Grzejniki do łazienki - rodzaje, wzory i moc urządzeń. Poradnik

Joanna Turakiewicz, Lidia Herkt, Hurtownia Armatury Sawo
Grzejnik łazienkowystalowy grzejnik Zana Libra, Vasco
Grzejnik łazienkowystalowy grzejnik Zana Libra, Vasco Vasco
Grzejniki łazienkowe muszą stawiać czoła różnym wyzwaniom. Nie tylko ogrzewać i ładnie wyglądać. Suszymy na nich wilgotne ręczniki, a czasem wykorzystujemy jako wieszaki.

Rodzaje grzejników łazienkowych

Do lamusa już przeszły grzejniki członowe, czyli żeberkowe wykonane z żeliwa, czy aluminium. Choć zdarza się spotkać nowoczesne modele żeberkowe w salonie czy przedpokoju, to w łazience nie są zbyt funkcjonalne. Rzadko też sięgamy tu po grzejniki płytowe, dostępne w ofercie producentów często jako pionowe, różnej szerokości płyty z zainstalowanym uchwytem na ręcznik. Ich zaletą jest możliwość płynnej regulacji temperatury.

Grzejniki panelowe, na ogół dekoracyjne mogą stanowić piękny i mocny akcent we wnętrzu. Są jednak dość drogie i mało powszechne w ofertach producentów. Przeznaczone do łazienek modele wyposażone są często w uchwyty lub wieszaki na ręczniki, dzięki czemu po kąpieli zawsze sięgniemy po ciepły ręcznik. Najczęściej w łazienkach i salonach kąpielowych montujemy grzejniki drabinkowe, zbudowane z dwóch pionowych kolektorów (rurek doprowadzających ciepło) i osadzonych na nich poprzecznych rurek. Tych modeli jest najwięcej i znajdziemy tu największy wybór wzorów i rozmiarów. Popularność zawdzięczają między innymi wydajności i stosunkowo niewysokiej cenie.

Zobacz również: Grzejnik jako suszarka do łazienki i do kuchni 

Grzejniki łazienkowe mogą mieć przyłącze trojakiego rodzaju: od dołu, z boku albo pośrodku grzejnika, które trzeba dobrać do instalacji, jeśli przyłączamy go do już istniejącej. Jeśli dopiero planujemy instalację w nowym domu, na tym etapie musimy już zdecydować, jakie przyłącze będą mieć grzejniki.
Kolejna sprawa to źródło ciepła. Grzejniki mogą być wodne – podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej lub instalacji zasilanej przez kocioł bądź też elektryczne.

Wiele, jeśli nie większość modeli posiada fabrycznie wbudowaną dodatkową grzałką elektryczną. Taki grzejnik jest wodno-elektrycznym – podłączonym do instalacji wodnej, ale poza sezonem grzewczym można podgrzać nim pomieszczenie korzystając z energii elektrycznej. Zasadniczo, każdy grzejnik łazienkowy można o taką grzałkę uzupełnić. Ofertę uzupełniają modele stricte elektryczne, nie wpinane do sieci ciepłowniczej.

Czy to jeszcze grzejnik, czy już dekoracja?

Liczba wzorów i kolorów może przyprawić o zawrót głowy. Grzejnik jest dziś nie tylko grzejnikiem, ale i wieszakiem, obrazem lub ramą lustra. Ciekawym rozwiązaniem są grzejniki- ścianki działowe, montowane prostopadle do ściany, a czasem i pośrodku pomieszczenia, jeśli rury instalacji poprowadzone są w podłodze. Taka ścianka pozwala podzielić przestrzeń, przesłonić nieco niektóre elementy wyposażenia łazienki.

Bardzo popularnymi elementami, które spodziewamy się zobaczyć na grzejniku łazienkowym, są uchwyty na ręczniki. Wieszamy wilgotne, by wyschły albo suche, by zawsze były ciepłe. Oprócz ręczników ląduje na nich czasem i pranie. I wszystko jest w porządku, dopóki używamy uchwytu, a na samym grzejniku suszymy od czasu do czasu ręcznik, drobną bieliznę albo pojedyncze sztuki odzieży.

Niektórzy jednak traktują grzejniki łazienkowe jak pełnoetatowe suszarki na pranie, do czego zachęcają poziome rurki w modelach drabinkowych, a regularne wieszanie mokrej odzieży na ogół kończy się zniszczeniem grzejnika. Po dwóch lub trzech latach takiego użytkowania spękana emalia ma raczej mierny walor estetyczny. Bardziej odporne są grzejniki mosiężne – odpowiednio droższe.

Praktycznie nieograniczona jest też gama kolorów. Najczęściej w kolekcji dostępne są białe oraz dodatkowo parę innych kolorów, ale wielu producentów umożliwia też zamawianie innych wariantów kolorystycznych. Są one, jak białe, malowane proszkowo, ale trzeba się liczyć z dopłatą za kolor rzędu 20-40%. Popularne są grzejniki chromowane, ale o nich warto wiedzieć, że są również słabsze. Ich moc grzewcza może być mniejsza nawet o 50%.

Żeby było ciepło

Wybierając grzejnik łazienkowy, przede wszystkim musimy określić jego moc, która na ogół będzie niższa niż w modelach przeznaczonych do innych pomieszczeń. W małej łazience bez okna wystarczy na ogół podać sprzedawcy metraż pomieszczenia. Na tej podstawie określi on, że np. do niewielkiej łazienki o powierzchni 4 m kw. wystarczy egzemplarz o mocy 400-450 W. W większych łazienkach i salonach kąpielowych warto pokusić się o dokładniejsze obliczenie wymaganej mocy cieplnej, szczególnie, jeśli budynek jest słabo ocieplony, łazienka znajduje się na obrzeżu budynku i dodatkowo ma okno.

Cenna wiedza: Montaż grzejników - gdzie i jak poprawnie to robić 

Istotny też jest zastosowany system grzewczy: wysoko- lub niskotemperaturowy. Producenci podają takie parametry jak temperaturę zasilania, powrotu i temperaturę obliczeniową dla pomieszczenia, którą dla łazienek przyjmuje się wyższą niż dla innych pomieszczeń – min. 24 st. C. Taka temperatura zapewnia nam komfort bezpośrednio po kąpieli. Wiedząc, że na uchwytach wieszać będziemy ręczniki, które grzejnik częściowo przysłonią, warto zamówić model o mocy zwiększonej o 10% w stosunku do wynikającej z obliczeń. 

Joanna Turakiewicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom