Elegancki krawat to prosty krawat. Każde zagniecenie, niepotrzebna fałdka na materiale, powodują, że krawat zamiast zdobić, pogorszy ogólny wygląd stroju. Są jednak sposoby, aby nie musieć go za każdym razem prostować. Trzeba go odpowiednio przechowywać.
Są dwie główne metody: zwijanie w rolkę (jak kto woli: w rulon) i wieszanie. Kiedy który sposób zastosować? To zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego krawat jest wykonany. Jedwabne krawaty najlepiej jest rolować, ponieważ na wieszakach mogą one, zwisając, wydłużać się, a przez to tracić swój fason. Zwolennicy rolowania krawatów uważają też, że najbardziej odkształcają się w miejscu zawieszenia, tam najbardziej się wydłużają. I to nie tylko mowa o krawatach jedwabnych.
Jak prawidłowo zrolować krawat
Na wyprostowanej dłoni przytrzymujemy kciukiem wąski koniec krawata i powoli rozprostowujemy dalszą jego część, żeby swobodnie zwisała. Potem cały zwisający odcinek krawata owijamy sobie wokół dłoni. Robimy to tak, żeby nie pojawiły się fałdki (gdy materiał est zbyt lekko zwinięty), ale też żeby nie naprężyć zbyt mocno materiału, bo się odkształci. Po zwinięciu kładziemy krawat na płaskiej powierzchni, np. w szufladzie lub organizerze.
Zobacz: Sposoby na przechowywanie biżuterii
Są i tacy, którzy rolują krawaty z innych materiałów, choćby wełniane czy bawełniane. Obojętnie, czy posiadają one podszewkę, czy nie.
Wieszanie krawatów
Najczęściej wiesza się krawaty na relingach zamocowanych na drzwiach szafy lub na tradycyjnych wieszakach, jak do ubrań. Wieszak taki powinien posiadać natomiast poprzeczną listwę, jak do wieszania spodni. Aby na przewieszonym krawacie nie powstały odkształcenia i nie zostały ślady po wieszaniu, listwa powinna być dosyć gruba i najlepiej – okrągła. Na jednym wieszaku powinny znaleźć się maksymalnie trzy krawaty. Nie warto wieszać jednego krawata na drugim (czyli tak, żeby w sumie na jednym wieszaku było ich np. sześć czy dziewięć). To jest oszczędność miejsca, ale jeżeli ktoś często zakłada krawat, często musi go też wyjmować z szafy. Gdy wybierze sobie krawat wiszący pod innym, i tak musi zdjąć oba z wieszaka.
Wieszak do zadań specjalnych
Istnieją w sprzedaży specjalne wieszaki na krawaty. To m.in. wieszaki mocowane na stałe np. do wewnętrznej strony ściany szafy, wysuwne. Często wykonane są z aluminium albo chromu. Tzw. drabinki też można dostać. Wygląda ona, jak pionowy organizer z jednostronnymi lub dwustronnymi przestrzeniami (lukami) na zawieszenie krawata. W ten sposób na jednym organizerze można zawiesić nawet kilkanaście krawatów.
Polecamy: Designerskie szafki na przechowywanie butów
Nie tylko szafa stanowi „lokum" na krawaty. Segregatory do krawatów stanowią jedno z nowszych rozwiązań. Można zatem zainwestować w specjalną skrzyneczkę lub pudełko z przegródkami. Każda przegródka to miejsce na jeden zwinięty w rulon krawat. Ściany (boki) przegród można przesuwać, więc zmieszczą się i cieńsze krawaty, i te dłuższe, wykonane z grubszych materiałów.
Rolowanie i wieszanie krawatów
Niektórzy łączą obie metody. Zaraz po zdjęciu krawata z szyi, na kilkanaście godzin (np. na noc), zwijają krawat w rulon, a po tym czasie go rozwijają i wieszają.
To o krawacie wiedzieć powinieneś
Krawaty nie lubią wilgoci. Zwłaszcza te jedwabne. Gdy krawat uszyto z dwóch rodzajów materiałów (warstwa wierzchnia plus podszewka), jeden z nich albo oba mogą źle reagować na wilgotne powietrze. To spowoduje, że krawat straci fason. Krawaty, z racji tego, że są często wykonane z delikatnych materiałów, szybko mogą blaknąć na słońcu. Z tego powodu sprzyja im zacienione miejsce. W szafie lub pudełku na szczęście o takie nietrudno.
Jak wyprostować krawat
Prasowanie z reguły odpada. Krawat nie znosi wysokiej temperatury, ponieważ materiał może się odkształcić, zwłaszcza jedwab. Są jednak sposoby na pozbycie się fałdek i „zmarszczek" na krawacie. Mężczyźni, którzy codziennie je noszą, stosują zasadę: nie zakładaj tego samego krawata dwa dni z rzędu. Nie chodzi tutaj o urozmaicenie, tylko o to, że krawat często „eksploatowany", musi po całodziennym noszeniu się rozprostować. Gdy już pojawiły się fałdki na materiale, można krawat na chwilę zawiesić w łazience, najlepiej podczas kąpieli lub brania prysznica. Para wodna rozprostuje pliski. Taki sam efekt da para wodna od żelazka, które przytrzymamy w odległości około 20 centymetrów od krawata. Inny domowy sposób: nalej do plastikowej lub szklanej butelki ciepłej wody i wokół niej owiń na chwilę krawat. „Zmarszczki" powinny zniknąć. Nie ma jednak gwarancji, że materiał dobrze zareaguje na podwyższoną temperaturę.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?