Inteligentny dom: domowy sprzęt połączony w jeden system

Michał Franczak, Mentor Media
Panel sterujący na ścianiePanel kontrolny montuje się na ścianie. Komunikuje się on z resztą podłączonych urządzeń poprzez sieć bezprzewodową
Panel sterujący na ścianiePanel kontrolny montuje się na ścianie. Komunikuje się on z resztą podłączonych urządzeń poprzez sieć bezprzewodową Control4
Wchodzisz do domu i wciskasz jeden przycisk. Z głośników zaczyna lecieć ściszona muzyka, rolety okienne się otwierają i zapala się światło w salonie.

Idea inteligentnego domu powstała już kilkadziesiąt lat temu. A w ostatnim czasie stała się bardziej popularna. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można ją wdrożyć nie tylko w domu, ale nawet w całkowicie wykończonym mieszkaniu.

Warto przeczytać: Jak zrobić prosty monitoring domu lub mieszkania. Poradnik 

Dotychczasowy problem ze zdalnie sterowanym domem był taki, że panele kontrolne i cały system wymagały pracochłonnego i drogiego kucia ścian i prowadzenia przewodów. Taki system jest nieelastyczny – gdy trzeba było rozszerzyć możliwości systemu, cała zabawa z remontem musi zaczynać się na nowo. To nie jest ani wygodne, ani tanie. Jednak jest rozwiązanie tego problemu.
Obecne systemy domów inteligentnych składają się z elementów, które komunikują się ze sobą za pomocą własnej sieci bezprzewodowej. Dzięki temu można je zamontować praktycznie wszędzie i nie wymaga to brudnych prac remontowych.

Sercem takiego systemu jest kontroler – urządzenie, które przypomina z wyglądu odtwarzacz DVD. Podpinamy je do prądu, łączymy kablami z telewizorem i sprzętem audio. Aby móc kontrolować nasz system, na ścianie montujemy panel. Trzeba go podłączyć do prądu, ale z samym kontrolerem komunikuje się on bezprzewodowo. Panel może być prosty i zawierać dwa, cztery lub sześć przycisków. Możemy jednak również zdecydować się na zaawansowany, dotykowy wyświetlacz.
Wraz z kontrolerem otrzymamy także pilota (radiowego, a nie na podczerwień), który działa w każdym pomieszczeniu w zasięgu sieci. Sterować systemem można również za pomocą telefonu komórkowego lub komputera. Także zdalnie, przez internet.
Dostępne są aplikacje na większość popularnych systemów (Windows, Mac, iOS, Android).

Co możemy zrobić za pomocą systemu kontroli?

Np. jednym przyciskiem ściemnić oświetlenie, włączyć muzykę i kontrolować zamki w drzwiach. Możemy też słuchać muzyki w całym domu, kontrolując za pomocą jednego pilota sprzęt audio z dowolnego miejsca. Możliwości są bardzo szerokie i pozwalają spiąć w jeden system sprzęt AGD, RTV, klimatyzację, systemy antywłamaniowe, oświetlenie, automatykę garażową i cały szereg czujników – ruchu, temperatury, itp.

Automatyczne ryglowanie i otwieranie drzwi i okien, a nawet sprzężenie z systemem lodówki (czy wino się już dobrze schłodziło?) i piekarnika (informacja „kurczak jest już gotowy" może pojawić się nawet na ekranie telewizora) przestaje być problematyczne.

Innym przykładem jest np. przełączanie całego sprzętu w tryb „poza domem" za pomocą jednego przycisku. Dzięki temu można jednym ruchem uzbroić alarm, sprawdzić, czy są domknięte okna, wyłączyć sprzęt grający i telewizor. Jeżeli w domu lub na podjeździe zamontujemy system monitoringu, będziemy mogli przebywając na wakacjach sprawdzić czy wszystko w porządku przez Internet. Nawet bez kamer system może nas mailowo lub SMS-em powiadomić, gdy wykryje włamanie, ogień lub przeciek wody.

Ceny? Niestety, nie są jeszcze niskie. O podstawowym systemie można zacząć myśleć, gdy ma się na zbyciu około 5000 zł. Bardziej zaawansowane rozwiązania (panel dotykowy, więcej czujników) mogą tę kwotę podbić nawet kilkukrotnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom