Jak skutecznie zadbać o drewniane podłogi? (ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, Uzin Polska
Jak skutecznie zadbać o drewniane podłogi? (ZDJĘCIA)Jak skutecznie zadbać o drewniane podłogi? (ZDJĘCIA)
Jak skutecznie zadbać o drewniane podłogi? (ZDJĘCIA)Jak skutecznie zadbać o drewniane podłogi? (ZDJĘCIA) Uzin Polska
Podłogi drewniane stanowią efektowną dekorację praktycznie każdego wnętrza. Współtworzą jego wystrój, kreują wyjątkowy klimat, ale i dają poczucie ciepła, komfortu, przy tym izolując ciepło.

Jakby mogło się z pozoru wydawać pielęgnacja podłogi drewnianej nie sprawia zbyt wielu trudności. Potrzebne są natomiast odpowiednie środki czyszczące i konserwujące oraz systematyczność w ich stosowaniu. Najważniejsze, aby maksymalnie ograniczyć ilość wody aplikowanej na powierzchnię drewna - jej nadmiar może powodować wybrzuszenia się desek czy klepek.

Zobacz również: Terakota czy gres - co lepiej wybrać? 

Zabezpieczona podłoga

- Dbanie o podłogę drewnianą powinniśmy rozpocząć zaraz po jej zamontowaniu i utwardzeniu się oleju lub lakieru. Aby prawidłowo zabezpieczyć warstwę wierzchnią należy ją poddać gruntownemu oczyszczeniu środkiem, który usunie stare powłoki ochronne, odporne zabrudzenia i zatłuszczenia. Na rynku dostępne są specjalne środki przeznaczone do takiego czyszczenia. W trosce o estetykę i żywotność okładziny warto sięgać po wysokiej jakości produkty, które mimo ograniczonej ilości roztworu nanoszonego na powierzchnię drewnianą gwarantują intensywne, a zarazem delikatne działanie.

Następnie, w zależności czy jest to podłoga lakierowana czy też olejowana, aplikujemy odpowiedni produkt, który stworzy okresową powłokę zabezpieczającą. Warstwa konserwująca chroni okładzinę przed naturalnym zużywaniem się, powstawaniem śladów, zadrapań i zabrudzeń. Nałożona na wcześniej użytkowaną okładzinę niweluje niewielkie zarysowania i zmatowienia. Taką powłokę można łatwo nanieść na oczyszczoną z brudu i kurzu polakierowaną powierzchnię drewna wykorzystując drobno włóknistego mopa lub miękką szmatkę i specjalny preparat do konserwacji.

Lakier poddaje się aplikacji powłoki zabezpieczającej z reguły raz do roku, jednak jeśli podłoga jest intensywnie użytkowana, należy to robić częściej - w momencie, gdy zauważamy zmatowienie i wyraźne ubytki. Inaczej jest z deską olejowaną, na którą regularnie, co 6 miesięcy, powinna być nakładana nowa warstwa ochronna. Dalsza pielęgnacja podłóg drewnianych polega na systematycznym ich czyszczeniu i okresowym stosowaniu środków konserwujących lakier lub olej i niwelujących drobne zarysowania - wyjaśnia Marek Nowakowski, manager marki RZ.

Dbaj o czystość każdego dnia

Codzienne czyszczenie podłogi jest bardzo istotne. Zanieczyszczenia rysują powierzchnię, dlatego też trzeba je na bieżąco usuwać zmiotką, bądź też odkurzaczem wyposażonym w szczotkę z miękkim włosem. Warto przy drzwiach wejściowych lub tarasowych wyłożyć wycieraczki - dzięki nim piasek, woda, a w zimie także sól nie będą wnoszone na obuwiu do domu, mieszkania, czy też biura. Parkiet wymaga szczególnej pielęgnacji. Pamiętajmy, aby do mycia desek używać środków właściwych dla ich wierzchniej warstwy wykończenia. Najlepiej sprawdzi się woda z detergentem, który zapewni odporność na zabrudzenia i odnowi parkiet podczas jednego cyklu roboczego.

Nie bez znaczenia dla trwałości podłóg z drewna jest również odpowiednia temperatura i wilgotność panująca we wnętrzach. - W celu zachowania naturalnych cech i struktury drewnianej podłogi warto utrzymywać wilgotność na poziomie 45-65% przy temperaturze 18-24 st. C, a w okresie grzewczym stosować nawilżacze powietrza. Zbyt niska wilgotność skutkuje powstawaniem szczelin w parkiecie, a wysoka wilgotność prowadzi do deformacji podłogi - tłumaczy Marek Nowakowski, manager marki RZ. Zwracajmy również uwagę na to, jak ustawiamy meble i inne elementy wyposażenia. Nogi stołów czy krzeseł oraz inne miejsca nacisku mebli na podłoże koniecznie podklejmy filcem, a w przypadku foteli biurowych stosujmy gumowane kółka lub maty ochronne.

To też cię zainteresuje: Odmień swoje najbliższe otoczenie - użyj farby do posadzki (ZDJĘCIA) 

Podłoga jest wizytówką każdego wnętrza, ale nawet najpiękniejsza deska pozbawiona odpowiedniej pielęgnacji szybko traci swoje walory estetyczne oraz użytkowe. Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco o nie dbać i w regularnych odstępach czasu poddawać gruntownemu czyszczeniu i konserwacji. Dzięki temu okładzina zawsze wygląda jak nowa. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom