Kominek to ciekawy element wykończenia wnętrz, który nie tylko zdobi pomieszczenia, ale również je ogrzewa. Dziś urządzenie to dostępne jest na rynku w kilku różnych wersjach. Przed wyborem określonego rodzaju kominka należy się zastanowić, w jakim celu chcemy go zainstalować oraz który model najlepiej wkomponuje się w wystrój naszego wnętrza. Zobacz, czym różnią się od siebie dostępne typy kominków i który z nich najlepiej sprawdzi się w twoim domu.
Biokominek również w mieszkaniu
Zdecydowanie najlepsza opcja dla tych, którzy marzą o domowym palenisku, ale z przyczyn technicznych nie mogą mieć kominka drzewnego. Są designerskie i w ogóle nie kojarzą się z rustykalnymi, góralskimi chatami.Mają za to prawdziwy ogień, co wysuwa je na prowadzenie w pojedynku z elektrycznymi wersjami. Dają realne ciepło i występują w wielu wariantach, co czyni je produktem wręcz idealnym.
Przeczytaj i zobacz wideo: Czy warto mieć biokominek
Dostępne są kominki w standardowych rozmiarach, ale także wersje mini i ścienne. Najmniejsze z nich pięknie prezentują się jako element wystroju wnętrz. Ich neutralny wygląd sprawia, że pasują niemal do każdego stylu. Biokominki można ustawić na podłodze lub np. na stole. Te w wersjach ściennych stanowią ultranowoczesne podejście do aranżacji wnętrz. Są nie tylko źródłem ciepła, ale także niezwykle okazałą ozdobą pomieszczenia. Wyłączone pozostają dyskretne i subtelne, nie odwracając uwagi od stylu i dekoracji miejsca.
Do zainstalowania biokominka nie są potrzebne żadne dodatkowe instalacje, dlatego produkt nie wymaga wcześniejszych przygotowań, ani ewentualnych remontów.

Zobacz wideo: Jak zamontować biokominek w mieszkaniu
Co ważne, są one zupełnie nieszkodliwe dla środowiska, ponieważ wytwarzają wyłącznie ciepło, parę wodną oraz dwutlenek węgla, którego ilość porównywalna jest do tej wydychanej przez każdego człowieka. Ponadto, biokominki sprawdzają się doskonale jako nawilżacz powietrza, co szczególnie przydaje się w okresie zimowym.
Kominki elektryczne – imitacja tradycyjnego paleniska
Tak jak w przypadku wersji bio, kominki elektryczne nie potrzebują przewodów spalinowych, ani komina i można montować je bez ograniczeń w domach, blokach i biurach. Nie mają jednak prawdziwego ognia, a jego imitację, dzięki systemowi żarówek. Niektóre modele dają możliwość ogrzewania pomieszczeń i posiadają funkcję termowentylatora. Kominek elektryczny jest tańszy w użytkowaniu niż biokominek. Można go też bardzo szybko włączyć i wyłączyć, a także regulować pilotem moc ognia, efekty płomienia, jego jasność itp. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że nie ma potrzeby zaopatrywania się w biopaliwo, które jest niezbędne w przypadku biokominków.
Dowiedz się więcej: Kominek elektryczny – czy zastąpi tradycyjne kominki na drewno?
Standardowy kominek nie dla wszystkich
W domach wolnostojących najbardziej popularne są kominki, w których pali się drewnem. Wybrane rozwiązania nie tylko tworzą niepowtarzalny klimat w domu, ale też ogrzewają pomieszczenia, a nawet wodę użytkową. Takie możliwości dają kominki z płaszczem wodnym. Jest to obecnie najtańszy sposób na ogrzewanie w domu. Osoby decydujące się na tradycyjny wkład kominkowy mogę zdecydować się również na rozwiązanie z systemem dystrybucji gorącego powietrza (tzw. DGP). Dzięki temu ogrzane przez kominek powietrze transportowane jest do różnych pomieszczeń domu.
Niestety tradycyjne kominki nie są przeznaczone do użytku w blokach mieszkalnych. Podobnie jak piece wolnostojące, czyli tzw. kozy, które są wydajnym źródłem ciepła i niezwykle oryginalną dekoracją wnętrza. Ich zaletą jest to, że zajmują mniej miejsca niż tradycyjny wkład kominowy z obudową. Współczesne kozy charakteryzuje bogate wzornictwo – możemy wybrać kozę klasyczną albo np. awangardową. Piece wolnostojące można łatwo zdemontować i umieścić w innym pokoju, gdy zajdzie taka potrzeba. **
To może Cię zainteresować: Jaki kominek można mieć w mieszkaniu (WIDEO)
Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?