Instalacja c.o.: modernizacja z wykorzystaniem nowych technologii

ewk
Grzejnik darbinkowyPo modernizacji - grzejnik drabinkowy podłączony do nowej instalacji c.o. (miedzianej)
Grzejnik darbinkowyPo modernizacji - grzejnik drabinkowy podłączony do nowej instalacji c.o. (miedzianej)
Instalacja centralnego ogrzewania, jak każda inna, „starzeje się”. Wówczas po rzetelnej ocenie należy zdecydować o zakresie modernizacji instalacji c.o.: wymieniamy lub usprawniamy poszczególne elementy systemu albo decydujemy się na kompletną wymianę.

Podstawowe kryteria oceny instalacji to jej sprawność, energochłonność i stan techniczny. Mała wydajność, duże straty ciepła i awaryjność instalacji, a co za tym idzie duże koszty eksploatacji to powody, dla których powinniśmy przyjrzeć się naszej instalacji c.o.Nie bez znaczenia jest też ocena estetyczna, szczególnie wówczas, kiedy decydujemy się na kapitalny remont domu czy mieszkania. Jest to chyba najlepszy czas na ewentualne roboty modernizacyjne.

Jeśli zależy nam na prawidłowym wykonaniu wszystkich prac, powinniśmy powierzyć ocenę i określenie zakresu zmian profesjonaliście, który sporządzi projekt i dokładnie określi zakres modernizacji.

Nowoczesne źródła zasilania instalacji c.o.

Największym wyzwaniem będzie wymiana kotła na nowy lub zastosowanie alternatywnego źródła zasilania. Sprawność starszych (ponad 10-letnich) kotłów waha się w granicach, 50–40% co oznacza,
że do wytworzenia porównywalnej ilości energii, potrzebują 50–60% więcej paliwa od kotłów nowoczesnych. Największą sprawnością charakteryzują się kotły kondensacyjne (gazowe lub olejowe).

W przypadku, jeśli nie mamy możliwości zamontowania kotła gazowego lub olejowego, pozostają
jeszcze do wyboru kotły na biomasę, zgazowujące drewno lub węglowe nowej generacji.

Zobacz również: Kotły na paliwo stałe. Dostępne rodzaje kotłów

Innymi nowoczesnymi źródłami ciepła, które możemy zamontować w nowej instalacji są kotły indukcyjne
i elektrodowe lub ostatni krzyk mody: pompy ciepła.

Dobrym sposobem i stosunkowo niedrogim, jest wykorzystanie techniki solarnej. Co prawda w naszych
warunkach klimatycznych nie można systemów solarnych wykorzystywać jako głównego źródła ciepła
w instalacji c.o., ale może on służyć do wspomagania. A już na pewno do produkcji ciepłej wody użytkowej w okresie od wiosny do jesieni.

Modernizacja rurociągów

Stare, stalowe rury o dużych średnicach, wymieniamy najczęściej na rury warstwowe z tworzyw sztucznych lub miedziane. Oba rodzaje rur charakteryzują się mniejszymi oporami niż rury stalowe, więc można zastosować mniejsze średnice. Dzięki temu zmniejszamy ilość wody w instalacji. Sposób łączenia tych rur (miedziane – lutowanie, warstwowe – zaciskanie lub wciskanie) gwarantuje dużo większe bezpieczeństwo i trwałość instalacji.

Ograniczeniem dla zastosowania rur miedzianych jest łączenie ich z elementami wykonanymi
z aluminium (istnieje ryzyko korozji elektrochemicznej). Można tego uniknąć stosując tzw. inhibitory
korozji, ale tylko w zamkniętych systemach grzewczych.

Z kolei nawet najnowocześniejszych rur z polietylenu usieciowanego (PE-X) lub polibutylenu (PB)
z warstwą dyfuzyjną nie należy stosować w instalacjach z kotłami na paliwa stałe, gdzie temperatura może przekroczyć 90°C.

Izolacja rurociągów

Kolejnym elementem, który pomoże nam zwiększyć sprawność naszej instalacji jest właściwa izolacja termiczna rur. Przy wyborze nowej izolacji cieplnej należy zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła (λ). Im mniejsza wartość λ, tym lepsze właściwości izolacyjne ma materiał, z którego jest wykonana izolacja.

Bezwzględnie izolujemy rury w pomieszczeniach nieogrzewanych. Należy jednak pamiętać o tym, że powinniśmy izolować rurociągi na całej długości, łącznie z rurkami przyłącznymi grzejników oraz takie elementy jak pompy i wymienniki (obecnie mają one tzw. izolację systemową). Możemy w ten sposób znacznie, ograniczyć straty ciepła w instalacji.

Nowe grzejniki

Decydując się na wymianę grzejników najczęściej wybieramy te o mniejszej pojemności wodnej. Jednak pamiętajmy o odpowiednim doborze mocy cieplnej grzejników do parametrów: zasilanie/powrót. Może się okazać, że w związku ze zmianą źródła zasilania na niskotemperaturowe, musimy wybrać większy
grzejnik. Wraz ze zmianą grzejników pamiętajmy o zainstalowaniu nowych zaworów, najlepiej termostatycznych.

Warto też rozważyć możliwość zastosowania nowocześniejszych rozwiązań takich jak:

Możemy w ten sposób poprawić komfort cieplny w pomieszczeniach i obniżyć koszty ogrzewania.

Energooszczędne pompy

Najczęściej modernizacja systemu grzewczego wiąże się z wymianą grzejników, montażem zaworów termostatycznych i użyciem rur o mniejszych średnicach. Zwiększa to opory w instalacji i zachodzi konieczność zastosowania w systemie pompy obiegowej. Wybierajmy wówczas nowoczesne energooszczędne pompy klasy A. Charakteryzują się one małym zużyciem energii elektrycznej (3–5 W), wyposażone są w system autoregulacji i samoczynnie odpowietrzają się. Ich małe wymiary pozwalają na bezproblemowy montaż nawet w bardzo małej kotłowni, a panel sterowniczy (z dużym wyświetlaczem) pozwala użytkownikowi ustawić optymalne warunki jej pracy. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom