Czyszczenie nagrobka zależy od tego, z czego jest on wykonany. Lastryko i granit są spotykane najczęściej. Pomniki z takich materiałów należy przemyć wodą z dodatkiem detergentu. W sprzedaży są preparaty do czyszczenia płyt nagrobkowych. To środki w postaci płynu lub mleczka, rzadziej pasty.
Nagrobek woskować czy nie?
Preparaty często oferują działanie typu dwa w jednym. To znaczy: usuwają zabrudzenia z pomnika oraz pozostawiają warstwę wosku. Dzięki woskowaniu płyta zyskuje warstwę ochronną. Kurz i inne zabrudzenia nie będą osiadać na mogile tak szybko. Wosk zabezpiecza też płytę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. deszczem i mrozem. Woskowanie jest korzystne w przypadku pomnika z lastryka. Taki zabieg odpada natomiast, gdy pomnik jest granitowy. Wosk tutaj nie spełni swojej funkcji, a poza tym sprawi, że na płycie powstaną smugi i plamy.
Grób jak nowy
Gdy pomnik jest granitowy, warto po wyczyszczeniu przetrzeć go roztworem wody z octem. Dzięki temu nagrobek będzie wyglądał bardziej świeżo. Jeżeli nie mamy środka do czyszczenia nagrobków, powinna wystarczyć woda z płynem do mycia naczyń albo płynem do prania. Zamiast płynu możesz dodać sok z połówki wyciśniętej cytryny.
Do czyszczenia pomnika najlepiej użyć szorstkiej gąbki. Szczotka ryżowa, druciak, a tym bardziej nóż, odpadają. To dlatego, że pozostawią rysy na powierzchni, a tym samym spowodują, że pomnik zmatowieje. Jeżeli na powierzchni powstały ślady po wosku, trzeba je usunąć np. plastikową skrobaczką. Taką, jakiej używa się do skrobania szronu i lodu z szyb w samochodzie. Widzisz na pomniku mech? To poszukaj w pobliżu patyk albo kawałek drewienka i nim spróbuj zeskrobać mech.
Cennik usług na cmentarzu
Kto nie ma czasu, żeby wyczyścić groby bliskich przed listopadem, może zlecić taką usługę. Firmy sprzątające właśnie teraz oferują wykonanie dodatkowej usługi, czyli sprzątanie grobów. Podajemy stawki dotyczące jednorazowej usługi, czyli jednej wizyty pracownika firmy sprzątającej na cmentarzu.
Sprzątanie pojedynczego grobu kosztuje około 30 złotych. Cena obejmuje grabienie liści wokół pomnika, wypielenie chwastów, wyczyszczenie płyty wodą z płynem do naczyń (ale nie woskowanie) i – zazwyczaj – zapalenie jednego znicza. To ostatnie firmy często traktują jako gratis.
Poczytaj też: Kwitnie komercyjna opieka nad grobami
Gdy klient zleca mycie grobowca rodzinnego, za te same czynności, zapłaci jednorazowo około 40 złotych. Jeśli firma ma wyczyścić kilka grobów i wokół nich posprzątać, skasuje za wszystkie nawet ponad 100 złotych jednorazowo. Plus taki, że zakład zapewnia środki i sprzęty do czyszczenia. To usługi standardowe.
Modlitwa gratis
Inne usługi kosztują ekstra. Dodatkowe woskowanie grobu to wydatek średnio 20 złotych za jeden grób doliczony do ceny "zwykłego" sprzątania. Tyle samo trzeba dać za pastowanie i polerowanie. Niektóre zakłady proponują klientom dodatkowy pakiet, tzw. fotodokument (kosztuje extra np. 5 złotych). To znaczy, że robią zdjęcie grobu przed wykonaniem pracy i po jej wykonaniu. Zdjęcie przesyłają na adres e-mailowy zamawiającego usługę.
Niektóre firmy oferują jeszcze jedno: pracownicy pomodlą się za zmarłego, którego grób właśnie doprowadzili do porządku. Zaznaczają przy tym, że modlitwa jest gratis.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?