Ile kosztuje sprzątanie grobu w 2022? Jak zadbać o nagrobki, gdy mieszkamy daleko? Sprawdź zakres usług i cennik porządków na cmentarzu

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny obchodzimy już lada chwila. Sprawdź, ile kosztuje sprzątanie grobów w 2022.
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny obchodzimy już lada chwila. Sprawdź, ile kosztuje sprzątanie grobów w 2022. kytalpa/123RF.com
Sprzątanie grobu to ważny element przygotowań do Święta Zmarłych. 1 listopada już lada chwila, więc najwyższy czas pomyśleć o posprzątaniu grobów najbliższych. Niestety, wielu z nas nie mieszka w rodzinnych stronach i trudno nam znaleźć wolną chwilę na systematyczne wizyty na rodzinnych cmentarzach. Warto więc pomyśleć o powierzeniu opieki nad grobami bliskich firmie, która zajmie się tym w profesjonalny sposób. Sprawdzamy, ile kosztuje sprzątanie grobu w 2022 i jakie usługi są do wyboru.

Spis treści

Sprzątanie grobu na Święto Zmarłych 2022. Jak to zrobić, gdy mieszkamy daleko od cmentarza?

Październik to już ostatni moment, żeby zdążyć zadbać o rodzinne groby jeszcze przed Świętem Zmarłych. Dzień Wszystkich Świętych w 2022 obchodzimy tradycyjnie 1 listopada, a w tym roku jest to wtorek. Większość grobów bliskich nam osób znajduje się w naszych rodzinnych stronach, a my często mieszkamy daleko i nie mamy możliwości, żeby regularnie je pielęgnować. Nawet gdy jesteśmy na miejscu, często brakuje nam czasu, siły czy ochoty na tego typu zajęcia. Nie wszyscy lubią też wizyty na cmentarzach, a część osób wręcz unika ich jak ognia.

Warto więc już teraz zastanowić się, co zrobić, żeby odpowiednio zadbać o nagrobki rodziny i przyjaciół. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie takiej usługi sprawdzonej firmie profesjonalnej, która zajmuje się tym na co dzień. Zanim ją wybierzemy, warto poczytać w Internecie opinie o konkretnych usługodawcach. Często obawiamy się wykupować usługi w sieci, bo nie mamy możliwości sprawdzenia osobiście, czy są należycie wykonywane. Ale nie musimy się o to martwić, bo większość firm ma obowiązek wysyłać klientowi mailem lub w formie SMS-a fotorelację z realizacji zamówionej usługi czy pakietu.

Jak zadbać o groby najbliższych? Sprawdź, jakie rodzaje usług są do wyboru. Ile kosztuje opieka całoroczna i jednorazowe sprzątanie grobu?

Opieka nad grobami to istotny element polskiej tradycji. Dbając o nagrobki najbliższych, okazujemy im szacunek i pokazujemy, że o nich pamiętamy. Warto powierzyć tę czynność solidnej firmie, która nas w tym wyręczy. Oferta usług firm sprzątających groby jest bardzo szeroka, a do wyboru mamy zarówno pojedyncze usługi, jak i ich pakiety. Warto więc poszperać w sieci, a na pewno uda się nam znaleźć ofertę dostosowaną do naszych oczekiwań.

Obsługa całoroczna firm sprzątających nagrobki może obejmować m.in.:

  • pakiet święta – sprzątanie i mycie nagrobka przed Wielkanocą, Świętem Zmarłych i Bożym Narodzeniem (od 300 zł);
  • pakiet rocznice – pielęgnacja grobu przed Świętem Zmarłych, urodzinami, imieninami i rocznicą śmierci zmarłego (od 280 zł);
  • pakiet całoroczny – regularne sprzątanie i czyszczenie nagrobka np. raz w miesiącu oraz przed Świętami Wielkanocnymi, 1. listopada i Bożym Narodzeniem (od 1000 zł).

Jednorazowe pakiety podstawowe to m.in.:

  • sprzątanie nagrobka (bez mycia) – od ok. 70 zł;
  • sprzątanie i mycie nagrobka – od ok. 100 zł;
  • sprzątanie, mycie i impregnacja nagrobka – od ok. 120 zł.

Wiele profesjonalnych firm oferuje też pakiety indywidualne dostosowane do preferencji klienta, a także usługi dodatkowe, m.in. takie jak: renowacja grobu (np. odnawianie napisów, naprawy uszkodzeń), sadzenie roślin, regularne dbanie o zieleń (przycinanie gałęzi czy usuwanie chwastów). Warto też negocjować rabaty, gdy zlecamy firmie dbanie o kilka rodzinnych grobów.

Nie możesz dotrzeć na pogrzeb? Sprawdź, co możesz zrobić, żeby uczcić pamięć o zmarłym

Każdemu z nas może zdarzyć się sytuacja, w której nie będzie mógł przyjechać na Święto Zmarłych czy uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych osoby nam bliskiej, sąsiada czy znajomego (mogą to być np. podeszły wiek, choroba, duża odległość). Warto wtedy skorzystać z pomocy firmy, która w naszym imieniu uczci pamięć zmarłego.

Możemy wykupić m.in. usługę:

  • złożenia kwiatów i zniczy – od ok. 70 zł;
  • porządkowanie nagrobka po Święcie Zmarłych – od ok. 80 zł;
  • sprzątania grobu po pogrzebie – od ok. 90 zł.

Firmie sprawującej opiekę nad grobami możemy też zlecić m.in. zamówienie mszy w intencji osoby zmarłej czy odnalezienie grobu, gdy nie pamiętamy jego dokładnej lokalizacji.

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom