Jak czyścić elewację domu

redakcja.regiodom, Weber
Mycie elewacji środkiem aktywnymMycie elewacji domu z użyciem agregatem ciśnieniowego oraz środka czyszczącego.
Mycie elewacji środkiem aktywnymMycie elewacji domu z użyciem agregatem ciśnieniowego oraz środka czyszczącego. Weber
Czyszczenie elewacji domu warto przeprowadzać regularnie. Radzimy, jak to robić i jakich środków użyć, by dłużej cieszyć się czystą, estetyczną i wolną o mikroorganizmów fasadą.

Dbając o fasadę domu regularnie, zabezpieczamy ją przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami oraz rozwojem mikroorganizmów. Według Prawa budowlanego zaleca się, żeby raz do roku dokonać przeglądu całego budynku, a przecież elewacja jest jego częścią. 

Wiosną przybywa słonecznych dni, a przyroda nabiera kolorów. Wiele osób w tym właśnie okresie myśli o odświeżeniu elewacji. Oprócz aspektu estetycznego, ma to również uzasadnienie praktyczne. Ponieważ, żeby ochrona elewacji była odpowiednia i skuteczna, musi być kompleksowa 

Przeczytaj równieżPiaskowanie na mokro skutecznie czyści powierzchnie 

– Przy odświeżaniu elewacji, oprócz względów estetycznych, warto wziąć pod uwagę kwestie związane z cyklem pór roku. Na wiosnę kwitną drzewa, krzewy i trawy, a ich nasiona mogą przylgnąć do fasady. Ponadto wiele osób pali jeszcze w piecach węglem, więc po okresie grzewczym pozostałości sadzy mogą przywrzeć do elewacji. Z tego względu decyzja o myciu fasady często zapada wiosną – mówi Krzysztof Siemak, Kierownik Produktu Systemy Fasadowe Weber.

– Po chłodniejszym okresie warto sprawdzić, czy na elewacji nie ma uszkodzeń. Drobne usterki i spękania łatwiej naprawić. Wielu osobom w pierwszej połowie roku także wygodniej jest zaplanować prace pod względem finansowym" – ocenia Piotr Choiński, Doradca Techniczny Weber.

Preparaty do mycia elewacji domu

Do czyszczenia i pielęgnacji elewacji warto stosować dedykowane produkty, przeznaczone do usuwania zabrudzeń, które najczęściej pojawiają się na naszej fasadzie.

Do umycia elewacji należy stosować środki myjące z substancjami aktywnymi do usuwania różnych zabrudzeń, takich jak: kurz, sadza czy zanieczyszczenia oleiste. Preparat przeciw mikroorganizmom powinien skutecznie działać na jak najwięcej rodzin glonów, grzybów i pleśni (przy czym ta właściwość preparatu powinna być przetestowana i potwierdzona badaniami).

Polecamy poradnik:Jak samodzielnie pomalować elewację domu

– Optymalne przy czyszczeniu elewacji jest stosowanie specjalistycznych produktów, zarówno tych do usuwania zabrudzeń, jak i tych przeciw glonom. Stosowanie odpowiednich preparatów, które usuwają mikroorganizmy i chronią przed porastaniem, pomaga chronić elewację nawet przez kilka lat – mówi Piotr Choiński.

Jak myć elewację?

Aby dobrze wybrać metodę czyszczenia elewacji, zależy ocenić stopień i rodzaj zabrudzeń, jakie są na fasadzie domu. Powszechnie stosuje się agregat do mycia wodą pod ciśnieniem. W przypadku miejsc szczególnie zabrudzonych potrzebne jest czyszczenie wstępne (mechaniczne) za pomocą szczotki.

– Do mycia elewacji zwyczaj stosuje się środek czyszczący w postaci koncentratu dodawanego do wody i aplikuje go pod ciśnieniem. Przy intensywnych plamach trzeba pokryć elewację w tych miejscach preparatem myjącym i zostawić go na pewien czas, aby mogły zadziałać substancje aktywne w nim zawarte. Potem środek czyszczący spłukuje się wodą pod ciśnieniem lub bieżącą – opisuje Krzysztof Siemak, z firmy Weber.

Jak czyścić elewację z mikroorganizmów?

Gdy na elewacji domu rozwijają się glony lub jeśli chce się ją zabezpieczyć przed rozwojem mikroorganizmów, trzeba użyć preparatu z substancjami biobójczymi. Wybór sposobu czyszczenia zależy od intensywności porastania.

– Gdy warstwa mikroorganizmów na elewacji jest duża, należy ją usunąć w sposób mechaniczny. Dedykowany preparat aplikuje się ręcznie za pomocą twardej szczotki np. ryżowej. Zazwyczaj jednak, jeśli dba się o elewację i czyści ją co dwa-trzy lata, nie dochodzi do takich sytuacji. Algi usuwamy wodą pod ciśnieniem lub wodą bieżącą i nakładamy preparat znowu – tym razem, by ochronić elewację przed rozwojem glonów, grzybów i pleśni – wyjaśnia ekspert.

Do procesu oczyszczania elewacji należy podchodzi w indywidualny sposób. Będzie on inny dla każdego budynku, zarówno pod względem sposobu, proporcji zastosowanych środków, jak i czasu trwania. Szacuje się, że przy średniej wielkości domu jednorodzinnym o powierzchni od 150 do 180 metrów kwadratowych, samo umycie średnio zabrudzonej elewacji potrwa ok. 3–4 godziny.

Mycie elewacji domu

Elewację domu jednorodzinnego jego właściciel może spróbować wyczyścić samodzielnie. Jednak zaleca się, aby podejmować prace w niższych partiach budynku lub np. ograniczyć je do fasady garażu. Aby umyć wyższe kondygnacje domu, trzeba skorzystać z rusztowania lub małego podnośnika. Należy także pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i ze względu na użycie wody pod ciśnieniem wyposażyć się w ochronne rękawice i okulary.

– Do odświeżenia elewacji warto zamówić profesjonalną ekipę, która dysponuje odpowiednim sprzętem, a zarazem właściwie zdiagnozuje stopień zabrudzenia fasady i dobierze odpowiednie środki. Jeśli inwestor nie wie, jak postąpić lub potrzebuje kontaktu do fachowców, zawsze może poradzić się naszych doradców – podsumowuje Krzysztof Siemak.

Zobacz również:Jak zwalczać zielony mech na dachu 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom