Jak sprawdza się jakość styropianu

Edyta Hanszke, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu
StyropianRaport Instytutu ma przyczynić się do upowszechnienia ważenia styropianu jako metody wstępnej weryfikacji jakości styropianu.
StyropianRaport Instytutu ma przyczynić się do upowszechnienia ważenia styropianu jako metody wstępnej weryfikacji jakości styropianu. PSPS
Przebadano próbki dostępnego na rynku styropianu. Zrobił to Instytut Techniki Budowlanej (ITB). Na podstawie badań stworzono program "Gwarantowany Styropian".

Na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) ITB przeprowadziło projekt badawczy. Obejmował on analizę archiwalnych danych dotyczących styropianu zebranych w bazie Instytutu, uzupełnionych o wyniki badań próbek wyrobów styropianowych produkowanych obecnie.

Przedmiotem badania była współzależność między gęstością styropianu a jego najważniejszymi parametrami użytkowymi: współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ) i wytrzymałością na ściskanie przy 10% odkształceniu.

Badania przeprowadzono na anonimowych płytach styropianowych dostarczonych przez PSPS do laboratoriów ITB.

Warto wiedzieć: Co lepsze styropian czy wełna mineralna do ocieplenia

W ustaleniu korelacji w zakresie współczynnika przewodzenia ciepła dodatkowo wykorzystano dotychczasowe wyniki badań ITB, przeprowadzone na wyrobach pobranych z rynku. W badaniach nie uwzględniono grafitowych płyt styropianowych. Zakres korelacji obejmuje występujące na rynku wyroby o bardzo niskiej gęstości, od około 9 kg/m3.**

Co pokazała analiza styropianu? Pozwoliła na określenie minimalnych poziomów gęstości jednego metra sześciennego występujących na rynku odmian styropianu przeznaczonego do izolacji cieplnej budynków.

Wyniki te wykorzystywane są jako sugerowane minima w Programie „Gwarantowany Styropian", a opracowana metoda umożliwia wszystkim użytkownikom samodzielną wstępną weryfikację jakości styropianu. – To nowatorskie podejście do oceny polskiego rynku wyrobów styropianowych dla budownictwa – podkreśla prezes PSPS Kamil Kiejna.

Wykonane w ITB badania laboratoryjne oraz analizy statystyczne potwierdzają występowanie zależności pomiędzy gęstością styropianu a najistotniejszymi dla jakości wyrobu cechami deklarowanymi przez jego producentów:

  • współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ – lambda)
  • naprężeniami ściskającymi – CS (10).

Ciekawostka: Pomarańczowy styropian z filtrem UV

Potwierdzono w ten sposób możliwość i zasadność wykorzystywania testów gęstości płyt styropianowych do prognozowania zgodności deklarowanych poziomów tych dwóch parametrów.

Projekt badawczy na zlecenie PSPS zrealizowano od lipca do września 2012 r. Instytut Techniki Budowlanej przeanalizował własną bazę wyników badań styropianu, uzupełnioną bieżącymi badaniami kilkudziesięciu próbek płyt styropianowych pobranych bezpośrednio z rynku. Odmiany grafitowe styropianu zostały wyłączone z badań. Badania tego typu mają być kontynuowane. **

Według PSPS, wyniki badań są bardzo istotne. – Liczymy, że raport Instytutu przyczyni się do upowszechnienia ważenia styropianu jako metody wstępnej weryfikacji jakości styropianu. Dostępność tej metody sprawia, że dla konsumentów powinna ona każdorazowo stanowić narzędzie wstępnego sprawdzenia jakości styropianu przed zakupem. Takie rozwiązanie promujemy w prowadzonym przez PSPS Programie „Gwarantowany Styropian"  – mówi prezes branżowego stowarzyszenia.

Kamil Kiejna zwraca uwagę, że jeśli masa wybranej paczki jest zgodna z sugerowaną, można z dużym prawdopodobieństwem oczekiwać zgodności parametrów izolacyjnych i wytrzymałościowych z deklaracją producenta. – Pewność dają oczywiście jedynie pełne badania laboratoryjne, ale dla przeciętnego konsumenta samo zważenie styropianu może być bardzo pomocne do dokonania właściwego wyboru – wyjaśnia.

Producenci styropianu, którzy przystąpili do Programu „Gwarantowany Styropian", zobowiązują się do zamieszczania informacji o minimalnej masie danej odmiany styropianu na opakowaniach swoich wyrobów. Ma to ułatwić badanie ich jakości konsumentom.

– To doskonały przykład tego, jak praktyczne zastosowanie wyników przeprowadzonych przez Instytut badań może przyczynić się do jeszcze pełniejszej realizacji i ochrony interesów konsumentów, co jest podstawowym celem Programu. Mamy ponadto nadzieję, że raport ITB znajdzie uznanie w oczach organów nadzoru budowlanego i będzie pomocny w realizacji ich zadań – podsumowuje prezes PSPS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom