Jak ogrzewać mieszkanie, by nie pójść z torbami

redakcja.regiodom
Termostat do regulowania temperaturyJak ogrzewać mieszkanie, by nie pójść z torbami
Termostat do regulowania temperaturyJak ogrzewać mieszkanie, by nie pójść z torbami mk
Silne mrozy, jakie ostatnio panują, to duży problem. Mieszkania trzeba mocniej ogrzewać, a w związku z tym nadwyrężamy kondycję naszego portfela. Dlatego robimy wszystko, by nie zmarznąć.

Na przeszkodzie oszczędnościom stoją najczęściej podzielniki kosztów ciepła zamontowane na kaloryferach. Jak więc ogrzewać mieszkanie, by nie pójść z torbami? Zapoznaj się z naszymi radami.

Zobacz również: Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w sezonie grzewczym

Na początku wytłumaczymy, jak dokładnie działa podzielnik. Urządzenie liczy oddaną energię, która jest proporcjonalna do różnicy temperatur grzejnika i temperatury otoczenia. Dlatego często odkręcając zwykły termostat, niepotrzebnie nagrzewamy za mocno mieszkanie, generując koszta, nie mając nad tym dokładnej kontroli.

Warto więc zainwestować w termostat, który pokazuje dokładną temperaturę. Koszt takiego urządzenia, to kilkadziesiąt złotych. Wystarczy ustawić na nim stałą temperaturę. Bowiem zwykłe urządzenie odkręcamy na dany poziom – 3, innym razem na 4, a jeszcze innym na 5. W mieszkaniu raz jest zimniej, raz cieplej. Przez duże wahania temperatury rachunek za ogrzewanie rośnie, a i komfort mieszkania jest mniejszy niż byśmy chcieli.

Warto przeczytać: Temperatura w domu odpowiednia dla dziecka

Kiedy wychodzimy z domu najlepiej termostat przykręcić, ponieważ ogrzewanie pustego mieszkania nie ma sensu. W przypadku, kiedy zamierzamy opuścić mieszkanie na kilka dni, lepiej jest ustawić urządzenie na symbol śnieżki. Wtedy nasz kaloryfer minimalnie będzie dogrzewać mieszkanie.

Drugą ważną zasadą jest, wyłączanie grzejnika, kiedy wietrzymy mieszkanie. Dodatkowo, jeżeli jest to możliwe, warto otwierać okno w innym pomieszczeniu niż tam, gdzie znajduje się kaloryfer. Dzięki temu powietrze wymieni się, a temperatura nie obniży się zbyt mocno i nie wyziębimy pomieszczenia.

Jeszcze innym sposobem jest dokładne przeanalizowanie rachunków. Wiele osób, które za gaz płacą w czynszu, ogrzewają mieszkanie właśnie tym surowcem. Gotują wodę w garnku czy też grzeją piekarnik przy otwartych drzwiczkach, pozostawiając zakręcony termostat. Uważajmy wtedy jednak, by płomień nie zgasł i gaz się nie ulatniał. Wówczas łatwo o tragedię.

Zobacz również: Czujniki dymu i czujniki temperatury: dla bezpieczeństwa

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom