Te przedmioty z PRL-u są warte krocie. Walkman, magnetofon i Commodore 64 to rarytasy. Sprzęty z lat 70., 80. i 90. – czy je kojarzysz?

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Magnetofony kasetowe i inne sprzęty z PRL-u są teraz sporo warte. Zajrzyj do naszej galerii inspiracji i poznaj kultowe przedmioty z czasów PRL-u i lat 90. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Magnetofony kasetowe i inne sprzęty z PRL-u są teraz sporo warte. Zajrzyj do naszej galerii inspiracji i poznaj kultowe przedmioty z czasów PRL-u i lat 90. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE TheArkow/Pixabay.com
Walkman, komputer Atari, Amiga czy Commodore 64, zegarek z melodyjką, magnetofony, winyle, dyskietki, kasety to hity lat 70., 80. i 90. XX wieku. Teraz wiele osób znowu po nie sięga i często kosztują krocie. Sprawdź, może masz w piwnicy czy pawlaczu u dziadków te elektroniczne gadżety. Zobacz, czy znasz i pamiętasz kultowe przedmioty z PRL-u oraz początku lat 90.

Spis treści

Odtwarzanie muzyki w PRL-u. O tych gadżetach marzyły dzieciaki w latach 70. i 80.

Walkman PS 101 Kajtek polskiej produkcji czy bardziej wypasiony marki Sony, elektroniczny zegarek z melodyjkami, radiomagnetofon kasetowy na licencji firmy Grundig, wieża Unitra, gramofon, kolumny głośnikowe Tonsil i magnetofon szpulowy – pozwalały odtwarzać muzyczne hity w czasach PRL-u.

Wiele osób próbowało zdobyć te nowoczesne, jak na ówczesne czasy sprzęty, ale w PRL-u stanowiło to nie lada sztukę. Słuchało się kultowych list przebojów emitowanych w radiu i telewizji. Odtwarzając muzykę z kaset czy płyt winylowych, trzeba było uważać, żeby magnetofon nie wciągnął w mechanizm taśmy, a igła adapteru nie zarysowała winyla. Teraz wraca moda na te kultowe gadżety z PRL-u.

Zajrzyj do naszej galerii i przypomnij sobie kultowe gadżety czasów PRL-u i lat 90.:

Pierwsze kino domowe w PRL-u: kultowy diaskop i kasety VHS

Osoby, które pamiętają czasy PRL-u z sentymentem wspominają bajki i przezrocza wyświetlane przez rodziców za pomocą rzutnika na ścianie w salonie. Właśnie to urządzenie stanowiło w latach 70. i 80. namiastkę kina domowego.

Później diaskopy zostały powoli wyparte przez magnetowidy, na których mogliśmy oglądać filmowe hity nagrane na taśmach VHS. W latach 90. jak grzyby po deszczu zaczęły się pojawiać wypożyczalnie kaset wideo, w których za opłatą na 1-2 dni wypożyczało się topowe filmy, muzyką i programy dokumentalne.

Gry komputerowe i elektroniczne w czasach PRR-u

Komputer Atari, Amiga czy Commodore 64 – te gadżety królowały na liście prezentów marzeń w ostatnim dwudziestoleciu XX wieku. Wiele osób z sentymentem wspomina dłubanie śrubokrętem w commodorowym magnetofonie, żeby gra bezbłędnie się wczytała.

W czasach PRL-u i na początku lat 90. rozwijały się różne rozwiązania technologiczne, które umożliwiały rozrywkę z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Pojawiły się m.in. kultowe gry elektroniczne w kompaktowym rozmiarze i marzył o nich prawie każdy dzieciak.

Zajrzyj do naszej galerii i przypomnij sobie kultowe gadżety czasów PRL-u i lat 90.:

Obecnie moda na elektronikę w stylu retro wróciła i wiele osób szuka takich przedmiotów na aukcjach internetowych, w komisach czy na strychu. Cyklicznie organizowane są turnieje gier i inne imprezy, na których znowu króluje kultowy sprzęt z czasów PRL-u.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom