Jak czyścić dachy zrobione z blachodachówki?

Zuza Gunia, Blachotrapez
Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać i zadbać o czystość dachu, niż potem wydawać pieniądze na remont uszkodzonego pokrycia Jak czyścić dachy zrobione z blachodachówki?
Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać i zadbać o czystość dachu, niż potem wydawać pieniądze na remont uszkodzonego pokrycia Jak czyścić dachy zrobione z blachodachówki? Blachotrapez
To jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych. Jednak, żeby właściwie spełniało swoje funkcje, trzeba pamiętać o właściwej konserwacji powierzchni.

Blachodachówka jest narażona na szkodliwe działanie trudnych warunków atmosferycznych, dlatego może bardzo szybko ulec zniszczeniu. O właściwej konserwacji należy jednak pamiętać, nie tylko podczas montażu, ale także długo po nim. Poza naprawą drobnych usterek ważne jest czyszczenie i mycie takiego dachu.

Zobacz też: Przegląd dachu po zimie. Warto zrobić go jak najszybciej 

– Gdybyśmy spojrzeli na dach z góry, to zauważylibyśmy, że ilość zabrudzeń, jaka na niego spada, jest całkiem spora. Dach narażony jest ponadto na wszelkie opady atmosferyczne, promienie UV, resztki śniegu. Pokrycie narażone jest także na działanie środków chemicznych, popiołów czy dymów. Na długo nieczyszczonej połaci albo usytuowanej w zacienionym miejscu, w sąsiedztwie wysokich drzew, mogą rozwijać się porosty, mchy lub glony. Dlatego warto dokładnie sprawdzić stronę północno-wschodnią dachu, najbardziej narażoną na rozwój mikroorganizmów. Blachodachówka ma powłoki, które chronią ją przed destrukcyjnym wpływem czynników zewnętrznych, korozją i uszkodzeniami oraz minimalizują osiadanie zanieczyszczeń. Zgodnie z zaleceniami producentów, niezbędne jest regularne czyszczenie połaci (np. podczas przeglądu przed sezonem zimowym) – tłumaczy Antoni Luberda ekspert i dekarz z wieloletnim doświadczeniem z firmy Blachotrapez. 

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć więcej:

Jeśli zabrudzenia nie zostaną zmyte przez deszcz, należy połać dachu wyczyścić odpowiednim środkiem. Czasami wystarczy woda pod ciśnieniem lub miękka szczotka oraz detergent odpowiedni do mycia powierzchni powlekanych.

– Niektórzy myją dach raz w roku, na jesień, używając szamponu samochodowego z woskiem i dach wygląda jak nowy. Pamiętajmy, aby nie stosować agresywnych preparatów chemicznych, ponieważ może dojść do uszkodzenia blachodachówki, jej powłoki i zmiany koloru. A takie zniszczenie materiału, może unieważnić gwarancję, którą na blachodachówkę zapewnia nam producent. Zwróćmy uwagę, aby wodę rozprowadzać od kalenic w dół i na boki. W ten sposób nie będzie zaciekać pod pokrycie i nie spowoduje zawilgocenia ocieplenia. Dodam, że właściciele i mieszkańcy wyższych domów z poddaszem nie powinni ryzykować i wykonywać takich czynności na własną rękę, ponieważ wymagają one wprawy i odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego z uwagi na bezpieczeństwo, najlepiej zlecić to specjalistom czyli dekarzom – wyjaśnia ekspert.

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać i zadbać o czystość dachu, niż potem wydawać pieniądze na remont uszkodzonego pokrycia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom