Grzejniki olejowe – jak kupować, by się nie rozczarować

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Grzejniki olejowe nie sprawdzają się jako główne źródło ciepła w domuProste modele grzejników nie są wielkim wydatkiem, więcej może pochłonąć miesięczny rachunek za prąd z którego będą korzystały.
Grzejniki olejowe nie sprawdzają się jako główne źródło ciepła w domuProste modele grzejników nie są wielkim wydatkiem, więcej może pochłonąć miesięczny rachunek za prąd z którego będą korzystały. Marcin Osman
Grzejniki olejowe to ciekawa alternatywa dla tych, którzy szukają możliwości ogrzania mieszkania czy domu, a nie mają do dyspozycji centralnego ogrzewania czy gazu.

Grzejniki olejowe nie wymagają żadnych specjalnych instalacji, wystarczy dostęp do prądu by podłączyć je wtyczką do źródła zasilania. Grzejniki olejowe najczęściej wyglądają jak żeberkowe kaloryfery na kółkach. Niekiedy mają formę dwóch płyt połączonych ze sobą, w których wnętrzu płynie olej podgrzewany przez zainstalowaną wewnątrz grzałkę. To dość proste konstrukcje, bo i nieskomplikowane ma być ich wykorzystanie. Charakterystyczne dla większości modeli grzejników olejowych są dołączane kółka, które ułatwiają przetransportowanie – niekiedy ważącego kilkadziesiąt kilogramów grzejnika – w wybrane miejsce.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie grzejnika olejowego?

Istotnym wydaje się dostosowanie mocy grzejnika do własnych potrzeb. Nie ma sensu kupować urządzenia o wielu żeberkach do niewielkiego pomieszczenia. Z drugiej strony niska wydajność niewielkiego grzejnika będzie rozczarowująca dla użytkowników, którzy oczekują komfortu cieplnego. Najmniejsze grzejniki mają kilka żeberek, największe – kilkanaście (i pochłaniają 3000 W na godzinę). Jakie elementy są mile widziane w tego typu urządzeniach?

Przeczytaj: Sposoby na dogrzanie mieszkania 

Termostat – ten zapewni użytkownikowi względna oszczędność. Grzejnik po nagrzaniu się do zadanej temperatury po prostu się wyłączy i nie będzie korzystał z energii elektrycznej. Gdy temperatura spadnie – termostat uruchomi urządzenie.

Przełącznik bezpieczeństwa – będzie dbał o to, by urządzenie się nie przegrzało i w razie zagrożenia odetnie dostęp do prądu.

Timer – może być przydatny, gdy chcemy wrócić do mieszkania o określonej godzinie i nie czekać, aż wnętrze się nagrzeje. Grzejnik może być uruchomiony o wskazanej godzinie po to, by domownicy przyszli już do nagrzanego, ciepłego mieszkania. Niektóre urządzenia umożliwiają połączenie się z nimi i sterowanie za pomocą smartfona.

Polecamy: Rodzaje kominków do różnych typów mieszkań 

Regulowana moc – trzy zakresy w których może działać grzejnik to standard. Jeśli chcemy tylko nieco ogrzać wnętrze mieszkania, grzejnik nie musi działać maksymalną mocą (i pobierać więcej prądu).

Wiatrak – jest na wyposażeniu niektórych modeli, ułatwia rozprzestrzenienia się ciepła po pomieszczeniu.

Koła – a najlepiej parę kół na każdym z końców, by łatwiej było przesuwać grzejnik. Ważna jest też długość przewodu z wtyczką - im dłuższy tym daje więcej możliwości odpowiedniego ustawienia grzejnika.

Cena – kupno grzejnika nie jest wydatkiem, który zrujnuje domowy budżet. Najprostsze modele o niewielkiej mocy kosztuj niewiele ponad 100 złotych. Za 500 złotych można już dostać topowe modele wyposażone we wszystkie elektroniczne gadżety.

Ciekawym – ale tylko dodatkiem – wydają się być różnego rodzaju gadżety w postaci ledowego wyświetlacza, funkcji uniemożliwiającej zamarznięcie urządzenia, czy zabezpieczenia przed przewracaniem się grzejnika.

Grzejniki olejowe a inne grzejniki elektryczne

To co jednak odróżnia grzejniki olejowe od zwykłych konwektorowych grzejników elektrycznych czy nawiewów, to zdolność do akumulacji ciepła. Zadanie to leży po stronie oleju, którym wypełnione jest urządzenie. Ten nagrzewa się, a potem przez jakiś czas oddaje zgromadzone ciepło. Niestety dla użytkowników czas ten nie jest zbyt długi, najczęściej nie przekracza trzech godzin. Dlatego grzejniki olejowe można „naładować" w tańszej nocnej taryfie i ewentualnie doładować ponownie w tańszym, dwugodzinnym okienku w ciągu dnia, ale i tak nie zapewni to optymalnego wykorzystania energii. Ogrzewanie grzejnikami olejowymi przez cały dzień oznaczać będzie również korzystanie z energii w droższej, dziennej taryfie. Dlatego grzejniki olejowe sprawdzą się raczej jako źródło ciepła stanowiące rezerwę na wypadek awarii na przykład centralnego ogrzewania albo konieczności dogrzania pomieszczenia. Równie dobrze mogą znaleźć zastosowanie na działkach letniskowych czy w pomieszczeniach wymagających jedynie krótkotrwałego ogrzania.

Zobacz wideo: Montaż biokominka w mieszkaniu 

Grzejnik o mocy 2000 W powinien wystarczyć do ogrzania pomieszczenia o powierzchni 20 metrów kwadratowych do temperatury około 20 stopni Celsjusza. Zadanie zostanie wykonane o ile dom jest dobrze zaizolowany. W starych ceglanych kamienicach, które nie były docieplane, takie założenia jednak się nie sprawdzą. Tu do utrzymania odpowiedniej temperatury potrzeba będzie kilku grzejników. Trzeba jednak ostrzec, że pobór prądu w długim okresie będzie tak duży, że narazi użytkowników na spore koszty. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom