Golub-Dobrzyń: wymieniają 1000 wodomierzy rocznie, a nadal są problemy

redakcja.regiodom, (km)
WodomierzeGolub-Dobrzyń: wymieniają 1000 wodomierzy rocznie, a nadal są problemy
WodomierzeGolub-Dobrzyń: wymieniają 1000 wodomierzy rocznie, a nadal są problemy pomorska.pl
Spółdzielnia w Golubiu-Dobrzyniu w ubiegłym roku zapłaciła prawie 56 tys. zł za tzw. ubytki wody. Zdaniem prezesa za tę cenę można by naprawić dachy w dwóch blokach.

Ubytki wody to różnica między zużyciem wody na wodomierzach głównych w budynkach, a na indywidualnych miernikach, w mieszkaniach. Płacą za to wszyscy spółdzielcy. – Bo przecież my dysponujemy tylko pieniędzmi spółdzielców – mówi Zbigniew Piotrkowski, prezes spółdzielni. W 2011 roku w przypadku spółdzielni w Golubiu-Dobrzyniu różnica ta wyniosła niemal 56 tys. zł.

Skąd biorą się ubytki wody?

Przyczyn może być kilka – wyjaśnia Paweł Przybysz, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja i wymienia: – Złe zamontowanie wodomierzy lokalowych, ich słaba jakość, wycieki, np. na spłuczkach w toalecie.

Na szczęście kwota za „niczyją" wodę zmniejsza się z roku na rok, dzięki inwestycjom zarówno wodociągów, jak i spółdzielni.

Ponad 5 tysięcy wodomierzy

Spółdzielnia w 44 budynkach ma ponad 5 tys. wodomierzy w mieszkaniach. Prezes mówi, że co roku z funduszu remontowego wymieniane jest ok. 1000. - W mieszkaniach nie mamy więc starszych wodomierzy niż pięcioletnie, a głównych na budynkach starszych niż dwuletnie - mówi prezes.

Wymianę tych drugich wodociągi skończyły w kwietniu ubiegłego roku. – To są nowoczesne wodomierze przepływowe – wyjaśnia Paweł Przybysz.

Wodociągi inwestują także sukcesywnie w nakładki elektroniczne na swoje wodomierze, dzięki którym mogą uzyskać wiele dodatkowych informacji, np. po czyjej stronie – ich czy spółdzielni nastąpił wyciek. – Na czternaście wodomierzy aż na jednej trzeciej zanotowaliśmy wycieki na terenie bloków – mówi prezes. – Na pozostałych nie było kłopotów.

– Średnio na bloku mamy ubytki ok. 5 proc., ale faktycznie na poszczególnych obiektach jest różnie - mówi Zbigniew Piotrkowski. To właśnie te wycieki trudno zlokalizować. – Nasze od razu widać, ponieważ, jeśli już nastąpią, są spektakularne - nie ukrywa prezes WiK.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom