Domy modułowe z drewna – jak powstają? Tak buduje się dom w trzy miesiące

Dzięki lekkiemu drewnianemu szkieletowi dom niewiele waży, co pozwala m.in. obniżyć koszty wykonania fundamentów.
Dzięki lekkiemu drewnianemu szkieletowi dom niewiele waży, co pozwala m.in. obniżyć koszty wykonania fundamentów. pxhere.com
Polacy zwykle traktują domy na szkielecie drewnianym jako ciekawostkę. Tymczasem takie budynki są niezwykle popularne m.in. w Niemczech, Skandynawii i Stanach Zjednoczonych.

Domy modułowe na szkielecie drewnianym są w Polsce praktycznie nieznane. Mają jednak wiele zalet, których często nie bierzemy pod uwagę, marząc o własnym domu. Jak powstają drewniane domy szkieletowe i czym się charakteryzują?

Domy modułowe na szkielecie drewnianym. Za granicą chwalone, u nas nieznane

Rozważając budowę domu, zwykle nastawiamy się na budynek murowany, stawiany metodą gospodarczą, czyli powoli i głównie własnymi siłami. Często nawet nie przychodzi nam do głowy, że istnieją inne możliwości – lub jeśli o nich wiemy, to z góry je odrzucamy. Tymczasem budowa domu to duże i kosztowne przedsięwzięcie, warto więc dokładnie przemyśleć wszystkie dostępne opcje.

Domy modułowe powstają w fabryce, w częściach, po czym są montowane w całość na placu budowy. Choć w Polsce może się to kojarzyć z blokami z wielkiej płyty, od czasów PRL-u sporo się zmieniło i budownictwo modułowe jest dziś niezwykle nowoczesne. Budynki powstają w zaledwie 3–4 miesiące, a koszt budowy często jest niższy niż w przypadku domu tradycyjnego. Dla porównania:

  • średni koszt budowy domu murowanego do stanu deweloperskiego (bez wykończenia) w 2021 r. to ok. 300–400 tys. zł,
  • średni koszt budowy domu szkieletowego do stanu deweloperskiego to ok. 200–350 tys. zł.

Mimo to według Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku w Polsce powstało tylko 905 budynków drewnianych. Instytut Technologii Drewna ocenia, że liczba ta jest zaniżona z powodu niedokładnych danych i w rzeczywistości takich budynków stawiamy kilka razy więcej.

Nadal jednak domy drewniane stanowią drobny ułamek wszystkich domów budowanych w Polsce. Tymczasem m.in. w krajach skandynawskich, Niemczech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych są one bardzo popularne. A warto zauważyć, że państwa te mają klimat zbliżony do polskiego lub ostrzejszy.

Domy modułowe z drewna – jak powstają?

Proces powstawania domu modułowego na szkielecie drewnianym opisali dla nas eksperci firmy Unihouse. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej jakości drewna. W wypadku modułów kubaturowych produkowanych przez Unihouse używa się czterostronnie struganego, fazowanego, certyfikowanego i suszonego drewna iglastego klasy C24. Pozyskuje je się wyłącznie z lasów gospodarowanych w sposób zrównoważony. Jest to najczęściej stosowany rodzaj drewna, ale w zależności od projektu można (i czasami trzeba) użyć innych gatunków.

Żeby wyprodukować standardowy moduł o powierzchni 60 m2 (może on być podstawą jednego mieszkania), zużywa się średnio 6 m3 drewna. Ponieważ jest ono odnawialnym materiałem, nie trzeba martwić się o ograniczoną ilość, a dodatkowo jego użycie zmniejsza emisję dwutlenku węgla – według danych European Forest Institute zastosowanie 1 m3 drewna zamiast tony cementu pozwala zredukować emisję o 2,1 tony.

Kolejnym etapem jest projektowanie. W wypadku budynków konstruowanych przez Unihouse prace rozpoczynają się od konsultacji z klientem. W ich trakcie określa się oczekiwania i możliwości. Klient może skorzystać z gotowych rozwiązań z katalogu producenta. Po określeniu wszystkich wymagań specjaliści wykonują projekt, który następnie trafia do fabryki.

Po przesłaniu projektu do fabryki w Bielsku Podlaskim, załoga przystępuje do oddzielnej produkcji podłóg, ścian oraz stropów, z których składa się moduł przestrzenny. Potem następuje etap montażu niezbędnych instalacji – grzewczej, elektrycznej, wentylacji – oraz drzwi i okien. Końcowe etapy to prace wykończeniowe i wyposażenie pod klucz zgodnie z wymogami projektu. Tak przygotowany moduł przechodzi kontrolę jakości, po czym gotowy jest do przetransportowania w miejsce przeznaczenia.

Ze względu na swoje rozmiary, moduły transportowane są pod osłoną nocy samochodami ciężarowymi przystosowanymi do przewożenia ładunków ponadgabarytowych. Sam montaż w docelowej lokalizacji zajmuje około dwóch dni roboczych. Najdłuższym elementem całego procesu może być uzyskanie pozwolenia na budowę – obecnie urzędy mają 65 dni na jego wydanie od dnia dostarczenia niezbędnych dokumentów. Przygotowanie fundamentów może potrwać do pięciu tygodni. Nie zmienia to faktu, że dom modułowy drewniany może być gotowy w około trzy miesiące, podczas gdy średni czas budowy metodą tradycyjną to dwa lata.

Zalety domów modułowych z drewna

Jeśli chodzi o plusy domów modułowych na szkielecie drewnianym, najważniejsze z nich to:

  • bardzo krótki czas budowy,
  • niska waga budynku, dzięki czemu wymaga lżejszych fundamentów i może stanąć na gruncie o niskiej nośności,
  • możliwość prowadzenia większości prac budowlanych o dowolnej porze roku,
  • trwałość ok. 50 lat, przy czym odpowiednio konserwowany budynek przetrwa spokojnie nawet 70–100 lat (producenci zwykle udzielają gwarancji na minimum 30 lat),
  • ekologia – budowa i eksploatacja domu drewnianego uwalnia do atmosfery znacznie mniej dwutlenku węgla niż przy domu murowanym,
  • odporność na ogień – wbrew obiegowym przekonaniom takie domy wcale nie palą się łatwo.

Tę ostatnią właściwość potwierdził w 2021 r. eksperyment pożarowy przeprowadzony w Pionkach z udziałem strażaków. Okazało się, że dom z drewna może wytrzymać temperatury rzędu 1000°C bez uszkodzenia konstrukcji nośnej budynku oraz uzyskać klasę ogniową REI60 lub nawet REI90.

Drewniane domy szkieletowe cechują się też wysoką efektywnością energetyczną, co obniża rachunki za ogrzewanie.

– Dzięki zastosowaniu odpowiedniej jakości drewna, wysokiej klasy izolacji z wełny mineralnej i specjalistycznych płyt g-k cechują się lepszymi wartościami współczynnika U [przenikania ciepła – przyp. red.] niż murowane – wyjaśniają eksperci firmy Unihouse. – Efektywność energetyczną można zwiększać za pomocą pomp ciepła, wentylacji mechanicznej, zbiorników na wodę opadową oraz paneli fotowoltaicznych. Pozwala to uczynić dom szkieletowy drewniany zeroenergetycznym.

Jakie minusy mają drewniane domy szkieletowe?

Oczywiście nie ma róży bez kolców i domy modułowe oparte na szkielecie drewnianym mają też swoje minusy. Największe z nich to:

  • brak możliwości budowy metodą gospodarczą – cały budynek trzeba postawić za jednym zamachem, a więc to duży jednorazowy wydatek,
  • konieczność zatrudnienia profesjonalnej ekipy – elementy budynku powstają w fabryce, a ich montaż wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności,
  • wymóg dużej precyzji przy montażu – błędy montażowe mogą prowadzić m.in. do problemów z wilgocią,
  • często trudniej wyciszyć taki dom niż budynek murowany – w użytkowaniu może być bardziej hałaśliwy,
  • konieczność zapewnienia dojazdu ciężkim maszynom oraz przestrzeni manewrowej dla dźwigu,
  • niska popularność takiego budownictwa w Polsce – do wyboru jest niewielu producentów i niewiele ekip.

Ponieważ budownictwo drewniane jest w Polsce mało popularne, może też pojawić się problem z ewentualną sprzedażą takiego domu. Przeważająca większość osób poszukujących domu na sprzedaż będzie się bowiem rozglądać za budynkiem murowanym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom