Inteligentna żarówka – co tak naprawdę kryje się pod tym hasłem?

Artykuł sponsorowany
Inteligentna żarówka – co tak naprawdę kryje się pod tym hasłem?Inteligentna żarówka – co tak naprawdę kryje się pod tym hasłem?
Inteligentna żarówka – co tak naprawdę kryje się pod tym hasłem?Inteligentna żarówka – co tak naprawdę kryje się pod tym hasłem? Philips
Coraz większa popularność rozwiązań typu smart home to trudny do przeoczenia trend. Do dyspozycji mamy już inteligentne lodówki, pralki i telewizory.

Czy potrzebne nam także inteligentne żarówki? Sprawdźmy, co oferują i przekonajmy się, czy faktycznie warto rozważyć wymianę oświetlenia w domu na takie, które potrafi łączyć się z Internetem. 

Czym inteligentna żarówka różni się od tradycyjnej?

Na pozór niczym. Wygląda dokładnie tak jak żarówki, jakie mamy w domu od lat.

Bańka zamiast żarnika kryje jednak nowoczesne diody LED oraz zaawansowany układ elektroniczny wzbogacony o moduły, które pozwalają żarówce komunikować się przez Bluetooth i protokół Zigbee.

Co dzięki temu zyskujemy?

· Przede wszystkim możemy sterować oświetleniem za pomocą aplikacji mobilnej, a nie tylko z wykorzystaniem przełączników jak do tej pory.

· W aplikacji można tworzyć harmonogramy oświetleniowe, dzięki którym żarówki mogą same uruchamiać się i gasnąć o określonych godzinach.

· Jeśli mamy w domu Google Home lub Amazon Alexa oświetleniem będzie można sterować również za pomocą komend głosowych.

· Inteligentne żarówki da się również synchronizować z czujnikami ruchu i innymi tego typu sensorami. Wówczas mogą reagować na ruch, natężenie światła dziennego itd.

Urozmaicone opcje sterowania oświetleniem to wciąż nie wszystkie możliwości inteligentnych żarówek. Przynajmniej jeśli chodzi o produkty Philips Hue. Gdy wybór padnie na któryś z bardziej zaawansowanych wariantów (Hue White Ambiance lub Hue White & Color Ambiance) będziemy mogli zmieniać również kolor i barwę światła.

Idące za tym korzyści wbrew pozorom nie ograniczają się jedynie do nowych możliwości aranżacyjnych.

Barwa światła, jakim się otaczamy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Gdy światło jest chłodne czujemy się pobudzeni i mamy więcej energii, a gdy zaczyna się ocieplać skuteczniej się relaksujemy. W związku z tym, że obecnie zdecydowaną większość czasu spędzamy w pomieszczeniach, idealnie byłoby, aby oświetlenie było w stanie świecić różnymi barwami, imitując w ten sposób światło słoneczne.

Inteligentne żarówki LED są do tego zdolne. Mogą nie tylko zapalać się i gasnąć o określonych godzinach, ale także automatycznie zmieniać barwy światła. Oprócz tego do dyspozycji mamy gotowe sceny oświetleniowe zaprojektowane zarówno z myślą o pracy jak i chwilach, w których się relaksujemy.

Coś więcej niż modny gadżet

Technologie typu smart wielu z nas wydają się zbyteczne. Na inteligentne oświetlenie warto jednak spojrzeć w nieco innych kategoriach. Jest to nie tyle modny gadżet, co odpowiedź na badania nad ludzkim zegarem okołodobowym. Tradycyjne oświetlenie bardzo nas pod tym względem ogranicza. Zwykłe żarówki emitują światło wyłącznie w jednej barwie, więc chcąc oświetlić dom w zgodzie z naszą naturą, nie pozostaje nam nic innego jak zainstalować w mieszkaniu wiele źródeł światła o wielu różnych barwach.

Z inteligentnym oświetleniem sprawa jest znacznie prostsza – wszystko dzięki temu, że jedna żarówka może świecić światłem białym w wielu różnych barwach, a jeśli zdecydujemy się na wariant Hue White & Color Ambiance – zmieniać także kolory.

Inteligentne oświetlenie może również dbać o bezpieczeństwo domu pod naszą nieobecność. Dzięki temu, że można nim sterować zdalnie z każdego miejsca na ziemi, możemy stale kontrolować to co dzieje się z oświetleniem w naszym domu. Istnieje też możliwość tworzenia harmonogramów, które będą imitować obecność domowników, odstraszając w ten sposób potencjalnych włamywaczy.

Praktyczność praktycznością, ale w życiu liczy się też rozrywka!

Inteligentne oświetlenie ma wiele typowo użytecznych zastosowań, ale warto wspomnieć też o opcjach, które mają nam po prostu umilać czas.

Jak już wiesz, oświetlenie Philips Hue może świecić różnymi kolorami. Opcja ta świetnie sprawdza się, gdy chcemy wyczarować w mieszkaniu niepowtarzalny nastrój, ale nie tylko.

Jeśli dodatkowo uzupełnimy system o urządzenie Philips Hue Play HDMI Sync Box, oświetlenie będzie mogło reagować na obraz na ekranie naszego telewizora. Oznacza to, że podczas oglądania filmu żarówki będą łagodnie zmieniać kolory, w zależności od tego, co jest widoczne na ekranie. Podobnie może wyglądać granie w gry na konsoli – wówczas można dodatkowo zaprogramować żarówki tak, aby wysyłały nam sygnały ostrzegawcze w określonych sytuacjach.

Oświetlenie można też synchronizować z muzyką i komputerem. Praktycznie wszystkie domowe multimedia mogą mieć wpływ na kolory światła w pomieszczeniu. Dzięki temu domowa rozrywka wkracza na zupełnie inny poziom.

Źródło: https://www.philips-hue.com/pl-pl/zarowki-hue 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom