Spis treści
Agawa amerykańska – co to za roślina?
Agawy mają kilkaset gatunków, a do najbardziej popularnych należy agawa amerykańska. W Polsce uprawia się ją w doniczkach, a właściwie donicach, bo to naprawdę duża roślina. Niestety w ogrodzie w naszym klimacie nie wytrzyma zimy, bo nie jest odporna na mróz. Ale już klimat śródziemnomorski jak najbardziej jej odpowiada i zadomowiła się na dobre w wielu krajach tamtego regionu. W Grecji, Włoszech, Hiszpanii czy Chorwacji łatwo je spotkać w ogrodach, parkach, ale też dziko rosnące.
Jak wygląda agawa amerykańska?
Agawa amerykańska może kojarzyć się z bardzo wyrośniętym aloesem. Ma podobne liście – wydłużone, mięsiste, z boku pokryte kolcami (ostry kolec znajduje się też na końcu liścia). Z tym że mogą one mieć do 2 m długości. Liście tworzą niezbyt wysoką rozetę. Magazynują wodę, a przed parowaniem chroni je mocna „skórka” oraz woskowy nalot, który nadaje liściom agawy srebrzysty kolor. Są też odmiany ozdobne, np.:
- agawa Marginata – o liściach ozdobionych po bokach żółtymi pasami,
- agawa Mediopicta Alba – z białym pasem przez środek liścia,
- agawa Variegata – z jasnymi wąskimi obrzeżami liści.
Agawa ma kwiat tylko raz w życiu
Zupełnie niezwykle i bardzo imponująco wyglądają kwiaty agawy. W uprawie doniczkowej nie pojawiają się one zbyt często, ale dość łatwo je wypatrzyć w miejscach, gdzie rosną naturalnie, np. na południu Europy. Można je też podziwiać w szklarniach ogrodów botanicznych. W 2024 r. kwiatem agawy pochwalił się Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie.
Jak kwitnie agawa? Z rozety wyrasta wysoki na kilka metrów pęd kwiatowy. Na nim pojawiają się płaskie kwiatostany z licznymi, żółtymi kwiatami. Są one osadzone na długich ogonkach, przez co całość wygląda jak bardzo dziwna choinka.
Agawa kwitnie tylko raz w życiu. Mogłeś spotkać się z pomysłem, że robi to dopiero po 100 latach, ale większość zakwita po 5-15 latach. Niestety potem zamiera, ale wcześniej tworzy rośliny potomne, czyli małe agawki, które zaczynają rosnąć w jej miejscu.
Jak uprawiać agawę w doniczce?
Jeśli chcesz mieć agawę w doniczce, po pierwsze musisz mieć dużo miejsca, a po drugie musisz się przygotować na pewne uciążliwości (ale spotkają cię one tylko dwa razy w roku). Chodzi o to, że zimę agawa powinna spędzić w chłodnym pomieszczeniu, z dostępem do światła, a lato na słonecznym tarasie lub w ogrodzie. Trzeba ją więc przenosić, no i mieć dla niej odpowiednie miejsce. Najlepiej posadź ją od razu w donicy z uchwytami lub zaopatrz się w podstawkę na kółkach, bo lekka to ona nie jest.
Poza tym to już łatwizna, bo pielęgnacja sprowadza się do okresowego podlewania. Robi się to rzadko, ale dość obficie. Agawa jest sukulentem i gromadzi wodę. To pustynna roślina, przyzwyczajona do jej niedostatku. Nie lubi więc stale mokrej ziemi (w takiej zgnije), ale musi mieć z czego zrobić zapasy płynu. Zimą podlewanie ogranicz do absolutnego minimum. Agawę najlepiej posadź w podłożu dla kaktusów i sukulentów, możesz stosować też nawozy przeznaczone dla tych roślin.
Syrop z agawy
Sok z agawy ma pewne właściwości lecznicze. Popularny jest również syrop z agawy, ale raczej nie uzyskasz go z doniczkowej agawy amerykańskiej. Po pierwsze musiałbyś zniszczyć roślinę (wyciska się go z jej rdzenia). Po drugie, sok poddaje się różnym procesom. Rezultatem jest syrop z agawy – słodki (słodszy od cukru), smakujący podobnie do miodu. W dodatku syrop z agawy produkuje się głównie z dwóch innych niż amerykańska gatunków tych roślin. Jednym z nich jest agawa niebieska, a jej łacińska nazwa – Agave tequilana – wiąże się z nieco innym płynem, który również robi się z jej soku. To tequila.
Dowiedz się więcej: czy sok z agawy jest zdrowy i jakie ma właściwości.
Włókno z liści agawy, czyli sizal
„Włókno z liści agawy” to jedno z bardziej popularnych haseł w krzyżówkach, a odpowiedź brzmi „sizal”. Uzyskuje się go z liści konkretnego gatunku, czyli agawy sizalowej, ale i agawa amerykańska jest rośliną włóknodajną. Jej liście dostarczają mocnych włókien, z których robi się liny, sieci, kosze, maty, worki itp. Polecamy: rośliny w krzyżówkach. Te hasła przydadzą ci się
Przechowywanie w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?