Dlaczego w Wielkanoc do dzieci przychodzi zając, a nie królik

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Zające wielkanocneZając na dobre wrósł u nas w tradycję Wielkiej Nocy. Piotr Kowalski w książce „Znaki Świata” napisał: „Bez wątpienia obrzędowość chrześcijańska symbolikę zająca przyswoiła sobie z wierzeń pogańskich i w konsekwencji stworzyła kompozycję dość niezwykłą. Znany z popularnej świątecznej ikonografii wielkanocny zajączek „znoszący” jajo stał się zwielokrotnionym w planie przedstawienia symbolem  wiosennej odnowy życia”
Zające wielkanocneZając na dobre wrósł u nas w tradycję Wielkiej Nocy. Piotr Kowalski w książce „Znaki Świata” napisał: „Bez wątpienia obrzędowość chrześcijańska symbolikę zająca przyswoiła sobie z wierzeń pogańskich i w konsekwencji stworzyła kompozycję dość niezwykłą. Znany z popularnej świątecznej ikonografii wielkanocny zajączek „znoszący” jajo stał się zwielokrotnionym w planie przedstawienia symbolem wiosennej odnowy życia” annca (Pixabay.com)
Wiemy, czemu Wielkanoc kojarzy się z zającem.

Oba futrzaki – zając i królik – biegną z prędkością nawet 65 kilometrów na godzinę. Tyle, że zając ma niejako ustalony tor. Natomiast królik kica, skacze, kręci się dokoła i zanim dotrze do celu mija sporo czasu. Tak już królik ma w naturze. Dlatego zwyczajowo przyjęło się, że to zając rozdaje w niedzielny wielkanocny poranek słodycze i upominki dla dzieci. On bowiem szybciej pokona trasę, by dotrzeć do celu. W wieli krajach wielkanocny zajączek zostawia upominki w koszyczkach, które dzieci kładą w sobotni wieczór w ogrodzie, ewentualnie w domu.

Niektórzy mylą zająca z królikiem. Tymczasem łatwo na pierwszy rzut oka rozróżnić te zwierzęta. Zając jest większy od królika, ma dłuższe uszy i nogi.

Wiesz?: Co brzózki mają wspólnego z Wielkim Piątkiem 

Dlaczego to zając jest symbolem Wielkanocy?

Bo to symbol płodności, odradzania się i witalności, a właśnie z nimi kojarzone są święta wielkanocne. Mówi się, że w czasach starogermańskich bogini wiosny, Ostara, pojawiała się w towarzystwie zajęcy. W kościele katolickim stroni się jednak od wykorzystania tego zwierzątka jako symbol nadchodzących świąt. Według religii zając jest symbolem pogańskim, nie mającym nic wspólnego z wiarą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom