Inowrocaw: Na Rąbinie staną nowe bloki

redakcja GP, (FI)
Na Rąbinie staną nowe blokiNowe bloki będą znacznie skromniejsze, od tych na zdjęciu, które miasto wybudowało na Rąbinie kilka lat temu.
Na Rąbinie staną nowe blokiNowe bloki będą znacznie skromniejsze, od tych na zdjęciu, które miasto wybudowało na Rąbinie kilka lat temu. (FI)
Miastu przybędą 64 niewielkie mieszkania socjalne z aneksem kuchennym i łazienkami.

Przetarg ogłosiliśmy tydzień temu, a już zainteresowanie firm udziałem w nim jest duże - mówi Aleksandra Dolińska-Hopcia, naczelnik wydziału inwestycyjnego inowrocławskiego ratusza.

O jakie zadanie chcą powalczyć przedsiębiorcy? A, o postawienie kolejnego budynku socjalnego na os. Rąbin, w rejonie ulic Rąbińskiej i Wojska Polskiego. Docelowo powstać ma tam mini osiedle składające się z czterech bloków.

- Projekt już mamy. Wykonała go firma spoza Inowrocławia, wybrana w przetargu - dodaje pani naczelnik.

Według architektów, każdy z budynków składać się będzie z szesnastu mieszkań o małym metrażu - ośmiu jednopokojowych i ośmiu dwupokojowych. Mieszkania będą z aneksami kuchennymi i łazienkami. - Budynki będą jednopiętrowe, bez piwnic i bez klatek schodowych. Do każdego z mieszkań na parterze wchodzić się będzie wprost z podwórza, zaś do mieszkań na piętrze z długiego balkonu-tarasu - dodaje nasza rozmówczyni.

Ogłoszony przetarg dotyczy budowy jednego z czterech bloków. Inwestycję w 30 procentach wesprze Bank Gospodarstwa Krajowego. Pozostałe pieniądze pochodzić będą z budżetu miasta. Budynek ma być gotowy latem 2014 roku. W ten sam sposób finansowana ma być w następnych latach budowa kolejnych trzech bloków socjalnych.

- Zapotrzebowanie na mieszkania jest bardzo duże. Złożono do nas około 600 wniosków, z tego 346 dotyczy mieszkań socjalnych, a 297 tych o wyższym standardzie - szacuje Alicja Sobczak, naczelnik wydziału lokalowego ratusza.

O pierwszeństwie przyznania mieszkania decyduje miejsce na liście oraz stan zdrowia i warunki, w których żyją oczekujący na „M" od miasta. W najbliższym czasie na komunalne cztery kąty może liczyć 29 rodzin. W porównaniu ze wspomnianymi 600 wnioskami, to niewiele.

- Musimy też rozwiązać sprawę aż 201 wyroków eksmisyjnych ze spółdzielni mieszkaniowej, zrzeszenia, administracji wojskowej i od prywatnych właścicieli budynków. Jak nie znajdziemy mieszkań dla eksmitowanych, z kasy miasta trzeba będzie płacić odszkodowania właścicielom budynków - słyszymy od naczelniczki.

Tak więc, postawienie nawet czterech budynków socjalnych problemu mieszkaniowego nie rozwiąże. Sprawi jednak, że będzie on ciut mniejszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom