Jak oszczędzać energię w kuchni

redakcja.regiodom, Ciarko
Aranżacja kuchniWybierając okap kuchenny powinniśmy zwracać nie tylko na to, czy usunie on nieprzyjemne zapachy, wilgoć, grzyby i bakterie. W urządzeniu tym ważne są również: wydajność i głośność pracy oraz pobór mocy
Aranżacja kuchniWybierając okap kuchenny powinniśmy zwracać nie tylko na to, czy usunie on nieprzyjemne zapachy, wilgoć, grzyby i bakterie. W urządzeniu tym ważne są również: wydajność i głośność pracy oraz pobór mocy Ciarko
Przyjmuje się, że 1 kWh zużytej energii, pochodzącej z elektrowni węglowej, odpowiada emisji kilograma dwutlenku węgla (CO₂) do atmosfery. Ponadto wyższe zużycie energii w domu, to większe rachunki za prąd.

W ostatnich dziesięciu latach zużycie energii elektrycznej w polskich domach wzrosło o 40 procent. Głównym powodem jest większa liczba elektrycznego sprzętu AGD w naszych kuchniach. Mimo że cena za energię elektryczną nieco spadła, ciągle płacimy sporo. Oto kilka prostych sposobów, które pozwolą na płacenie niższych rachunków za energię elektryczną. 

Zobacz test: Ile prądu zużywa sprzęt AGD

Odpowiednia lodówka do chłodzenia z głową

To lodówka jest jednym z urządzeń AGD, które zużywa najwięcej energii elektrycznej. Dlatego rozmiar lodówki dobierajmy odpowiednio do potrzeb naszej rodziny. Im większa chłodziarka, tym więcej prądu zużyje. Kupując lodówkę warto zwrócić także uwagę na jej klasę energetyczną. Najmniej prądu zużywają chłodziarki oznaczone symbolem A+++ (w dalszej kolejności A++, A+, A, B, itd.).

Nie zapominajmy również o ustawieniu lodówki we właściwym miejscu. Unikajmy przestrzeni, w których panuje wysoka temperatura, tj. nasłonecznionych oraz znajdujących się w okolicy kuchenki, piekarnika i grzejnika. W przeciwnym razie lodówka będzie pracować na większych obrotach i zużyje więcej energii.

Oszczędne pieczenie

Piekarnik, podobnie jak lodówka, należy do grupy urządzeń zużywających najwięcej energii elektrycznej. Jak sobie z tym radzić? Zwróćmy uwagę na klasę energetyczną kupowanego sprzętu. Pamiętajmy także o tym, aby nie otwierać zbyt często nagrzanego piekarnika, bo ucieka nam wtedy sporo wyprodukowanej energii. Możemy również wyłączać urządzenie na kilka minut przed planowanym zakończeniem pieczenia. Piekarnik nie będzie pobierał prądu, ale zatrzyma skumulowane wcześniej ciepło (warunek – nie otwieramy wtedy piekarnika).

Elektryczna kuchenka w naszej kuchni

Kuchenki gazowe coraz częściej zastępujemy elektrycznymi. Nic dziwnego. Są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości i nadają kuchni nowoczesnego wyglądu.

Przeczytaj równieżKoszty ogrzewania domu – porównanie różnych rozwiązań 

Za energię elektryczną płacimy jednak więcej niż za gaz. Dlatego przy zakupie kuchenki elektrycznej warto zastanowić się nad wyborem kuchenki z płytą indukcyjną. Ma ona kilka zalet? Zużywa mniej prądu i skraca czas gotowania w porównaniu ze zwykłą płytą elektryczną. Jest również bezpieczniejsza – zaczyna działać dopiero w momencie, gdy położymy na niej garnek. Pamiętajmy także o pokrywkach – dzięki temu dodatkowo skrócimy czas gotowania i kuchenka zużyje mniej prądu.

By nie przepłacać za wrzątek

Czajnik elektryczny skraca czas potrzebny do zagotowania wody. Niestety wpływa też na wysokość rachunków za prąd. Urządzenia wykonana ze stali są nieco droższe, ale dłużej utrzymują temperaturę wody niż te zrobione z tworzyw sztucznych. Przy zakupie sprzętu należy zwrócić uwagę na jego moc. Im większa, tym szybciej zagotuje się woda, ale zużyjemy więcej energii. Dlatego zaleca się kupno czajnika pracującego z mocą około 2000W. Warto pamiętać, aby gotować tyle wody, ile akurat potrzebujemy. To skróci czas pracy urządzenia, a w efekcie zużycie energii będzie niższe.

Zwodnicza dioda stand-by

Wyłączanie urządzeń, z których aktualnie nie korzystamy, również pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach. Jeżeli jesteśmy posiadaczami czajnika wyposażonego w podświetlenie typu STAND-BY, pamiętajmy o wyjęciu wtyczki z kontaktu po zagotowaniu wody. Urządzenia działające w tym trybie pobierają dużą ilość energii elektrycznej. Warto zastanowić się nad kupnem listwy zasilającej. Jeden przycisk umożliwi nam wtedy wyłączenie wszystkich urządzeń, z których nie chcemy korzystać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom