Domowy ganek w stylu shabby chic (ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, Śnieżka
Shabby chic w ogrodzieOgród w stylu shabby chic wygląda staroświecko i uroczo zarazem.
Shabby chic w ogrodzieOgród w stylu shabby chic wygląda staroświecko i uroczo zarazem. silverstrike24 (Pixabay.com)
Dom jest najważniejszym miejscem w życiu każdego człowieka. Tworzą go nie tylko ludzie, ale również wszystkie otaczające go przedmioty. Klimat naszego domu - piękny, ciepły, a przede wszystkim przytulny - wyczarować można dzięki wystrojowi w stylu shabby chic.

Styl shabby chic charakteryzują wnętrza z duszą oraz przedmioty z historią, które czynią nasze mieszkania oazą szczęścia i ich otoczenie m.in. weranda, oranżerie ale i ogrodowe altany.

Polecamy:Krzewy ogrodowe kwitnące wiosną

Trend shabby chic

Styl shabby chic zrodził się z tęsknoty za czasami dawnej świetności sielskich dworków i pałaców. Jest on propozycją dla miłośników stylu vintage i retro oraz fanów szperania na poddaszu i oglądania starych filmów. Dla nurtu shabby chic charakterystyczny jest również artystyczny bałagan, który pojawia się z połączenia niejednorodnych elementów – nowych rzeczy, które często i celowo są postarzane, czy też zestawiane ze starymi. Mimo wszystko cała przestrzeń jest zaplanowana i dopracowana w najmniejszym szczególe.

Nieodzownym atrybutem wiejskiej rezydencji w estetyce shabby chic jest urokliwa weranda z widokiem na roztaczający się wokół domu ogród. To niezastąpione miejsce na popołudniową drzemkę, leniwe na pół senne wieczory czy letnie biesiady do rana. Radzimy, jak wykreować styl shabby chic w domowym ganku.

Drewniany daszek w ogrodzie

Największą przyjemność sprawia aranżacja werandy samemu, od początku, do końca. Pamiętajmy, że styl shabby chic to pochwała drewna, sztukaterii i jasnej kolorystyki. Pierwszy plan z ogromnej palety barw wysuwa się złamana biel, pożółcone odcienie bądź też pastele m.in. pudrowy róż, delikatny błękit, rozbielona zieleń. Idealne tło dla nich stanowi spłowiały i ciepły brąz lub grafit. Do stworzenia takiej aranżacji potrzebna będzie farba do drewna i metalu odporna na działanie czynników atmosferycznych, która zapewnia doskonałe krycie i bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Jest łatwa w aplikacji, szybko wysycha oraz ma łagodny zapach.

Ciekawe zdjęcia: Wiosenny ogród i balkon od IKEI 

– Na początek wszystkie drewniane elementy konstrukcji ganku - po dokładnym oczyszczeniu, zmatowieniu papierem ściernym i odpyleniu - należy pokryć farbą w kolorze waniliowym. Sufit będzie wyglądał bardziej atrakcyjnie, jeśli zastosujemy ozdobne gzymsy. Technika shabby chic polega na niedomalowywaniu niektórych części, stosowaniu specjalnych przecierek, tworzeniu spękań i obtarć, gąbkowaniu, szczotkowaniu, nakładaniu wielu warstw farby, aby powierzchnia wyglądała na łuszczącą się. Wspomniane techniki można zastosować na wszystkich dekoracyjnych elementach. Ściany, podłogi czy okna powinny natomiast pozostać neutralne, gdyż są jedynie tłem dla licznych bogato zdobionych mebli i dekoracji – radzi Dariusz Wróbe, Kierownik ds. Aplikacji i Szkoleń.

Do urządzenia werandy można również wykorzystać zalegające na strychu meble - stary stół, gięte krzesła, niemodne fotele i kanapy, czy też komódki i sekretarzyki. Wystarczy odrobina pomysłu by z przestarzałych rzeczy wydobyć i zatrzymać na dłużej ich melancholijny urok, co z pewnością wywoła furorę wśród gości naszego lokum. W stylizacji shabby chic ważna jest przecież interesująca przeszłość zgromadzonych przedmiotów. Warto zadbać o to, aby całość wyglądała harmonijnie i wybrać co najwyżej dwa wiodące kolory farb. Do odnowienia mebli użyjmy naszych ulubionych barw.

– Kolejnym etapem jest tzw. bielenie. Mocno rozbielonym indygo można pokryć boki szafek, zaś do szuflad czy frontów najlepiej użyć jasny róż. Efekt postarzenia mebli można uzyskać za pomocą tępego nożyka. Trzeba nim delikatnie zeskrobać farbę z woskowanych wcześniej fragmentów umeblowania. Wystarczy jeszcze tylko wyrównać za pomocą papieru ściernego powstałe nierówności, wycieniować zdobienia ciemnym woskiem oraz zabezpieczyć całość bezbarwnym lakierem – mówi Dariusz Wróbel.

Atrakcje i dodatki w stylu shabby chic

Dopełnieniem aranżacji w stylu shabby chic są zazwyczaj motywy różane oraz stare koronki i hafty. Wygodna sofa wyłożona wieloma poduszkami w kwiatowe ornamenty czy spełniająca jej funkcję romantyczna huśtawka na grubych sznurach przykryta haftowaną narzutą uczynią naszą werandę miejscem idealnym do wypoczynku. Możemy również zainwestować w ciekawe obicia krzeseł. Zyskamy wówczas większy komfort siedziska. Na stół wystarczy zaś niedbale zarzucić koronkową serwetę. Niech zagoszczą tam rodzinne pamiątki i ręcznie malowane bibeloty. Pamiętajmy także o stylowych lampach i kinkietach. Udekorujmy kwiatami własnoręcznie malowane dzbanki i miseczki. Tak urządzony ganek będzie emanować jedynym w swoim rodzaju przytulnym klimatem.

Ganek udekorowany kwiatami
Dzięki zastosowaniu elementów charakterystycznych dla stylu shabby chic, wejście do naszego domu będzie miało nutkę romantyzmu.Fot. FuzzyDunlop (Pixabay.com) 

Urządzenie ganku w estetyce shabby chic pomoże nam oddychać pełną piersią, częściej uśmiechać się do siebie i innych oraz oderwać się trochę od świata – pomarzyć, zrelaksować, wypocząć, a zgromadzone meble i dodatki opowiadać będą naszym gościom fascynujące historie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom