Elewacje budynków - kiedy i jak kontrolować ich stan

Bogna Skarul, SSO
Budynek mieszkalny z elewacją wykonaną BSORaz do roku należy sprawdzić stan techniczny elementów budynku narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu.
Budynek mieszkalny z elewacją wykonaną BSORaz do roku należy sprawdzić stan techniczny elementów budynku narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu. SSO
Elewacje i inne elementy budynku trzeba regularnie kontrolować. Podpowiadamy, co i kiedy sprawdzać.

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) prezentuje wskazówki, jak dbać o elewację. Najważniejszą z nich jest obowiązek wykonywania regularnych kontroli stanu elewacji. Tylko na tej podstawie można podjąć decyzję o ewentualnych naprawach i konserwacji.

Kiedy sprawdzamy stan techniczny elewacji domu

Wszelkie kwestie z tym związane reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kontrole okresowe powinny być wykonywane przez osoby posiadające uprawnienia budowlane z następującą częstotliwością:

 • co najmniej raz w roku - sprawdzenie stanu technicznego elementów budynku narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
 • co najmniej dwa razy w roku, w terminie do 31 maja oraz do 30 listopada, w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 000 m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1 000 m kw.,
 • co najmniej raz na 5 lat - sprawdzenie stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia.

Prawidłowo przeprowadzone kontrole mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowanego budynku. Dzięki nim można bowiem nie tylko zadbać o wygląd elewacji budynku, ale także zapobiec uszkodzenim konstrukcji, a nawet katastrofom budowlanym. Dlatego należy sprawdzać nie tylko stan samej elewacji, ale także inne elementy budynku współpracujące z systemem ociepleń.

Istotne jest zatem, aby prace kontrolne nie ograniczały się wyłącznie do oceny stanu samej elewacji, ale obejmowały również elementy budynku mające wpływ na współpracę z system ociepleń - radzi Włodzimierz Krupa ze Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń.

Proces kontroli powinien obejmować stan techniczny następujących elementów:

 • zewnętrznych warstw elewacji (czyli warstw systemu znajdujących się na płytach termoizolacyjnych: powłoki malarskiej, wyprawy tynkarskiej oraz warstwy szpachlowej zbrojonej siatką, elementów ścian zewnętrznych (attyki, filary, gzymsy), balustrad, loggii i balkonów,
 • urządzeń i elementów zamocowanych do ścian i dachu budynku (m. in. mocowań bilbordów, reklam, tablic informacyjnych, krat, rolet, instalacji antenowych, opraw oświetleniowych itp.), 
 • elementów odwodnienia oraz opaski budynku, 
 • obróbek blacharskich, 
 • pokryć dachowych, 
 • przejść przyłączy instalacyjnych przez system ociepleniowy i ściany budynku ściany budynku.

Specjalista, który dokonuje kontroli, powinien sporządzić protoków, a jego kopię wysłać do właściwego inspektoratu budowlanego. Z kolei osoby odpowiedzialne za budynek powinny jak najszybciej usunąć wszystkie usterki wymienione w protokole.

Dokumentacja obowiązkowa

Jedną z obowiązkowych form dokumentowania stanu technicznego budynków mieszkalnych jest prowadzenie książki obiektu budowlanego. Dokument ten, którego wzór i sposób prowadzenia określony jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, powinien zawierać zapisy dotyczące przeprowadzonych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy w okresie użytkowania budynków.

Do książki obiektu budowlanego dołączona jest dokumentacja dodatkowa, która powinna obejmować:

 • protokoły z kontroli obiektu budowlanego, 
 • oceny i ekspertyzy dotyczące jego stanu technicznego, 
 • opracowania projektowe, 
 • dokumenty techniczne robót budowlanych wykonywanych w obiekcie w toku jego użytkowania, 
 • dokumentacja budowy i dokumentacja powykonawcza, 
 • inne dokumenty i decyzje dotyczące obiektu, a także, w razie potrzeby, instrukcje obsługi i eksploatacji obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem.

Pełna dokumentacja użytkowania budynku mieszkalnego powinna być systematycznie gromadzona i przechowywana przez cały okres istnienia budynku. 

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie