Jaki gramofon kupić – nowoczesny czy w stylu retro? Winylowy zawrót głowy

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Doskonałą bazą do stworzenia wnętrza w stylu vintage może być niebieski gramofon w dekoracyjnej walizce. Taki gramofon w stylu retro to również dobry pomysł na prezent.
Doskonałą bazą do stworzenia wnętrza w stylu vintage może być niebieski gramofon w dekoracyjnej walizce. Taki gramofon w stylu retro to również dobry pomysł na prezent. Mgattorna/Pixabay
Jaki gramofon kupić? – to pytanie zadaje sobie wielu z nas. Gramofony przeżywają swój renesans i wracają do łask. Na długi czas zapomniane i wyparte przez odtwarzacze CD i smartfony, znowu mogą wybrzmiewać w salonie, ciesząc nasze ucho i oko. Taki sprzęt dodaje wnętrzu klasy i stanowi piękną ozdobę pomieszczenia. Manualny czy automatyczny? Retro czy nowoczesny? A może model na wysokich nóżkach, który można postawić na podłodze? Oto kilka ważnych wskazówek przydatnych przy wyborze gramofonu.

Jaki gramofon kupić na początek?

Wielu z nas skrywa gdzieś w domowych zakamarkach kolekcje płyt winylowych odziedziczonych po dziadkach czy rodzicach. Winyle stały się też modnym prezentem świątecznym dla rodziny i przyjaciół.

Jeżeli jednak nie wiemy, czy nasza przygoda z gramofonem będzie długa i nie jesteśmy urodzonymi audiofilami, to warto wybrać model z niższej półki cenowej i z nim zacząć tę podróż. Często nie traktujemy nowego hobby poważnie i zwracamy uwagę tylko na ładny wygląd urządzenia – kolor obudowy, to, z jakiego materiału jest wykonane i czy ma nietuzinkowy design. Jednak żeby zakup miał sens, musimy mieć świadomość, jakie funkcje są istotne i na co zwrócić uwagę przy wyborze adaptera.

Sposób sterowania to kluczowy parametr wpływający na decyzję o ewentualnym zakupie konkretnego modelu.

W sklepach są oferowane gramofony o różnych sposobach sterowania:

  • gramofon manualny – nie ma funkcji automatycznego opuszczania i podnoszenia ramienia przed i po zakończeniu odtwarzania muzyki. Trzeba też pamiętać, żeby samodzielnie go wyłączyć. Według ekspertów taki mechanizm jest mniej awaryjny w porównaniu do mechanizmu automatycznego, poza tym samo ustawianie ramienia sprawia użytkownikowi sporo frajdy. To idealny wybór dla osób gustujących w klasyce;
  • gramofon automatyczny – obsługa takiego gramofonu sprowadza się do naciśnięcia jednego guzika, który uruchamia mechanizm podnoszący ramię, ustawia igłę na początku płyty i opuszcza ramię. Gdy muzyka się skończy, ramię jest automatycznie podnoszone i wraca na uchwyt spoczynkowy. W tym typie gramofonów system sam włącza i wyłącza obroty talerza. Naszym zadaniem jest jedynie wybranie płyty i umieszczenie jej na obrotowym talerzu;
  • gramofon półautomatyczny – w którym tylko część czynności wykonywana jest automatycznie, a pozostałe ręcznie. Zazwyczaj samoczynnie podnosi się ramię i zatrzymywany jest talerz po zakończeniu odtwarzania płyty.

Drugą istotną kwestią podczas decyzji o zakupie jest wybór rodzaju napędu.

Najpopularniejsze rodzaje napędów gramofonowych:

  • napęd paskowy – to prosty i tradycyjny system, w którym na obwodzie talerza umieszczony jest gumowy elastyczny pasek łączący go z wałem silnika. Napędzany talerz ulokowany jest na łożysku, które jest odizolowane od silnika. Po włączeniu gramofonu silnik zaczyna się obracać i wprawia w ruch talerz. Taki napęd jest nieskomplikowany, więc często występuje w tańszych modelach urządzeń. Ceni się go m.in. za to, że jest cichy i ogranicza drgania (pasek nie przenosi ich z silnika na talerz). Melomani twierdzą, że z tego powodu jakość dźwięku z adaptera z napędem paskowym jest lepsza. Musimy jednak pamiętać, że wspomniany pasek po jakimś czasie rozciąga się i zużywa. Na szczęście w większości modeli gramofonów łatwo go samodzielnie wymienić i nie jest to kosztowne;
  • napęd bezpośredni – bardzo niezawodny, w którym talerz jest zintegrowany z osią silnika (silnik znajduje się bezpośrednio pod talerzem, na jego środku). Umożliwia to łatwe rozpędzenie, więc takie gramofony od razu osiągają prędkość docelową. Gdy wyłączymy gramofon, talerz nadal się kręci, aż do samoistnego zatrzymania. Idealne rozwiązanie dla domowych DJ-ów lubiących eksperymenty z efektami dźwiękowymi.

Warto też rozważyć zakup gramofonu z dodatkowymi funkcjami, np. z wbudowanym przedwzmacniaczem czy cyfrowym wyjściem USB.

Styl vintage we wnętrzu – stare i nowe, czyli przeciwieństwa się przyciągają

Jeśli chcemy, aby nasz salon przykuwał uwagę gości, a jakość dźwięku to dla nas kwestia drugorzędna, możemy pokusić się o zakup gramofonu w stylu retro. Dobrym pomysłem jest wtedy zaaranżowanie salonu w stylu vintage i umiejętne zestawienie rzeczy nowoczesnych oraz staroci.

Doskonałą bazą do stworzenia wnętrza w stylu vintage będzie adapter z dekoracyjną tubą. Możemy też w salonie ustawić minimalistyczną komodę i modernistyczny fotel, czy też powiesić ramki w stylu retro z czarno-białymi portretami rodzinnymi. Musimy jednak uważać, żeby nie przytłoczyć salonu starociami.

W sieci możemy znaleźć wyjątkowo ozdobne egzemplarze gramofonów z tubą w kolorze złota i srebra, czerwoną lub zieloną czy pomalowaną w piękne wzory. Taki gramofon w stylu retro na pewno przykuje uwagę gości.

Inne modele gramofonów vintage:

  • gramofon walizkowy,
  • gramofon zamknięty w meblu – komodzie lub słupku,
  • patefon z korbką,
  • gramofon biurkowy – wbudowany w biurko.

Te urządzenia z historią w tle czy też ich współczesne repliki, o ile w ogóle będą sprawne technicznie, na pewno nie usatysfakcjonują swoim brzmieniem żadnego melomana. Ale jako element dekoracyjny sprawdzą się idealnie.

Niewątpliwą zaletą współczesnych replik gramofonów z tubą jest przystępna cena i wyposażenie w napęd sprężynowy, którego uruchomienie nie wymaga podłączania do gniazdka elektrycznego.

Większość gramofonów produkowanych w stylu retro ma też dodatkowe wyjścia np. port USB, odtwarzacz CD i kaset, a nawet radio.

Gramofon dla zawansowanych – audiofilskie rozwiązania

Konstrukcje tego typu gramofonów muszą sprostać wyrafinowanym oczekiwaniom wymagających audiofilów. Dla nich najważniejsze jest nienaganne brzmienie, co wymaga bezkompromisowego podejścia do budowy wszystkich elementów, a szczególnie tych mechanicznych. Ich wyjątkowy wygląd zazwyczaj jest efektem rozwiązań konstrukcyjnych, mających na celu stabilizację obrotów talerza i maksymalne ograniczenie drgań. Skutkuje to często zastosowaniem potężnego talerza ważącego kilkanaście kilogramów, masywnej podstawy (np. wykonanej z granitu) i okazałych nóżek. Z kolei ramię niekiedy jest wykonane z włókna węglowego. Takie zaawansowane technologicznie gramofony są drogie, ale większość z nich może stanowić niezwykłe dopełnienie nowoczesnego wnętrza, niczym dzieło sztuki.

Jeśli jednak nie porwała nas moda na czarne płyty, a mamy ich małą kolekcję na półce, nie wyrzucajmy ich na śmietnik. Może za parę lat pojawi się w domu ktoś, kto ulegnie ich magii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom