Drewniane ogrodzenie ozdobą posesji. Malowanie płotu w kolorze

Bondex
Płot w dwóch kolorachCiekawie wygląda płot drewniany, którego elementy pomalowane są dwoma różnymi produktami.
Płot w dwóch kolorachCiekawie wygląda płot drewniany, którego elementy pomalowane są dwoma różnymi produktami. Bondex
Drewniane ogrodzenie nie musi być w kolorze naturalnego drewna. Drewno ozdobione kolorową emalią może prezentować się naprawdę doskonale. Radzimy, jak samodzielnie pomalować drewniany płot.

Drewno wokół domu najczęściej malujemy lakierami lub lazurami. Tymczasem możliwości jest więcej. Jednym z oryginalnych sposobów jest pomalowanie ogrodzenia dekoracyjną emalią. Dobierając atrakcyjny kolor urozmaicimy przestrzeń wokół domu.

W zależności od naszych upodobań możemy wykorzystać klasyczną emalię białą lub w żywszym kolorze (np. błękitnym, zielonym lub pomarańczowym). Ciekawy efekt możemy uzyskać łącząc dwa produkty. Na przykład białą farbą możemy pomalować część elementów ogrodzenia, a pozostałe ozdobnym lakierem.
– Ponadto zastosowanie dobrej emalii to również dobry sposób na gruntowne zabezpieczenie drewna przed działaniem czynników atmosferycznych – wyjaśnia Paweł Karpiński, ekspert marki Bondex.

Czym pomalować drewniany płot

Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie drewnianego płotu farbą powinniśmy rozpocząć od wybrania emalii, przeznaczonej do stosowania na zewnątrz. W praktyce oznacza, to że produkt musi skutecznie zabezpieczać pomalowaną powierzchnię przed działaniem wilgoci, słońca czy niskich oraz wysokich temperatur. Dzięki temu na pomalowanej powierzchni nie pojawią się uszkodzenia, a kolory pozostaną wyraziste przez długi czas. Dobrym wyborem będzie emalia akrylowa. Ma ona właściwości hydrofobowe (odpycha wodę), a tym samym doskonale chroni pomalowane powierzchnie przed deszczem. Jest też bardzo łatwa w nakładaniu – nie kapie i bardzo szybko schnie (drugą warstwę emalii akrylowej można nakładać już po 4 godzinach). Dodatkowo w jej składzie jest śladowa ilość lotnych związków organicznych, co sprawia, że jest niemal bezwonna.

Malowanie ogrodzenia w kilku krokach

Idealne warunki do malowania to temperatura wyższa niż 5°C oraz wilgotność nieprzekraczająca 80%. Przystępując do renowacji starego płotu, najlepiej rozpocząć od dokładnej oceny stanu podłoża. Jeśli zauważymy luźne, niezwiązane powłoki farby lub lakieru, koniecznie musimy je usunąć. W przypadku małych powierzchni wystarczy nam do tego gruboziarnisty papier ścierny – przy większych lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie szlifierki oscylacyjnej. Na koniec całość przeszlifujmy papierem drobnoziarnistym.

Jeśli stare powłoki dobrze przylegają do drewna, wystarczy zmatowić je papierem ściernym. Inaczej natomiast postępujemy z nowymi ogrodzeniami. Surowe drewno należy zabezpieczyć impregnatem. Produkt taki głęboko wnika w drewno, dzięki czemu skutecznie chroni je przed atakiem grzybów oraz insektów.

Tak przygotowane podłoże nadaje się w pełni do malowania. Przed aplikacją emalię akrylową powinniśmy dobrze wymieszać, a w razie potrzeby rozcieńczyć wodą (maks. do 10%). W przypadku dużych, płaskich powierzchni wykorzystajmy wałek, zaś małe i trudno dostępne miejsca pomalujmy pędzlem. Po zakończeniu prac pamiętajmy o dokładnym umyciu narzędzi. Wystarczy do tego woda z mydłem. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom