Dachówki ceramiczne: trwałe pokrycie dachowe

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Dachówka ceramiczna na dachuCoraz częściej nowe domy są kryte dachówkami ceramicznymi nie tylko w naturalnej czerwonej barwie.
Dachówka ceramiczna na dachuCoraz częściej nowe domy są kryte dachówkami ceramicznymi nie tylko w naturalnej czerwonej barwie. Rȍben
Ceramiczne dachówki są wciąż modnym i cenionym materiałem pokryciowym, bo mają liczne zalety. Są bardzo trwałe, odporne na wiatr, całkowicie niepalne, dobrze tłumią hałas i są autentyczną ozdobą domu.

Dachówki ceramiczne, chociaż są jednym z najstarszych materiałów budowlanych, to nadal cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów. 

Zobacz również: Jak wybrać dachówkę. Poradnik 

Dachówka ceramiczna - długowieczne pokrycie dachowe

W naszym klimacie, bogatym w pory roku i charakteryzującym się zmiennymi warunkami pogodowymi dachówki ceramiczne bardzo odbrze się sprawdzają. Dobrze znoszą mróz, śnieg, obfite deszcze i upalne słoneczne lata. Trwałość tego rodzaju dachówek jest liczona w setkach lat, ale producenci dają najczęściej trzydziestoletnią gwarancję.

Legendarna jest wytrzymałość dachówek ceramicznych, które na wzniesionych przed wiekami obiektach skuteczne chroniły je także przed gradobiciem. Ponadto pokrycia z dachówek ceramicznych praktycznie nie wymagają konserwacji podczas całego okresu eksploatacji.

Solidna konstrukcja dachu

Jednak nie same zalety mają dachówki ceramiczne. Jako materiał pokryciowy są droższe np. od blachodachówki, czy innych powszechnie stosowanych pokryć dachowych jak: blacha, gonty bitumiczne. Za dachówką przemawia jednak stosunek ceny do jakości uzyskanego pokrycia dachowego. Coraz częściej dachówki ceramiczne muszą konkurować z tańszymi, a równie wytrzymałymi dachówkami betonowymi.

Warto przeczytać: Dachówki ceramiczne i betonowe 

Niektórzy wśród wad dachówek wymieniają jej ciężar, co wymaga solidniejszej konstrukcji dachowej, ale inni twierdzą, że dzięki swej masie i fachowemu ułożeniu dachówki świetnie znoszą nawet huraganowe wiatry.

Dach nie musi być czerwony

Ponadto dachówki ceramiczne często kojarzą się nam ze stałością i bezpieczeństwem. A dach pokryty czerwienią jest znakiem dobrego klasycznego smaku, zamożności i perspektywicznego patrzenia w przyszłość.

Dachówki ceramiczne wcale nie muszą być czerwone. Coraz częściej oprócz naturalnej czerwonej barwy, możemy spotkać je także w kolorach: miedzianym, kasztanowym, czarnym i czarno-brązowym.
Już taki wybór wypełnia zdecydowaną większość wymagań, budujących nowe jak i remontujących stare obiekty. Jednak tych kolorów i odcieni dachówek jest znacznie więcej.

Odcienie dochówek mogą się różnić

Z tym wiąże się także pewna szczególna cecha dachówek ceramicznych, a mianowicie, że mogą się one różnić odcieniami. Co ciekawe dotyczy to również dachówek niepowlekanych o naturalnym kolorze. Okazuje się, że dachówki powlekane angobą (angobowane) też mogą się różnić odcieniami, co zależy od rodzaju domieszek do glinki, z której wytwarza się angoby oraz od koloru samej naturalnej dachówki.
Nie tylko producenci dachówek, ale i architekci zwracają uwagę, że różnice odcieni pomiędzy dachówkami mogą się z czasem pogłębiać albo zacierać, a wpływ ma na to m.in. otoczenie dachu.

Kształty dachówek: karpiówki, marsylki czy holenderki

Oprócz bogatej kolorystyki, dachówki ceramiczne charakteryzuje także bogactwo kształtów. Stąd nie ma większych trudności z dobraniem harmonijnego ceramicznego pokrycia zarówno do nowoczesnego projektu domu jednorodzinnego, jak i zabytkowego dworku czy nawet średniowiecznej kamienicy.

Mogą do tej ostatniej pasować dachówki reńskie, a jeśli nie to np. romańskie, śródziemnomorskie, toskańskie lub greckie czy rzymskie. Rzadziej spotyka się klasyczne dwuczęściowe dachówki typu „mnich – mniszka". Ponadto na potrzeby konserwatorów zabytków producenci są gotowi wykonać dachówkę o kolorze i kształcie identycznym z historycznym pokryciem.

Oczywiście są zdecydowani zwolennicy karpiówki, marsylki oraz holenderki, ale także nowoczesnych kształtów. Warto pamiętać, że każdy model dachówki ma pewne ograniczenie, którym jest minimalny zalecany kąt pochylenia połaci, którego nie należy przekraczać, jeśli chcemy, aby pokrycie było szczelne i nie przepuszczało wód opadowych. 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom