Dlaczego bukszpan brązowieje, żółknie albo schnie? Choroby i szkodniki bukszpanu. Jak je zwalczać? Zagraża im nie tylko ćma bukszpanowa

Katarzyna Józefowicz
W ostatnich latach najgroźniejszym szkodnikiem bukszpanów jest ćma. Ale nie jest to jedyne zagrożenie. Te krzewy atakują również inne szkodniki, takie jak miodówka czy przędziorki.
W ostatnich latach najgroźniejszym szkodnikiem bukszpanów jest ćma. Ale nie jest to jedyne zagrożenie. Te krzewy atakują również inne szkodniki, takie jak miodówka czy przędziorki. Monika Góralska
Bukszpany to bardzo popularne krzewy ogrodowe o wiecznie zielonych liściach. Nie są trudne w uprawie, ale bywa, że brązowieją, żółkną, albo usychają. Czasem pojawiają się inne niepokojące objawy, jak biały nalot albo rodzaj pajęczyny. Sprawdź, jakie choroby i szkodniki zagrażają bukszpanom i jak je zwalczać i ratować krzewy.

Spis treści

Zimozielone bukszpany to jedne z najpopularniejszych krzewów ogrodowych. Wspaniale nadają się na obwódki, topiary czy formowane żywopłoty, ale sprawdzają się też jako elementy kompozycji rabatowych. Niestety, te piękne krzewy mogą też sprawiać problemy. Kiedy chorują lub padają ofiarą szkodników, ich uroda znika, a rośliny marnieją i usychają. W ostatnich latach największe zagrożenie stanowiła dla nich niszczycielska ćma bukszpanowa, jednak krzewy mają też innych wrogów.

Dowiedz się więcej: Jak zwalczać ćmę bukszpanową i jak chronić przed nią krzewy

Miodówka bukszpanowa. Uwaga na liście jak główki kapusty

Jednym z nich jest miodówka bukszpanowa. Ten niewielki owad z rodziny pluskwiaków żeruje na krzewach głównie wiosną (maj-czerwiec) wysysając soki z młodych pędów i liści. Porażone liście zwijają się łyżeczkowato (przypominają główki kapusty), a na ich powierzchni widoczne są nitkowate, białe pasma oraz lepka, miodowa rosa, wydzielana przez owady. W ograniczeniu liczebności szkodnika może pomóc systematyczne, wczesnowiosenne cięcie krzewów, ale jeśli nie wystarczy, należy zastosować jeden z aktualnie polecanych środków ochrony roślin (np. Siltac EC i Silcol).

Szkodnik buszpanu, czyli wzdymacz bukszpanowy

Innym groźnym szkodnikiem bukszpanu jest wzdymacz bukszpanowy. Ten mały roztocz z nadrodziny szpecieli powoduje wiosną deformację młodych pędów i karlenie liści, natomiast latem przyczynia się do nienaturalnego powiększania się („nadymania się”) i brązowienia pąków liściowych. Po zauważeniu szkodnika należy zastosować jeden z aktualnie polecanych środków ochrony roślin na szpeciele lub roztocza (np. Ortus 05 SC).

Uwaga na bukszpanki!

Krzewom może też zagrażać pryszczarek bukszpanek. Ta niepozorna, przypominająca komara o pomarańczowym ciele muchówka, składa wiosną jaja na młodych pędach bukszpanu. Wylęgające się z nich larwy dostają się do wnętrza młodych liści i wyjadają ich miąższ (minują je), powodując powstawanie na powierzchni liścia pęcherzykowatych zgrubień. Walka ze szkodnikiem polega głównie na wycinaniu i niszczeniu pędów z nabrzmiałymi liśćmi i stosowaniu jednego z aktualnie polecanych na pryszczarki, muchówki lub szkodniki ssące i gryzące preparatu ochrony roślin (np. Mospilan 20 SP).

Przędziorki na bukszpanie

Bukszpanom mogą też zagrażać przędziorki (ich obecność zdradza m.in. gęsta pajęczynka, widoczna na liściach i pędach), przeciw którym należy zastosować jeden z aktualnie polecanych środków ochrony roślin.

Fytoftoroza to groźna choroba grzybowa bukszpanów

Szkodniki to jednak nie jedyni wrogowie bukszpanów, gdyż roślinom może też zagrażać szereg chorób. Jedną z groźniejszych jest fytoftoroza. Grzyb wywołujący chorobę powoduje nagłe więdniecie młodych pędów, które żółkną, brunatnieją i obumierają. Na pędach u podstawy krzewu widoczne są nekrotyczne plamy. Walka z chorobą jest trudna i często dość radykalna (usunięcie i zniszczenie rośliny oraz zdezynfekowanie po niej stanowiska), choć na wczesnym etapie jej rozwoju można spróbować zastosować jeden z polecanych na fytoftorozę lub choroby grzybowe preparatów ochrony roślin (np. Magnicur Energy).
Chcąc ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby, nie należy sadzić krzewów na podłożach torfowych oraz na stanowiskach zajmowanych wcześniej przez chore krzewy.

Zaraza bukszpanowa może zniszczyć krzewy

Drugą najgroźniejszą chorobą bukszpanu jest zaraza bukszpanowa. Grzyb powoduje na młodych liściach pojawienie się brązowych plam z ciemną obwódką. Porażone liście szybko brązowieją, obumierają i opadają, odsłaniając pędy z widocznymi na nich brunatnymi przebarwieniami. Chorobie sprzyja wysoka wilgotność powietrza, dlatego należy unikać sadzenia krzewów na mokrych glebach i moczenia ich liści przy podlewaniu. W razie wystąpienia choroby należy postępować podobnie, jak w przypadku fytoftorozy (oprysk preparatem przeciwgrzybowym i całkowite usunięcie najbardziej porażonych roślin).

Zamieranie pędów bukszpanu

Groźną chorobą bukszpanów jest też zamieranie pędów. Grzyb wywołujący chorobę powoduje brunatnienie i opadanie młodych liści. Na pędach widoczne są brązowe przebarwienia, powodujące zamieranie pędu. Chorobie sprzyja susza i uszkodzenia mrozowe, dlatego rośliny należy chronić zimą przed mrozem, a w okresie wegetacyjnym podlewać. Porażone pędy należy wycinać, a krzewy opryskiwać jednym z aktualnie polecanych preparatów przeciwgrzybowych.
Bukszpanom mogą też zagrażać takie choroby grzybowe jak mączniak prawdziwy, zgorzel zgnilakowa czy biała plamistość liści.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom