Forsycja, czyli wiosna za oknem. Jak uprawiać forsycje i jak zadbać o te krzewy? Kwitnące krzewy łatwe w uprawie

Anita Koszałkowska
Kwitnące forsycje cieszą nasze oczy od początku wiosny do maja. Liście na krzewie pojawiają się dopiero pod koniec kwitnienia kwiatów.
Kwitnące forsycje cieszą nasze oczy od początku wiosny do maja. Liście na krzewie pojawiają się dopiero pod koniec kwitnienia kwiatów. WikimediaImages (Pixabay.com)
Forsycje to jedne z symboli wczesnej wiosny. Te krzewy obsypują się żółtymi kwiatami już w marcu-kwietniu. Ponieważ kwitną, zanim wypuszczą liście, wyglądają jeszcze bardziej spektakularnie. Forsycje można sadzić jako żywopłot lub pojedynczo jako krzewy ozdobne – solitery. Pięknie też wyglądają w połączeniu z innymi wcześnie kwitnącymi krzewami, jak tawuły szare czy migdałki. Wielką zaletą forsycji jest też to, że mają niewielkie wymagania i są łatwe w uprawie. Jednak żeby ładnie kwitły, trzeba zadbać o kilka rzeczy. Radzimy, jak uprawiać forsycje.

Spis treści

Forsycja to krzew łatwy w uprawie

Na świecie forsycja występuje w ośmiu gatunkach, ale tylko jeden przyjmuje się w południowo-wschodniej Europie, reszta rośnie w naturalnych warunkach w Azji. W polskich ogrodach najbardziej popularna jest forsycja odmiany „Goldzauber", która jest krzewem o średniej sile wzrostu, ale szeroko rozgałęzionym. Może ona dorastać do dwóch, trzech metrów.

Polecamy: Przepis na herbatkę z kwiatów forsycji. Sprawdź, jak je zbierać, suszyć i wykorzystać

Forsycja jest jednym z najwcześniej kwitnących krzewów, który obsypuje się drobnymi kwiatami jeszcze przed rozwinięciem liści. Forsycja jest bardzo ozdobnym krzewem, który kwitnie wczesną wiosną (w marcu i kwietniu). Roślina ta polecana jest początkującym ogrodnikom, ponieważ jest łatwa w uprawie.

Jak uprawiać forsycję w ogrodzie?

Krzew forsycji jest odporny na przymrozki, choć ostre zimy mogą uszkodzić roślinę. Jednak wiosną najczęściej dobrze regenerują się. Forsycje nie lubią suszy, dlatego nie należy wokół krzewu wysadzać roślin darniowych i trawy, które zabiorą im wilgoć. Za to ziemię wokół forsycji warto ściółkować.

Czytaj także: Nalewka z forsycji na wzmocnienie organizmu i zdrowe serce. Zrób sobie wiosenny detoks. Wypróbuj przepis na nalewkę z pierwszych kwiatów

Rośliny, aby pięknie kwitły, potrzebują stanowiska słonecznego lub półcienistego, gleby żyznej, piaszczystej. Zmarnieją tam, gdzie jest zimno, a teren podmokły. Znajdźmy więc w ogrodzie dla nich miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru. Forsycje radzą sobie na glebach różnego rodzaju, ale jeśli chcemy, żeby dobrze kwitły, a ziemia w naszym ogrodzie nie jest żyzna, to kilkuletnie krzewy warto zasilić nawozem do roślin kwitnących lub kompostem.

Sprawdź:

Kiedy i jak przycinać forsycje

Forsycje warto przycinać regularnie, najlepiej co roku. Ale uwaga! Forsycje tnie się, kiedy przekwitną (najlepiej zanim jeszcze pojawią się liście). Pędy skracamy o 1/3 (dłuższe możemy nawet o połowę). Co kilka lat warto też usunąć najstarsze pędy u nasady. Wycinamy je u nasady, dzięki czemu krzew będzie miał ładny kształt.

Forsycja na żywopłot

Można mieć żywopłot z forsycji, który wiosną wygląda niezwykle efektownie. Aby cieszyć się tym żywym płotem, należy posadzić 3–4 roślinki na metr długości. Jeżeli chcemy mieć żywopłot formowany, to w czerwcu trzeciego roku po posadzeniu krzaczków zaczynamy je kształtować. Przez kilka lat przycinamy jedynie boczne pędy forsycji. Dopiero gdy rośliny osiągną więcej niż metr wysokości, obcinamy je też od góry.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa budowa mostu nad torami w Bukownie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom