Jak postawić domek letniskowy zgodnie z przepisami? Sprawdź, jakie wymogi prawne i warunki musi spełniać taki budynek

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
Budowa domku letniskowego to marzenie wielu osób pragnących mieć własne miejsce na wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Aby jednak taki domek mógł powstać, trzeba spełnić określone warunki prawne. Dowiedz się, co zrobić, aby postawić domek letniskowy na zgłoszenie!

Domek letniskowy – co to jest?

Według polskiego prawa budowlanego (art.29 pkt 2a Ustawy) domek letniskowy to obiekt budowlany przeznaczony do okresowego wypoczynku, a nie do stałego zamieszkania. Tego rodzaju budynki zazwyczaj buduje się na działkach rekreacyjnych i nie są wyposażone w instalacje oraz udogodnienia, które charakteryzują budynki mieszkalne przeznaczone do całorocznego użytkowania.

domek biały na działce rekreacyjnej
Sprawdź, jak wybudować domek letniskowy do 70 m kw. bez pozwolenia. Pixabay

Jakie warunki musi spełniać domek letniskowy?

Aby budowa domku letniskowego była zgodna z przepisami prawa budowlanego, musi on spełniać kilka podstawowych warunków. Po pierwsze, budynek musi być usytuowany na działce przeznaczonej na cele rekreacyjne, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku takiego planu, trzeba samodzielnie uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, a to wiąże się z kilkoma wizytami w urzędzie.

Zgodnie z przepisami, powierzchnia zabudowy domku letniskowego nie może przekraczać 35 m kw. lub 70 m kw. przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m. Na jednej działce rekreacyjnej można postawić tylko jeden domek letniskowy, przy czym działka ta musi mieć powierzchnię co najmniej 500 m kw.

Domek letniskowy na zgłoszenie – co trzeba wiedzieć?

Jeśli projekt domku nie przekracza powierzchni 70 m kw., z rozpiętością elementów konstrukcyjnych do 6 m, wysięgiem wsporników – do 2 m, nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę. W takiej sytuacji wystarczy samo zgłoszenie. Nie oznacza to, że budowla taka nie musi spełniać żadnych wymogów.

Trzeba pamiętać, że musi to być obiekt wolnostojący, czyli taki, który nie jest połączony z innym budynkiem. Ponadto, domek letniskowy musi być parterowy. Nie ma bowiem możliwości wybudowania domu z poddaszem użytkowym jedynie na zasadzie pozwolenia. Co ciekawe, domek może mieć antresolę, która według przepisów nie jest pełną kondygnacją i tym samym nie uznaje się jej za część użytkową budynku.

Budowa domku letniskowego na zgłoszenie przebiega łatwiej,niż w przypadku pozwolenia na budowę:

  • nie trzeba sporządzać projektu budowlanego,

  • nie dotyczy ich część przepisów przeciwpożarowych

  • nie muszą mieć oświetlonego wejścia

  • można je wznosić także na działkach innych niż budowlane.

Gdzie zgłosić budowę domku letniskowego?

Budowa domku letniskowego może przebiegać bez udziału kierownika budowy. Budowę domku letniskowego do 70 m kw. zgłasza się w miejscowym starostwie lub w urzędzie miasta na prawach powiatu, w wydziale architektoniczno-budowlanym. W formularzu trzeba podać termin rozpoczęcia prac, sposób ich wykonania oraz potwierdzić swoje prawo do działki. Wymagane jest także oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za prowadzenie budowy, jeśli rezygnujemy z zatrudnienia kierownika budowy.

Jeśli dla danego terenu nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wówczas konieczne jest samodzielne zdobycie decyzji o warunkach zabudowy. Pamiętaj, że masz również obowiązek stosować się także do wymagań techniczno-budowlanych określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom