Dom jednorodzinny: zabudowa bliźniacza czy szeregowa

Magdalena Kmita-Kulesza
Domy w zabudowie bliźniaczejDom jednorodzinny: zabudowa bliźniacza czy szeregowa
Domy w zabudowie bliźniaczejDom jednorodzinny: zabudowa bliźniacza czy szeregowa Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk
Domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej są ciekawą i tańszą alternatywą dla domów jednorodzinnych wolnostojących.

Przy obecnych cenach ziemi i wysokich kosztach budowy domu dla wielu samodzielny, wolnostojący dom jednorodzinny to marzenie trudne do spełnienia. Dlatego warto zastanowić się nad rozpoczęciem budowy domu bliźniaczego lub zakup tzw. szeregowca.

Domy w zabudowie bliźniaczej, popularnie zwane bliźniakami

Zabudowa bliźniacza to dwa, zwykle identyczne segmenty budynku, mające jedną ścianę wspólną. Budowane są w metrażach zbliżonych do parterowych domków wolnostojących, czyli ok 90–120 m2. Główną zaletą tego typu budynków jest większa w porównaniu do szeregowców powierzchnia ogrodu oraz cena, która jest niższa niż koszt budowy domu wolnostojącego, ponieważ całość dzielona jest na dwa segmenty. Również obecność sąsiada związana jest z większym bezpieczeństwem zarówno w przypadku jakiegoś niespodziewanego zdarzenia, jak i wtedy, gdy wyjeżdżamy na wakacje.

Mankamentem jest jednak właśnie wspólna ściana i odgłosy zza niej dochodzące, które przypominają, że nie mieszkamy w całkowitym odosobnieniu. – Obecnie dostępne materiały budowane pozwalają na maksymalne wyciszenie pomieszczeń, a zwłaszcza ścian wspólnych w bliźniakach. Innym korzystnym rozwiązaniem jest połączenie segmentów poprzez garaże. Wtedy odgłosy sąsiadów są zupełnie izolowane w częściach mieszkalnych – mówi Paweł Grzegorczyk, specjalista ds. marketingu Przedsiębiorstwa A. Grzegorczyk.

PrzeczytajOdbiór domu po zakończeniu budowy. Jakie formalności trzeba załatwić? 

Zdarza się, że sąsiadów wybieramy sobie sami. Mowa w tym miejscu o  inwestorach, którzy kupują oba segmenty bliźniaka, wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi. – To coraz częstsza tendencja spotykana w Polsce – mówi P. Grzegorczyk.

Domy szeregowe: ciąg kilku segmentów

W zabudowie szeregowej znajdują się osobne mieszkania z oddzielnymi wejściami i najczęściej małym ogrodem. Ich powierzchnia zazwyczaj wynosi ok 90–100 m2. Szeregowce cieszą się w naszym kraju sporą popularnością. Wpływ na to ma przede wszystkim korzystna cena, która w podmiejskich lokalizacjach może równać się z ceną mieszkania w centrum aglomeracji.

– Niepodważalnym atutem szeregowca są możliwości, których nie daje nam mieszkanie, czyli przykładowo ogród, duży taras, wiata parkingowa, piętrowa architektura i przede wszystkim poczucie niezależności i większej intymności niż w wielorodzinnym bloku mieszkalnym – mówi Tomasz Bolewski, pełnomocnik spółki Swój Dom.

Domy szeregowe i bliźniacze są coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w większych miastach i na obrzeżach aglomeracji. Przed zakupem tego typu nieruchomości warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak oddzielna księga wieczysta dla każdego segmentu, czy sposób wykonania i materiały użyte do wzniesienia ścian wspólnych. 

Polecamy równieżBudowa domu – 13 wniosków i oświadczeń, które można złożyć przez internet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom