Gdy musimy rozbudować instalację elektryczną, najczęściej przeraża nas, to że będziemy musieli ryć ściany. Tymczasem możemy uniknąć wiercenia dziur i robienia bruzd w ścianach oraz zrywania tapet, boazerii, czy też podłogi. Rozbudowując instalację elektryczną możemy wykorzystać prosty sposób na ukrycie kabli wijących się po ścianie lub podłodze, czyli korytka i listwy instalacyjne.
Listwy instalacyjne
Listwy instalacyjne przydadzą się głównie przy drobnym remoncie lub rozbudowie instalacji elektrycznej. Standardowo listwy instalacyjne montuje się jako cokołowe listwy przypodłogowe przy ścianie w miejsce listew (drewnianych lub z PVC). Listwy instalacyjne najczęściej wykonuje się z PVC. W prosty sposób, można ukryć w nich przewody instalacji elektrycznej.
Polecamy również poradnik: Jak ukryć kable i przewody
Dostępne są też listwy przystosowane do montażu pionowego, np. dla doprowadzenia do wyłącznika oświetlenia. Takie listwy można zamontować przylegająco do ościeżnicy drzwiowej. W systemach listew instalacyjnych dostępne są także korytka w kształcie belki, które montuje się ponad istniejącą listwą przypodłogową. Praktycznie każdy system listew i korytek instalacyjnych ma asortyment akcesoriów, które umożliwiają estetyczne wykończenie narożników wewnętrznych i zewnętrznych, oraz płaskich kątów.
Korytka instalacyjne
W porównaniu z listwami instalacyjnymi korytka są większe. Stosuje się je nie tylko do umieszczenia w nich okablowania, ale także do montażu wyłączników, gniazdek elektrycznych, czy też gniazd doprowadzających internet i telewizję. Za pomocą korytek można umieścić kilka gniazd wtyczkowych, np. nad stołem warsztatowym w garażu, czy też zainstalować kilka dodatkowych gniazd nad blatem w kuchni. Korytka instalacyjne dostępne są w bardzo wielu kolorach. Mogą być wykonane z różnych materiałów: PVC, aluminium itp.
Montaż listew i korytek instalacyjnych
Każdy system listew i korytek instalacyjnych składa się z dwóch elementów: podstawy i pokrywy. W zależności od wymiaru podstawy może być ona mocowana do ściany za pomocą wkrętów lub przyklejana odpowiednim klejem instalacyjnym. Po ułożeniu w podstawie przewodów i zamontowaniu elementów instalacji, pokrywę, bez użycia narzędzi zatrzaskuje się do podstawy.
Estetyczne maskowanie kabli
Zdecydowanie najbardziej estetycznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ukrycie kabli, jest umieszczenie przewodów w ścianie. Często jest to jednak niemożliwe. Wtedy systemy listew i korytek instalacyjnych stanowią praktyczną alternatywę. Należy jednak uważać, aby akcesoria takie jak na przykład narożniki montować w sposób zgodny z zaleceniami producenta.
Warto wiedzieć: Jak zamontować telewizor na ścianie
Jeżeli zależy nam na estetyce, wybierajmy listwy i korytka instalacyjne, które można malować w kolorze dostosowanym do wystroju wnętrza. W ten sposób będą mniej zauważalne i wtopią się w wystrój pomieszczenia, nie drażniąc naszych oczu.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?