Jak uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla

redakcja.regiodom, MK Systemy Kominowe
Kuchenka gazowaNie dogrzewaj mieszkania kuchenką gazową. Długotrwałe palenie się gazu sprawia, że maleje ilość tlenu w powietrzu oraz powstaje niewyczuwalny tlenek węgla (CO, czyli czad). Ten bezwonny gaz jest silnie trujący. Jeżeli przewody wentylacyjne nie zapewniają odpowiedniej wymiany powietrza, to może dojść nawet do zatrucia śmiertelnego.
Kuchenka gazowaNie dogrzewaj mieszkania kuchenką gazową. Długotrwałe palenie się gazu sprawia, że maleje ilość tlenu w powietrzu oraz powstaje niewyczuwalny tlenek węgla (CO, czyli czad). Ten bezwonny gaz jest silnie trujący. Jeżeli przewody wentylacyjne nie zapewniają odpowiedniej wymiany powietrza, to może dojść nawet do zatrucia śmiertelnego. mconnors (morguefile.com)
Mówimy o 10 sposobach na uchronienie się przed zgubnymi skutkami zatrucia czadem.

Najważniejsze działania, które uchronią nas przed zatruciem czadem:

  1. Warto zacząć od podstaw – podczas budowy domu należy pomyśleć o odpowiednim kominie i urządzeniu grzewczym. Powinniśmy sprawdzić atesty i certyfikaty, by wybrać tylko takie systemy, które są dopuszczone do użytku na polskim rynku.
  2. Montaż i opiekę na instalacjami grzewczymi powierzajmy profesjonalistom. Nie oszczędzajmy na tych fachowcach, bo to od ich wiedzy, doświadczenia i umiejętności może zależeć nasze życie.
  3. Dbajmy o urządzenia grzewcze i drożność komina – serwisujmy regularnie piec i nie unikajmy okresowych kontroli oraz czyszczenia kominów. W przypadku kominków i kotłów na paliwa stałe trzeba to robić najrzadziej raz na kwartał. Dwa razy do roku należy kontrolować i czyścić przewody spalinowe z kotłów gazowych i olejowych. Zarządca budynku ma obowiązek przeglądu instalacji nie rzadziej niż raz w roku.
  4. Samodzielnie sprawdzajmy ciąg powietrza – w tym celu należy przyłóż kartkę papieru do otworu lub kratki wentylacyjnej, jeśli wszystko jest w porządku, kartka powinna przywrzeć do kratki.
  5. Zadbajmy o prawidłową wentylację – nie zaklejajmy kratek wentylacyjnych, rozszczelniajmy okna i regularnie wietrzmy dom lub mieszkanie.
  6. Zamontujmy czujnik czadu – to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a może uratować nam życie!
    Polecamy: Czujniki tlenku węgla, które dla bezpieczeństwa warto zamontować w domu 
  7. Nie dogrzewajmy pomieszczeń urządzeniami, które nie są do tego przeznaczone – kuchenka gazowa powinna służyć do gotowania, a nie również do dogrzewania mieszkania!
  8. Uchylajmy okno podczas korzystania z otwartego źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania czy kuchenki gazowej).
  9. Nie zostawiajmy samochodu z odpalonym silnikiem w garażu – to niebezpieczne nawet wtedy, gdy brama garażowa jest otwarta.
  10. Nie bagatelizujmy objawów, które mogą oznaczać zatrucie tlenkiem węgla – jeśli boli nas głowa, jest nam słabo i odczuwamy mdłości, robimy się senni, mamy zaburzenia pamięci, a nasza skóra się zaróżowiła i podejrzewamy, że to może być efekt zatrucia czadem, reagujmy natychmiast! Otwórzmy okna i wezwijmy pomoc medyczną. Koniecznie poprośmy też kominiarza o kontrolę przewodów kominowych.

Przeczytaj również: Więcej na temat zatrucia czadem

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom