Drewno termowane - na tarasy, elewacje, do łazienek i kuchni (zdjęcia)

Edyta Hanszke
Taras z drewna termowanegoDzięki odpowiedniej technologii obróbki termicznej rodzime odmiany drewna stają się bardziej odporne na działanie wody i wilgoci, a także na degradację biologiczną. Dzięki tym właściwościom drewno termowane można stosować na zewnątrz - na tarasy, elewacje, okna, drzwi, meble ogrodowe, a nawet obudowy basenów. Sprawdza się również w pomieszczeniach o zmiennej wilgotności - łazienkach, kuchniach, saunach.
Taras z drewna termowanegoDzięki odpowiedniej technologii obróbki termicznej rodzime odmiany drewna stają się bardziej odporne na działanie wody i wilgoci, a także na degradację biologiczną. Dzięki tym właściwościom drewno termowane można stosować na zewnątrz - na tarasy, elewacje, okna, drzwi, meble ogrodowe, a nawet obudowy basenów. Sprawdza się również w pomieszczeniach o zmiennej wilgotności - łazienkach, kuchniach, saunach. Śląski Klaser Drzewny
Wysoka temperatura, jakiemu poddawane są w tym procesie rodzime gatunki drewna, zabija "żyjątka", sprawia też, że drewno jest wytrzymalsze i może konkurować z gatunkami egzotycznymi.

Drewno termowane (zwane też termo drewnem) łączy w sobie zarówno niezwykłe parametry jakościowe - odporności na biodegradację i wodę, jak i "długowieczność" i jednoczesną "lekkość" - wyjaśnia Paulina Maria Galińska, ze Śląskiego Klastra Drzewnego, stowarzyszenia firm z branży drzewnej. Może być ono zastępstwem dla ciężkiego drewna egzotycznego stosowanego szczególnie na tarasy. 

Zobacz również: Tarasy z drewna. Jaki materiał wybrać?

Drewno termowane jest od lżejsze od drewna egzotycznego (obróbka termiczna sprawia jego "odchudzenie" o ok. 15 proc.), całkowicie wyzwolone z procesów życiowych – zatem nie ma szans na deformację w czasie użytkowania i nie zawiera żadnych robaków.

Podczas termowania rodzime gatunki drewna uzyskują też efekt ciemnienia, tak że przypominają drewno egzotyczne. – W zależności od rodzaju drewna, otrzymujemy różny odcień po termowaniu. Sosna przykładowo uzyskuje ciemno czekoladowy kolor, natomiast jesion – bardzo modną dziś szlachetną szarą patynę w delikatnym brązie – kontynuuje Galińska.

Ważne jest także to, że taki materiał nie wymaga żadnej konserwacji, a w wyniku eksploatacji – delikatnie szarzeje i blednie – nie jest odporny na promieniowanie UV.

Jeśli z drewna termowanego chcemy wyciągnąć mocną barwę, wystarczy je olejować, bez użycia żadnych środków konserwujących.

Możliwe jest termowanie niemal każdego gatunku drewna, niemniej jednak warto wcześniej sprawdzić, jaki efekt otrzymamy z przypadku konkretnego drewna.

Obecnie drewno termowane ma zastosowanie na tarasach, elewacjach, wnętrzach saun i łazienek, podłogach, blatach kuchennych – wszędzie tam, gdzie jest kontakt z wodą!

Warto przeczytać: Drewno w łazience musi być zabezpieczone

– Istnieją też technologie produkcji okien, w których głównym materiałem jest drewno termowane, które oprócz lekkości, ma również zwiększone parametry cieplne, tzn. jest lepszym izolatorem – a w przypadku zastosowania tego w oknach – gwarantuje lepszą izolacyjność cieplną budynków – energooszczędność– wyjaśnia Paulina Maria Galińska ze Śląskiego Klastra Drzewnego.

Jej zdaniem możliwości wykorzystania tego materiału są ogromne. Wszystko zależy od producentów. Drewno termowane to produkt ekologiczny, wspomagający energooszczędność, zdrowy, higieniczny, naturalny i lekki.

Wykonane z niego deski tarasowe czy elewacyjne występują standardowo w takich samych profilach i podobnie się je montuje – dokładnie tak, jak deski nietermowane.
– Istnieje wiele sposobów montażu, niemniej jednak najlepszy jest taki, w którym nie ingerujemy w samo drewno – czyli jak najmniej wiercimy – sugeruje Galińska. – Ze względu na delikatny charakter, potrafi się kruszyć, dlatego montaż wymaga jedynie większej ostrożności niż w przypadku drewna egzotycznego. Firmy wykonawcze stosują np. montaże ukryte, które nie uszkadzają drewna.

Ponieważ termowane drewno jest mniej odporne na złamanie, w związku z tym nie stosuje się go jako materiał konstrukcyjny. 

Na czym polega termowanie drewna?

Termowanie – inaczej wygrzewanie – polega na modyfikowaniu drewna pod wpływem wysokiej temperatury oraz pary wodnej. W wyniku czego powstaje materiał o zmienionych, nowych właściwościach, ciemniejszym kolorze (wraz ze wzrostem temperatury obróbki cieplnej osiąga się ciemniejszy i bogatszy kolor), o ograniczonych możliwościach pochłaniania wody, co wpływa z kolei na ograniczenie rozwoju grzybów i bakterii. W procesie usuwana jest żywica – mamy więc pewność, że nie wypłynie. 

Polecamy: Urządzamy saunę w domu

Metoda ta wywodzi się z Finlandii. Sam proces termowania jest całkowicie ekologiczny – drewno poddawane jest działaniu wysokiej temperatury  (między 160 a 230°C) w otoczeniu pary wodnej.Trwa od 48 do 96 godzin. – Dopiero termowanie właściwe (pow. 70 godzin) może zagwarantować wysoką jakość i właściwości odpowiednie dla drewna termowanego – podkreśla przedstawicielka Śląskiego Klastra Drzewnego.

Drewno termowane jest zazwyczaj o 20–50 proc. droższe od drewna naturalnego. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom