Jak pozbyć się rybików cukrowych z łazienki i kuchni? Skuteczne metody, które pozwolą Ci wyeksmitować srebrzyki z Twojego domu

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Rybików cukrowych można pozbyć się na wiele sposobów, zarówno ekologicznie, jak i przy wykorzystaniu preparatów chemicznych.
Rybików cukrowych można pozbyć się na wiele sposobów, zarówno ekologicznie, jak i przy wykorzystaniu preparatów chemicznych. https://www.gettyimages.com/Tatomm
Jak pozbyć się rybików cukrowych? Srebrzyki, czyli wspomniane rybiki cukrowe, lubią: mąkę, ryż, kaszę, papier, resztki innych owadów i odpadki. W związku z tym, najczęściej pojawiają się w łazience oraz kuchni. Dla jednych to stworki, które nie szkodzą człowiekowi. Inni, gdy wchodzą nocą do łazienki, a po zapaleniu światła rybiki rozbiegną się po kątach, czują obrzydzenie. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, poznaj skuteczne metody, które pozwolą Ci na pozbycie się srebrzyków.

Spis treści

Czy rybiki cukrowe stanowią zagrożenie dla człowieka?

Rybiki mogą mieć nawet 10 mm długości i żyć 7–8 lat. Nie przenoszą zarazków i chorób, są po prostu jednym z wielu sąsiadów człowieka. Niewielu jednak z nas lubi, a nawet toleruje te robaki. Rybików cukrowych można pozbyć się na wiele sposobów, zarówno ekologicznie, jak i przy wykorzystaniu preparatów chemicznych.

Rybiki lubią ciepło i wilgoć – najczęściej spotkasz je w swojej łazience, toalecie lub kuchni

Rybiki, jako że trafiły do nas prawdopodobnie z tropików, lubią ciepło i wilgoć. Stąd właśnie najczęściej można je znaleźć w kuchniach, łazienkach i ubikacjach.

Wystarczy więc, że w pomieszczeniach tych zadbamy o czystość, suchość i odpowiednią temperaturę, by po jakimś czasie rybiki same uznały, że nasze mieszkanie nie jest najlepszym miejscem do życia i trzeba poszukać innego.

Warto przeczytać poradniki:

Jak pozbyć się rybików cukrowych z domu? Sprawdzone sposoby na srebrzyki

Sposobów na pozbycie się rybików jest kilka. Jeśli pomieszczenia są wilgotne, trzeba zadbać o odpowiednią wentylację – przy okazji takiej walki z rybikami unikniemy problemów z grzybem i pleśnią.

Nie zaszkodzi też odpowiednio uszczelnić wszelkie szpary, dziury i okolice rur, żeby rybiki nie miały jak się przedostawać do mieszkania.

Jeśli problemem jest wysoka temperatura, należy ją obniżyć. Jesienią i zimą nie jest to problem, wystarczy kilka dni z rzędu zostawić uchylone okna, np. wychodząc do szkoły czy pracy. Zimne powietrze da się rybikom we znaki i z dużym prawdopodobieństwem uciekną z mieszkania. Latem pozostaje częste wietrzenie pomieszczeń i niedopuszczanie do ich zawilgocenia.

Rybiki są częstym gościem w kuchni. Jak sprawić, by pomieszczenie było wolne od tych owadów?

Jeśli rybiki cukrowe grasują w kuchni, trzeba uniemożliwić im zdobywanie jedzenia – dokładnie sprzątać pomieszczenie, a wszelkie sypkie materiały umieścić w plastikowych, zamkniętych pojemnikach. Można też poszukać naturalnych wrogów rybika i wpuścić je do pomieszczenia, w którym przebywają. To skuteczny sposób, ale wiele osób jednak wolałoby towarzystwo rybika niż pająka czy skorka pospolitego (czyli „szczypawki”), dla której rybiki są przysmakiem. Wielu właścicieli kotów potwierdzi natomiast, że polowanie na rybiki to jedno z ulubionych zajęć ich pupili.

Środki chemiczne na rybiki cukrowe

Jeśli mimo tych prób rybiki dalej będą w najlepsze żerować w mieszkaniu, trzeba sięgnąć po radykalniejsze sposoby.

Najprostszym są gotowe środki chemiczne przeciw owadom. Mogą być to uniwersalne środki w sprayu albo przeznaczone specjalnie na rybiki pudełeczka, do których są zwabiane i z jakich nie mają szans już wyjść.

Polecamy poradnik:

Jeśli w mieszkaniu przebywają dzieci albo nie chcemy stosować w nim chemikaliów, można sięgnąć po naturalny boraks i wymieszać go w stosunku 1 do 1 z cukrem pudrem. Taka mieszanka, rozłożona w łazience czy ubikacji, potrafi w krótkim czasie wybić całą rodzinę rybików i zapewnić spokój na długie miesiące. Podobnie działa mieszanina borasolu (do nabycia w aptekach bez recepty) z cukrem pudrem. Taki roztwór należy umieścić na trasach, po których „kursują” rybiki i w miejscach, gdzie się chowają. Dzięki niemu wkrótce staną się niemiłym wspomnieniem.

Srebrzyk w łazience
Mimo, że rybiki cukrowe nie są dla nas groźne, to jednak ze względów higienicznych i estetycznych chcemy się ich pozbyć. Te srebrzyste owady najczęściej żyją w łazienkach bez okien, w których wilgoć długo się utrzymuje oraz w kuchniach zlokalizowanych w pobliżu łazienek. Fot. Hans (Pixabay.com)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom