Decoupage krok po kroku - oryginalne ozdabianie mebli i dekoracji

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
decoupageDzięki decoupage możemy zupełnie zmienić wygląd naszego mieszkania, a starym meblom nadać nowy wygląd!
decoupageDzięki decoupage możemy zupełnie zmienić wygląd naszego mieszkania, a starym meblom nadać nowy wygląd! Ilona Burkowska
Najprościej mówiąc, decoupage to technika ozdabiania przedmiotów, polegająca na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papierowej serwetki. Decoupage nie jest trudny, a daje fantastyczny efekt i jest... modny!

Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper", czyli wycinać.Podobno decoupage pochodzi aż z Syberii. Plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. Stamtąd technika przywędrowała do Chin, gdzie aż do XII wieku była popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów. W XVII wieku decoupage przywędrowało do Włoch, a potem do innych krajów Europy. Włoscy stolarze używali decoupage do produkcji mebli tworząc w ten sposób tańszą alternatywę do modnych wówczas chińskich lakierowanych mebli. Dlatego wtedy o decoupage mówiono, ze to „sztuka biedaków"...

Technika decoupage – co to takiego

Najprościej mówiąc decoupage polega na naklejaniu na pomalowany przedmiot wzoru z bibułki, serwetki czy papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wzór wtopił się całkowicie w tło, a przy dotyku nie był wyczuwalny jego brzeg. Chodzi o to, by naklejony na przedmiocie motyw w rzeczywistości wyglądał jak namalowany.

Za pomocą tej techniki można ozdobić praktycznie każdą powierzchnię - z drewna, metalu, szkła, tkaniny, plastiku...

W wielu sklepach można kupić specjalne tekturowe lub drewniane przedmioty do ozdabiania: pudełka, skrzynki, świeczniki, doniczki, ramki do zdjęć, tacki, kubki itp. Ale śmiało można do tego celu wykorzystać też ceramiczne doniczki, szare pudełka czy podniszczone meble.

Zobacz także: Nowe życie starych rzeczy: meble z wystawek 

Decoupage krok po kroku

  • Wybieramy przedmiot, który chcemy ozdobić.

Ta technika jest tak wdzięczna, że pozwala ozdobić i zmienić wygląd praktycznie wszystkiego - ramek do zdjęć, mebli czy zwykłych kamieni - i przeobrazić je w prawdziwe działa sztuki.

  • Malujemy powierzchnię pod decoupage.

Klasycznie, zgodnie z zasadami decoupage, przedmioty malujemy farbą akrylową przeznaczoną do tej techniki (do kupienia w sklepach z artykułami dla plastyków), ale można też do tego celu wykorzystać zwykłą emulsję do wnętrz.

  • Naklejamy wzór.

Dom decoupage najczęściej używa się cienkich bibułkowych papierowych serwetek, które oszałamiają mnóstwem wzorów i kolorów, a jednocześnie nie sprawiają kłopotów przy naklejaniu i dalszej obróbce. Wycinamy lub wydzieramy upatrzony wzór, rozdzielamy cienkie warstwy serwetki i tę wierzchnią z wybranym motywem naklejamy na wybrany przedmiot.

Jeśli chodzi o klej – może być to specjalny preparat przeznaczony do prac metodą decoupage albo rozcieńczony wodą (do płynnej, ale nie wodnistej konsystencji) klej Wikol.

Można też na przedmioty nakleić np. własne zdjęcia albo obrazki z papieru. Wymaga to jednak położenia większej ilości warstw lakieru tak, by w efekcie końcowym uzyskać gładką powierzchnię. Chodzi o to, by obrazek „wtopił się" w lakier i wyglądał jak namalowany, a jego brzegi były niewyczuwalne.

  • Lakierujemy.

Na końcu na nasze dzieło nakładamy kilka, czasami kilkanaście warstw lakieru, do uzyskania gładkiej powierzchni.

Jeśli chcemy uzyskać efekt „postarzenia" przedmiotów (spękań i rys), trzeba kupić specjalny lakier tworzący warstwę nieregularnych spękań na przedmiocie.

Czytaj też: Meble drewniane: efekty renowacji fotela i ławy 

Metodą decoupage ozdobisz wazon, komodę i nie tylko

Jak skorzystać z tej techniki w domu? Bardzo prosto! Bo jest to metoda nie tyle trudna, co czasochłonna i wymagająca sporo cierpliwości. Ale przy jej pomocy możemy ozdobić stary wazon, zniszczoną drewnianą tackę, doniczkę, stół czy komodę.

Jeśli mamy np. drewniane pudełko, które chcemy ozdobić, najpierw wybierzmy kolor farby, który będzie komponował się z wzorem, jaki nakleimy na naszym przedmiocie.

Pamiętajmy, że farby (zarówno te ścienne, jak i specjalistyczne) można dowolnie mieszać i komponować tak, by uzyskać kolor, który nam odpowiada.

Pomalujmy przedmiot – jeśli jest to drewniany mebel, najpierw oczyśćmy go drobnoziarnistym papierem ściernym (szklany i plastikowy też przetrzyjmy papierem, by lepiej trzymała się farba). Gdy wyschnie, możemy powtórzyć malowanie. Po wyschnięciu musimy nakleić wybrany wzór wycięty ze zwykłej papierowej serwetki, bibułki albo obrazka. Bardzo popularne są wzory lawendy, róż, bluszczu.

Pamiętajmy przy tym, by klej nanosić delikatnie i dokładnie, tak, aby nie rozerwać wybranego motywu. Gdy wyschnie – lakierujemy oklejony przedmiot.

Zwykle koniecznych jest kilka warstw lakieru, by wyrównać powierzchnię. Przed nałożeniem kolejnej warstwy lakieru można wyschniętą warstwę lakieru przeszlifować drobnym papierem ściernym.

Z ozdabianiem mebli jest bardzo podobnie. Musimy tutaj pamiętać jednak, by zeszlifować starą warstwę lakieru, aby nasze dzieło dobrze się „przyjęło". Nie zapomnijmy też o wykręceniu uchwytów z szuflad oraz o odkręceniu drzwiczek – meble muszą być dokładnie pomalowane. Tutaj też możemy używać lakieru do spękań, by tworzyć na meblach fantastyczne wzory.

Dzięki tej fantastycznej metodzie możemy zupełnie zmienić wygląd naszego mieszkania! Bo nie musimy wymieniać dodatków, które nam się znudziły – wystarczy własnoręcznie nadać im nowe życie. Nudną drewnianą ramkę i takie same świeczniki możemy przeobrazić w eleganckie dodatki, a prosty chlebak ozdobiony w ten sposób stanie się ozdobą kuchni. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom