Jak uprawiać pomidory? Od nasionka po pierwszy owoc

Anna Chreptowicz
Jak hodować pomidory? Od nasionka po pierwszy owocJak uprawiać pomidory? Od nasionka po pierwszy owoc
Jak hodować pomidory? Od nasionka po pierwszy owocJak uprawiać pomidory? Od nasionka po pierwszy owoc sxc.hu
Kariera pomidora jako warzywa rozpowszechniła się dopiero w XIX wieku. Wcześniej był on uprawiany wyłącznie jako roślina ozdobna, sprowadzona do Europy z Ameryki Północnej.

Dzisiaj na całym świecie dostępnych jest około tysiąc różnych odmian tego warzywa. W Polsce uprawia się ich zaledwie kilkanaście. Wszystko przez to, że pomidor to roślina ciepłolubna o bardzo dużych wymaganiach klimatycznych. Jednak, jeśli zapewni się jej odpowiednie warunki, z powodzeniem wyrośnie nawet w przydomowym ogródku.

Zobacz też: Truskawkowe inspiracje na wiosnę

Siew pomidorów powinno się rozpocząć w połowie marca. Nasionka wysiewamy do specjalnych pojemników, które następnie ustawiamy na parapecie w domu, bądź do inspektów w ogrzewanej szklarni - w inspekcie siejemy je w rzędach oddalonych od siebie co 5 cm. Odległość pomiędzy nasionami powinna wynieść nie mniej, niż 1 cm. Najniższą temperaturą, jaka jest wymagana do tego, żeby nasionko zaczęło kiełkować, to 18 stopni Celsjusza. Z jednego grama nasion możemy uzyskać aż 150 sadzonek.
Po około dwóch tygodniach zaczną pojawiać się pierwsze listki.

Powstałe siewki należy rozdzielić i przesadzić do doniczek (jest to tzw. pikowanie, a więc jeden ze sposobów na rozmnażanie roślin, dzięki któremu będą one lepiej rosły). Jeśli wybraliśmy inspekt, siewki powinny być wsadzone w odległości 8 cm na 8 cm. By siewki prawidłowo się rozwijały potrzebują temperatury od 20-24 st. w dzień. W nocy temperatura nie powinna spadać poniżej 16 st. Pamiętajmy, że po pikowaniu, rośliny muszą zostać podlane. Żeby pomidory wsadzić do gruntu, musi upłynąć kolejnych 7 tygodni od momentu pikowania. Na tydzień przed ich wysadzeniem najlepiej zacząć hartowanie. W tym celu ograniczamy podlewanie i codziennie "wietrzymy" rośliny.

Zanim wsadzimy je do gruntu

Pomidory najlepiej hodować w szklarni, bądź pod specjalną osłoną, która zapewni im stabilne warunki do rozwoju. Jeśli wybraliśmy odmiany sztywnołodygowe, nie musimy martwić się o ich umocowanie, wystarczy wsadzić je do wcześniej wykopanego dołka, tak aby pierwsze liście znalazły się tuż nad ziemią. Dla odmiany wiotkołodygowej musimy wcześniej wbić w ziemię palik o wysokości ok. 120 cm, na głębokość 25 cm w głąb ziemi.

Sadzonkę pomidora trzeba wsadzić nie mniej, niż 10 cm od palika, po jego południowej stronie, dzięki czemu palik nie będzie zasłaniał roślinie słońca. Pomidory w czasie wzrostu przywiązujemy do palika „na ósemkę”, pamiętając o tym, żeby sznurek znajdował się zawsze pod liściem. Dla ułatwienia późniejszej pielęgnacji rośliny wsadzamy do ziemi w odległości co 70 cm. Jeśli planujemy kilka rzędów upraw, rzędy powinny być oddalone od siebie mniej więcej o 100 cm. Podobnie jak po pikowaniu, sadzonki zaraz po wsadzeniu trzeba obficie podlać wodą, a ziemię w okolicach łodygi dodatkowo przysypać suchą ziemią, co pomoże w jak najdłuższym utrzymaniu wilgoci.

To też cię zainteresuje: Jadalne kwiaty w polskiej kuchni

Jak pielęgnować pomidory, by dały obfity plon?

* Pomidory wymagają podlewania mniej więcej co pięć dni, w zależności od warunków pogodowych. Na jedną roślinę powinniśmy przeznaczyć do trzech litrów wody. Przy podlewaniu należy uważać na to, by nie zalewać liści, co uchroni je przed atakiem grzyba.

* Na tydzień po wsadzeniu do gleby i przy pojawieniu się pierwszych zawiązków owoców musimy pamiętać o zasileniu rośliny, np. saletrą amonową.

* Najlepszy plon uzyskamy na glebie silnie nawożonej kompostem i odpowiednio wilgotnej.

* Od początku trzeba również pamiętać o usuwaniu bocznych pędów, które wyrastają z kącików liści. Żeby mieć pewność, że żaden z pędów się nie zachowa, trzeba pamiętać o ich wyłamywaniu raz w tygodniu. Z początkiem sierpnia na naszych pomidorach trzeba również przeprowadzić zabieg tzw. ogławiania. Polega on na obcięciu wierzchołków roślin zostawiając po dwa liście nad ostatnim gronem. Dzięki ogławianiu przyspieszamy dojrzewanie zawiązanych już owoców.

* Pamiętajmy także o systematycznym usuwaniu zwiędłych i pożółkłych liści, które po zebraniu trzeba koniecznie spalić.

Warto zobaczyć: Oryginalne przepisy na grilla

Niektórzy, poza pomidorami, hodują w szklarniach także inne rośliny. Należy jednak pamiętać o tym, że pomidor rośnie dobrze nie w każdym towarzystwie. Warzywa, które możemy spokojnie sadzić w sąsiedztwie pomidorów, to: kapusta, seler, czosnek, sałata. Pamiętajcie, że inne rośliny nie mogą zacieniać naszych pomidorów, które do wzrostu potrzebują bardzo dużo słońca. Pierwsze, samodzielnie wyhodowane pomidory można zbierać od połowy lipca do września. Obojętnie, czy owoce są dojrzałe, czy wciąż zielone, wszystkie muszą zostać zebrane przed pierwszymi przymrozkami.
 
Anna Chreptowicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom