Jak pozbyć się moli spożywczych? Włóż to do szafek! Sprawdź, jak wyglądają mole spożywcze? Domowe sposoby na pozbycie się moli z kuchni

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Jak pozbyć się moli spożywczych, które stanowią istną plagę w kuchennych szafkach? Te paskudne szkodniki nie wiadomo skąd pojawiają w domu w opakowaniach z jedzeniem. To irytujące owady latające po kuchni i gnieżdżące się w kaszach, ryżu czy makaronie, które potrafią wyjątkowo uprzykrzyć nam życie. Jak uchronić się przed tymi pasożytami? Poznaj niezawodne sposoby na odstraszenie żarłocznych moli spożywczych.

Spis treści

Skąd biorą się mole spożywcze w kuchni?

Najczęściej mole spożywcze przynosimy do domu prosto ze sklepu wraz z zakupami. Larwy tych szkodników lubią się gnieździć m.in. w kaszy, ryżu, herbacie, suszonych owocach, czekoladzie, przyprawach czy makaronie. Często nie mamy możliwości wypatrzyć ich w sklepie, bo opakowania produktów spożywczych z reguły nie są niestety transparentne.

Sprawdź, jak sprytnie wytępić mole spożywcze w kuchni
Poznaj skuteczne domowe sposoby na pozbycie się moli spożywczych z kuchni. John-Reynolds/Getty Images

Ci nieproszeni lokatorzy mogą też przedostawać się do mieszkania od sąsiadów poprzez kratki wentylacyjne, drzwi wejściowe i okna. Mole spożywcze preferują suche, ciepłe, ciemne i ciasne zakamarki, w których mają dostęp do żywności. Bez problemu potrafią przegryźć zarówno kartonowe, jak i foliowe opakowania.

Jeśli zauważymy np. w kaszy, torebce z przyprawą, czy rogu kuchennej szafki coś, co trochę przypomina lepką pajęczynkę i szarą watę, to prawdopodobnie oznacza, że masz w kuchni problem z molami spożywczymi.

Jak wyglądają mole spożywcze?

Dorosłe mole spożywcze mają brązowo-szary odcień i wyglądem przypominają ćmy. Ich długość to ok. 1 cm. Jeżeli w produktach sypkich dostrzeżemy niewielkie pajęczyny, to oznacza, że żerują w jedzeniu larwy moli spożywczych.

Najlepsze babcine sposoby na odstraszenie moli spożywczych

Naturalne zapachy roślinne potrafią zdziałać cuda i dzięki nim szybko pozbędziemy się z kuchni moli spożywczych. Warto więc umieścić w szafkach m.in.: aromatyczne ziarna jałowca, kminku, goździków czy liście laurowe. Zioła lub roślinny susz najlepiej włożyć do bawełnianych lub lnianych woreczków, które ułożymy na półkach w zakamarkach kuchennych szafek z żywnością. Jako niezwodne odstraszacze moli spożywczych świetnie się też sprawdzą gotowe aromaty do ciast oraz olejki eteryczne, którymi możemy nasączyć waciki kosmetyczne lub kawałki gazy i ukryć je w kuchennej zabudowie.

Najpopularniejsze odstraszacze moli to m.in.:

  • skórki mandarynek, cytryn i pomarańczy,
  • laski wanilii,
  • gałązki lawendy,
  • eukaliptus,
  • liście mięty i orzecha włoskiego.

Mole nie znoszą także zapachu farby drukarskiej. Warto więc wyłożyć kartkami z gazet półki z produktami sypkimi i przyprawami.

Olej roślinny: naturalna pułapka na mole spożywcze

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się w kuchni moli spożywczych jest zrobienie domowych pułapek. Wystarczy przygotować niewielkie słoiki z odzysku i wlać do nich olej roślinny, który pozostał nam po smażeniu. Pojemniki z tłuszczem wystarczy umieścić na kuchennych półkach, gdzie przechowujemy kasze, ryż czy inne sypkie produkty spożywcze. Zapach oleju przyciągnie mole i stanie się dla nich śmiertelną pułapką.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom