Jak przechowywać jedzenie, które zostanie po Świętach

Nina Romanek
Świąteczna potrawaNa Święta przygotowujemy dużo jedzenia. Przeważnie - o wiele za dużo. Warto zadbać o to, żeby się nie zmarnowało.
Świąteczna potrawaNa Święta przygotowujemy dużo jedzenia. Przeważnie - o wiele za dużo. Warto zadbać o to, żeby się nie zmarnowało. TERESA KASPRZYCKA (123rf)
Kluczem do trwałości produktów spożywczych jest właściwy sposób przechowywania żywności. A ten zależy w dużym stopniu od użytych opakowań. Radzimy, co zrobić z jedzeniem, które zostanie po Bożym Narodzeniu.

Chyba nie ma innego narodu, dla którego okres świąteczny wiąże się z tak wielkimi kulinarnymi przygotowaniami. I choć Włosi czy Hiszpanie znani są ze swojego umiłowania do kuchni, to właśnie Polacy biją ich na głowę w pojedynku na liczbę ugotowanych potraw. Nierzadko jednak przesadzamy z owymi porcjami, zostając po świętach z pysznym, ale już niekoniecznie dla przejedzonych, atrakcyjnym jedzeniem. Aby zapobiec szybkiemu popsuciu dań, warto zadbać o akcesoria, które ułatwią późniejsze przechowywanie.

Przeczytaj też: Gdzie i w jaki sposób je przechować jedzenie, które zostało po Świętach

Przechowywanie żywności - jak to zrobić najlepiej?

Plastikowe lub blaszane pudełka i słoje z dekoracyjnymi pokrywkami spiszą się świetnie w okresie bożonarodzeniowym do przechowywania świątecznych wypieków, np. pierniczków. Tak zapakowane słodkości nie zawilgotnieją. 

Dania wymagające podgrzania najlepiej przechowywać w szklanych naczyniach żaroodpornych z pokrywkami. Dzięki czemu tuż po opuszczeniu lodówki produkt może trafić wprost do pieca bez potrzeby zmieniania i brudzenia kolejnych opakowań.

 

Naczynia żaroodporne przydadzą się i do przechowania, i podgrzania jedzenia. Można nawet podać w nich potrawy na stół.
Naczynia żaroodporne przydadzą się i do przechowania, i podgrzania jedzenia. Można nawet podać w nich potrawy na stół. Fot. 123mn (123rf)

 

Zamrozić, by nie marnować jedzenia

Bigos, pierogi, mięsa i inne wymagające mrożenia potrawy warto umieszczać porcjami w specjalnych woreczkach do zamrażalnika (oznaczonych kieliszkiem i widelcem, jako nadających się do kontaktu z żywnością). Tak zapakowane jedzenie nie przeterminuje się, jeśli w wyznaczonym miejscu zapiszemy datę jego zamrożenia. W trosce o środowisko zamiast jednorazowych opakowań wybierz worki wielokrotnego użytku, które łatwo umyć, choćby w zmywarce. Płynne potrawy możesz zaś zabezpieczyć przed zepsuciem, wcześniej wekując w słoikach. Dobrze zakonserwowane nie wymagają przechowywania w lodówce, a ty możesz otworzyć potrawę w dowolnym momencie bez obawy o upływający czas.

Polecamy poradnikJak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki 

Dużym ułatwieniem w przechowywaniu jedzenia są również woreczki próżniowe, dzięki którym jeszcze dłużej przechowywana żywność będzie świeża. Torebki sprzedawane są w zestawie z pompką, która wysysa powietrze z wewnątrz opakowania. To także dobry sposób na przeprowadzenie szybkiej marynaty, która w krótszym czasie wniknie w mięso. 

Aby ciasto nie wysychało na stole, wybierz paterę z pokrywką, która przy okazji sprawdzi się też latem, kiedy dodatkowo słodkości atakują owady. 

Uwaga na mole spożywcze

Sucha żywność, której przed Świętami często kupujemy w nadmiarze (typu ryż, makaron, mąka etc.) nie powinna znajdować się w szafce w papierowych opakowaniach. Jeśli myślisz, że mole kuchenne cię nie dotyczą, poczekaj aż wkrótce ujrzysz na suficie chodzące niepozorne beżowe ćmy. Niestety jest to tak popularna zmora, że nie warto wierzyć, że może właśnie ciebie ominąć. Zamiast zastanawiania się, czy aby w mące do ciasta nie ma larw, zainwestuj w plastikowe pudełka ze szczelnym zamknięciem. Przydadzą się one też do zamrażarki i lodówki, np. do schowania jarzynowej sałatki, królowej stołu każdego polskiego święta. 

Nowo zakupioną suchą żywność, jak ryż czy mąka przechowuj w lodówce. Pamiętaj, że mole kuchenne niestety można przynieść także ze sklepu, dlatego jeśli chcesz być pewien, tuż po zakupie możesz umieścić opakowania z tymi produktami na chwilę w zamrażarce. 

Warto wiedzieć: Jak zwalczać robaki, które zaległy się w mące, kaszy, ryżu i cukrze 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom