Izolacja termiczna ścian wielowarstwowych: styropian i wełna mineralna

Magdalena Kmita-Kulesza
Magdalena Kmita-Kulesza
Izolacja termiczna ścian w domu jednorodzinnym z płyt styropianowychIzolacja termiczna ścian wielowarstwowych: styropian i wełna mineralna
Izolacja termiczna ścian w domu jednorodzinnym z płyt styropianowychIzolacja termiczna ścian wielowarstwowych: styropian i wełna mineralna archiwum poranny.pl
Płyty styropianowe oraz płyty i maty z wełny mineralnej to najczęściej używane materiały stosowane do wykonania warstwy termoizolacyjnej w ścianach wielowarstwowych.

Styropian i wełna mineralna to bardzo dobre materiały termoizolacyjne – ze względu na niski współczynnik przewodzenia ciepła oznaczony symbolem λ (lambda). W przypadku tych materiałów budowlanych wynosi on poniżej 0,05 W/(mK). Im mniejsza jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła danego materiału, tym lepszym jest on izolatorem. Poszczególne wyroby nawet tego samego producenta różnią się między sobą wartością współczynnika przewodzenia ciepła.

Zobacz również: Ściana trójwarstwowa z pustką powietrzną i bez niej 

Na etykiecie wyrobu oprócz współczynnika λ i oporu cieplnego R podawane jest bardzo często podstawowe zastosowanie (np. ściana, dach, fasada).

Zarówno styropian, jak i wełna mineralna są odporne na działanie grzybów, pleśni oraz bakterii. Stosowanie tych materiałów do izolacji termicznej wnosi wkład w ochronę środowiska, ponieważ dzięki lepszej izolacji termicznej ścian, fundamentów i podłóg na gruncie zużywa się mniej energii do ogrzewania i klimatyzacji pomieszczeń.

Styropian (EPS – Expanded PolyStyrene )

Polistyren ekspandowany zwany potocznie styropianem swoje właściwości termoizolacyjne zawdzięcza budowie komórkowej. Każda z kuleczek styropianu ma komórki wypełnione nieruchomym powietrzem, jednym z najlepszych materiałów do izolacji cieplnej. Powietrze stanowi nie mniej niż 98% objętości materiału jako całości (Innymi słowy na całą płytę izolacyjną styropianu przypada tylko 2% surowca. 

Na rynku dostępne są odmiany styropianu, do produkcji których użyto środka pochłaniającego promieniowanie cieplne (np. grafit). Dzięki temu materiały te mają wyższe parametry termoizolacyjne od zwykłego styropianu.

Główne cechy użytkowe styropianu:

 • materiał lekki, który nie obciąża istniejących konstrukcji budynku oraz jest łatwy w transporcie na placu budowy – płyty styropianowe w zależności od rodzaju ważą od 12 do 40 kg/m3;
 • zdrowy i nieszkodliwy dla zdrowia człowieka;
 • produkt ekologiczny – technologia jego produkcji jest nieszkodliwa dla środowiska;
 • materiał samogasnący – gaśnie sam po usunięciu źródła ognia (ocieplenie na bazie styropianu uzyskuje klasyfikację ogniową NRO – nierozprzestrzeniające ognia);
 • łatwy w obróbce – do jego cięcia wystarczą najprostsze narzędzia (piłka ręczna, zwykły nóż);
 • przepuszcza parę wodną, tym samym nie powoduje gromadzenia się wilgoci w ścianach;
 • wrażliwy na rozpuszczalniki organiczne i materiały je zawierające;
 • odporny na wodę, nie chłonie wilgoci – dzięki temu nie musimy każdego dnia na koniec pracy zabezepieczać izolacji przed opadami deszczu.

Na izolacji cieplnej wykonanej ze styropianu można zastosować wszystkie rodzaje tynków: mineralne, akrylowe, silikonowe i silikatowe. Jest to spora zaleta, ponieważ tym sposobem inwestor może wybierać spośród bardzo szerokiej palety barw tynków.

W przypadku wykonywania izolacji termicznej ściany dwuwarstwowej domu jednorodzinnego wystarczy najczęściej do montażu płyt styropianowych użyć zaprawy klejowej, bez łączników mechanicznych – co obniża koszt ocieplenia.

Ważne jest, żeby zakupione przez nas płyty styropianowe były wcześniej sezonowane. Płyty niesezonowane zniekształcają się, a w izolacji termicznej pojawiają się wówczas szpary (tworzą się mostki termiczne), przez które z domu ucieka ciepło. 

Wełna mineralna: skalna i szklana

Wełnę mineralną dzieli się na dwa rodzaje:

 • wełnę skalną (kamienną)
 • wełnę szklaną.

Ciekawym rodzajem wyrobów z wełny mineralnej są płyty lamelowe charakteryzujące się włóknami ułożonymi prostopadle w stosunku do powierzchni elementu. Dzięki temu mają one kilkakrotnie większą wytrzymałość na rozrywanie niż tradycyjne płyty fasadowe z wełny mineralnej. Są one również bardziej elastyczne, dzięki czemu umożliwiają ocieplanie powierzchni zakrzywionych. Mocuje się je do ściany jedynie klejem.

Główne cechy użytkowe wełny mineralnej:

 • bardzo dobra izolacyjność akustyczna – miękkie płyty z wełny mineralnej lepiej tłumią dźwięki powietrzne, a twarde i półtwarde - dźwięki uderzeniowe;
 • bardzo wysoka paroprzepuszczalność – dodatkowo, żeby para wodna nie zatrzymywała się między włóknami, płyty z wełny mineralnej hydrofobizuje się (polega to na nasączeniu materiału środkiem zabezpieczającym przed zawilgoceniem);
 • niepalność – materiał ma klasę A1 (najwyższa euroklasa w siedmiostopniowej skali od A1 do F); ponadto nie rozprzestrzenia ognia i nie wydzielający dymu oraz płonących kropli.

Wyroby z wełny mineralnej mają różne kolory od białego, poprzez żóły do brunatnego. Dostępne są również wyroby o barwie różowej.

Przy pracy z wełną mineralną należy zachować odpowiednie zasady. Podstawowe z nich to:

 • stosowanie odzieży roboczej: luźnego kombinezonu i rękawic,
 • używanie w czasie szlifowania powierzchni płyty maseczki przeciwpyłowej (zabezpieczanie górnych dróg oddechowych) oraz okularów ochronnych,
 • po zakończonej pracy należy umyć twarz i dłonie zimną wodą.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom