk nie jest uszkodzony w wyniku działania grzybów, to nie musimy się go pozbywać. Jednak przed przystąpieniem do pracy należy przede wszystkim dokładnie osuszyć powierzchnię – radzi Krzysztof Kędzior. – Po wykonaniu tego zabiegu, zagrzybioną ścianę przecieramy gąbką nasączoną wodą z domestosem. Ten prosty zabieg pozwoli na wyczyszczenie podłoża i usunięcie zarodników grzyba.

Następnie na wyczyszczoną, wyschniętą powierzchnię możemy położyć środek grzybobójczy. Powinien być on nie tylko skuteczny, ale i dostosowany do wykorzystania wewnątrz pomieszczeń. Nadają się do tego m.in. wodne preparaty, sprzedawane w gotowej do użycia postaci. Produkt nakładamy na ścianę za pędzlem, wałkiem lub poprzez natrysk.

Po upływie czasu określonego przez producenta preparatu, powierzchnię zmywamy wodą, a następnie czekamy aż całkowicie wyschnie i aplikujemy preparat jeszcze raz – by upewnić się, że środek grzybobójczy zadziała i zniszczy grzybnię.

Miejsca pokryte preparatem grzybobójczym można dodatkowo pomalować farbą, która pokrywa plamy i zacieki. Tego typu farby izolują zabrudzenia. Mogą też zabezpieczać przed ponownym pojawieniem się zagrzybienia.

 Dowiedz się: Czy warto docieplić ściany od wewnątrz? 

Jako farbę nawierzchniową możemy zastosować farbę  nawierzchniową odporną na wilgoć, taką z cząsteczkami srebra, które mają właściwości biobójcze.

Żeby cieszyć się pozbawioną wykwitów, estetyczną i przyjazną łazienką, warto pamiętać o zapewnieniu w niej właściwej wentylacji, co pozwoli na odprowadzenie nadmiaru pary wodnej z pomieszczenia. Miejsca szczególnie narażone na częsty kontakt z wodą najlepiej natomiast dokładnie uszczelnić. Do zabezpieczenia wanien, brodzików czy elementów ceramiki sanitarnej możemy wykorzystać odporny na pleśnie oraz grzyby silikon sanitarny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom