Dachówki ceramiczne i betonowe

redakcja.regiodom, Monier
Dom jednorodzinny pokryty dachówkąDachówki ceramiczne i betonowe
Dom jednorodzinny pokryty dachówkąDachówki ceramiczne i betonowe Monier
Wybierając materiał na dach najważniejsze jest, aby był on bezpieczny i szczelny, niedrogi, a przy tym ładny. Porównujemy dwa rodzaje dachówek ceramiczne i betonowe.

Dach jest częścią domu, która w nienaruszonej formie musi trwać latami. Dlatego tak istotny jest świadomy wybór odpowiedniego pokrycia dachowego, który z powodu dużej liczby dostępnych materiałów i rozwiązań nie jest prosty. 

Dachówki: szeroki wybór kształtów i kolorów

Producenci dachówek prześcigają się we wprowadzaniu na rynek nowości produktowych. Decydując się na ich zakup powinniśmy mieć świadomość, że dobra jakościowo dachówka, wcale nie musi być wyjątkowo kosztowna.

Warto wiedzieć: Dach pokryty dachówką: jak unikać błędów

Ze względu na szeroki wybór kształtów i kolorów dachówek ceramicznych oraz betonowych, jesteśmy w stanie dowolnie zaaranżować dach, niezależnie od wybranego stylu architektonicznego domu. W gotowym projekcie domu mamy narzucony odgórnie wraz z koncepcją architektoniczną, charakter budynku. I to bardzo często wymusza na inwestorze użycie konkretnych typów dachówek, a nawet ich konkretnych modeli.

Do najpopularniejszych typów dachówek należą:

  • karpiówka – o płaskiej i prostej formie, daje niemalże nieograniczone możliwości kształtowania dachu; dostępna jest w kilku wykrojach, m.in. półokrągła, prosta, gotycka, łukowa; można układać ją w łuskę lub w koronkę,
  • holenderka (tzw. esówka) – w przekroju poprzecznym przypomina literę S; dostępne są jej dwa rodzaje: tradycyjna oraz przesuwna, 
  • holenderka płaska (inaczej dachówka rzymska) – pokrycie z niej wykonane charakteryzuje się dużą szczelnością, dzięki podwójnej zakładce bocznej,
  • marsylka (zwana dachówką falsowaną lub z podwójną muldą) – ten rodzaj dachówek zakładkowych może być wyposażony w pojedyncze lub podwóje zakładki (zamki), 
  • suwakowa (tzw. reńskia lub renowacyjna) – ma możliwość regulacji długości krycia,
  • romańska (nazywana również dachówką śródziemnomorską, toskańską czy też grecką) – dachówka zakładkowa, której kształ nawiązuje do tradycyjnych dachówek typu mnich-mniszka.

Jeżeli chodzi o kolory dachówek, to są one wzbogacane, uszlachetniane oraz zyskują połysk, a czasem specjalny efekt postarzenia. Oprócz tradycyjnej barwy ceglastej, mamy do dyspozycji miedź, brązy, beże, czernie, antracyt, szarości, ale i zielenie czy czerwień. Paleta kolorów dachówek jest ogromna. Tym bardziej, że poszczególne kolory są przez producentów uszlachetniane np. poprzez proces angobowania czy glazurowania.

Dachówki ceramiczne – pokrycie dachowe z tradycjami

Dachówka ceramiczna to bardzo stary rodzaj pokrycia dachowego, który w Europie pojawił się w Średniowieczu. Jednak znany był już w czasach Imperium Rzymskiego. Dachówki ceramiczne są do dziś bardzo cenionym materiałem pokryciowym. Świetnie sprawdzają się w domach o tradycyjnej architekturze. Pokrycie dachowe z nich wykonane potrafi przetrwać nawet sto i więcej lat. Prawidłowo ułożona dachówka nie musi być konserwowana.

Dachówki betonowe zwane również cementowymi

Ten rodzaj pokrycia dachowego produkowany jest z barwionej masy betonowej (specjalnie wyselekcjonowany piasek kwarcowy zmieszany z cementem i wodą z dodatkiem trwałych pigmentów). Następnie dachówki pokrywa się specjalnymi powłokami. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one specjalnie od dachówek ceramicznych. Ich montaż również odbywa się w podobny sposób. Dachówka betonowa występuje w kilku podstawowych kolorach i może mieć powierzchnię z połyskiem, a także matową lub półmatową.

Zasadniczą różnicą między dachówką ceramiczną a betonową jest cena. Dachówka betonowa jest znacznie tańsza. Stosowane obecnie technologie produkcji dachówek betonowych sprawiają, że są one trwałe i mogą służyć naprawdę wiele lat.

Proces produkcji dachówek a ekologia

Biorąc pod uwagę „ekoaspekt" czyli przyjazność dachówek dla środowiska, to warto wiedzieć, że te betonowe charakteryzują się lepszymi parametrami, niż produkowane z gliny, niemalże w każdej kategorii oddziaływania na środowisko. Świadczą o tym liczby.

Zobacz również: Wentylacja dachu

W procesie dostarczania surowców, produkcji, pakowania i wysyłki dachówek betonowych zużywa się ok. 30% energii zużywanej w tym samym zakresie w odniesieniu do dachówek ceramicznych. Taki jest wynik badań skumulowanego zużycia energii, które odzwierciedla ilość energii potrzebnej do produkcji, transportu, składowania i sprzedaży danego produktu przy uwzględnieniu wszystkich surowców i procesów produkcyjnych.

Dzieje się tak dlatego, że w przypadku dachówek ceramicznych energia zużywana jest głównie do wypalania całej dachówki, a w procesie produkcji dachówek betonowych największy udział w zużytkowaniu energii ma proces dostarczenia surowca (czyli produkcja cementu).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom